Olimpisko spēļu programma likumsakarīgi ir pastāvīgā pārmaiņu procesā, un būtu dīvaini iedomāties, ka sporta veidu saraksts paliks nemainīgs laikā, kad pasaule kaleidskopiskā ātrumā ik mirkli kļūst citāda, un tā nebūt neinteresējas, ko mēs par to domājam. Spītīgie palicēji uz vietas varēs tikai noraudzīties aizejošā vilciena stopsignālos.
Pēdējos olimpiskajos ciklos klātpienākušie sporta veidi kādam var šķist vairāk vai mazāk populāri, vērtējot pēc personiskiem ieskatiem. Tomēr urbāno disciplīnu norises vietā Konkordijas laukumā Parīzē LSM.lv redzētais liecina, ka jaunie sporta veidi faniem ir uz popularitātes viļņa, un līdzjutējiem, kas vēlas redzēt sacensības klātienē, vairāk jādomā, kā tikt pie biļetes, nevis rīkotājiem jālauza galvu par tribīņu piepildīšanu.
Kulminācija trešdien bija BMX frīstaila finālā vīriešiem, kur parastam apmeklētājam naivi bija cerēt uz lieku biļetīti.
Ja Latvijas Televīzijas tiešraidē kāds saskatīja pa dažam tukšam krēslam, tās bija vietas, kas rezervētas "olimpiskajai ģimenei" jeb Starptautiskās Olimpiskās komitejas (SOK) izvēlētajiem draugiem. Pārējā tribīņu daļā bija jāsaraujas pat akreditētajiem žurnālistiem, jo kvalifikācijas sacensībās viņiem atvēlētās vietas uz fināliem tika izpārdotas.
Līdzjutēju emocijas finālā bangoja gluži kā lielajā hokejā, skatītājiem paužot milzu sajūsmu par redzētajiem trikiem. Tādēļ jo lielāks prieks par Zēboldu, kam arī tika sava aplausu un ovāciju deva. Ernestam smaids no sejas nenozuda laikam jau visu laiku, ko viņš vēl pavadīja sacensību vietā. Iemesls pamatots – gan nepieredzēti augsta vieta, gan sasniegts labākais rezultāts.
Sacīkšu kulmināciju liela daļa līdzjutēju noskatījās, stāvot kājās, un favorītu rādītā meistarība neatstāja šaubas par BMX frīstaila pievilcību, ko jau būs novērtējuši arī tie SOK pārstāvji, kas rūpīgi seko katra sporta veida spējai piesaistīt skatītāju auditoriju.
Gan jau kāds nepalaidīs garām iespēju apelēt, ka BMX frīstails nav futbols, kas piesaista līdzjutēju miljardus. Visam pasaulē ir sava vieta, un futbolu uzspēlēt var katrs,
tomēr ir sporta veidi, kur neadekvāta vēlmju un prasmju apvienošana izraisa dramatiskas sekas. Tādēļ ir tikai likumsakarīgi, ka BMX frīstails olimpiskajās spēlēs nav viskuplāk pārstāvētais sporta veids.
Lai iekļūtu olimpisko spēļu dalībnieku ducī, ir jāpārvar smalks atlases siets, un tikai labākie 12 devās uz Parīzi (savus ierobežojumus noteica arī maksimālā nāciju kvota).
Vēl viens urbānais sports – 3x3 basketbols – Latvijā jau iepriekš tika akceptēts, un kurš gan nemīlēs pirmos olimpiskos čempionus, kas pirms trim gadiem no Tokijas atgriezās ar zelta medaļām. Senāko dienu lauri pilnīgi neko negarantē Parīzē, tomēr pirmās divas spēles apliecināja, ka Latvijas izlase pēc izmaiņām sastāvā arvien pretendē uz augstiem sasniegumiem. Uzvaras gan spēlē pret Lietuvu, gan Nīderlandi bija ja ne gluži ar nokautu, tad nokdaunu pretiniekiem gan. Skatītāju vidū Latvijas fanu netrūka, lai gan biļešu iegāde nebūt nebija vienkārša, jo gribētāju netrūka.
Ne gluži viss rīkotājiem gan ir izdevies, gādājot par tiem līdzjutējiem, kas sacensības ieradušies vērot klātienē.
3x3 basketbolā pie laukuma trūkst rezultāta tablo, kas ļautu skatītājiem ne tikai vērot laukumā notiekošo, bet arī būt zinošiem par tābrīža spēku samēru. Tādēļ daļa neitrālo līdzjutēju laukumā notiekošo vairāk skatījās kā šovu, uzgavilējot spilgta izpildījuma epizodēm, bet pārējo spēles laiku veltot omulīgai patērzēšanai. Televīzijas attēls uz info kuba pie laukuma griestiem centienos saskatīt rezultātu varētu kalpot par redzes testu, bet ne vairāk. Tenisā ir labāka situācija, bet arī tur Aļonas Ostapenko spēlē tablo laukuma malā atdzīvojās tikai otrā seta vidū.
Tenisā savējo atbalstīšana beidzās gandrīz tikpat ātri, kā sākās, un pašlaik diez vai var izlikties nezinām, ka latvieši galvenās cerības uz medaļām Parīzē saista ar 3x3 basketbola izlasi. Pagaidām komandai viss sokas, bet, kā ar vēsu prātu saka paši basketbolisti, labs sākums vēl nenozīmē žilbinošas beigas, un atslābināties nedrīkst ne par mata tiesu. Olimpiskās augusta sākuma dienas arvien būs karstas.