Piespēle

Lielais teniss kopā ar Anastasiju Sevastovu un Kārli Lejnieku

Piespēle

Starptautiskais tenisa arbitrs. Latvijas tenisa savienības vadītājs Konstantīns Zasjadko

Iepazīstam olimpisko sporta veidu - vējdēļa burāšanu ar foilu jeb zemūdens spuru

Vējdēļa burāšana ar foilu – Latvijas olimpiskā cerība

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Sacensības ar vējdēļiem Latvijā nav nekas jauns, bet šobrīd gan Ķīšezerā var vērot ko pavisam jaunu – vējdēļi ar foilu jeb spuru vai zemūdens spārnu, kas ļauj pacelties dēļiem virs ūdens un lidot. Šāds jauninājums jau 2024. gadā būs Parīzē olimpiskais sporta veids, un Latvijai tā būtu iespēja aizķerties.

Nule kā saņemts ilgi gaidītais ekipējums – olimpiskais ekipējums. Un ar vējdēļiem ar foilu burātājus pagaidām var redzēt tikai vienā vietā – Ķīšezerā, pie Jaunciema ostas.

Šobrīd ātrākais šajā sporta veidā ir titulētais burātājs Jānis Preiss, kurš atklāja, ka pirms nedēļas saņemtas buras, bet tagad burātāji tikuši arī pie olimpiskajiem dēļiem. Viņš uzskata, ka jaunais sporta veids ir lieliska iespēja Latvijai – trenēties un būt līmenī, jo šis ir jauns olimpiskais sporta veids, un šobrīd visiem sportistiem apstākļi ir vienādi. Bet Latvijā ir daudz ūdens un daudz iespēju trenēties. Turklāt jaunais sporta veids var būt arī interesantāks skatītājiem, jo var pienākt tuvāk.

Preiss pats ir spēlējošais treneris – gan trenē citus, gan arī pats cer vēl tikt 2024. gadā uz Parīzi. Kā galveno priekšrocību šādai burāšanai viņš min to, ka ar to iespējams nodarboties dažādu svara kategoriju cilvēkiem – ja uz iepriekšējā vējdēļa vīrietis varēja būt maksimums 72 kilogramus smags, bet meitenes zem 60 kilogramiem, tad uz vējdēļa ar foilu svaram vairs nav tik lielas nozīmes.

Savulaik latviešiem jau ir izdevies aizķerties jaunajos olimpiskajos sporta veidos.

Tā Māris Štrombergs pavisam jaunajā olimpiskajā BMX riteņbraukšanā izcīnīja pirmo olimpisko zeltu, un pēc tam savu panākumu atkārtoja, tas izdevās arī skeletonā, un arī šobrīd 3x3 basketbolā, kas kā olimpiskais sporta veids ir tikai autiņos, latviešiem izdodas sevi parādīt uz starptautiskās skatuves.

Iespējams, burāšana uz vējdēļa ar foilu varētu būt nākamais lielais izaicinājums latviešiem, taču Preiss atklāj, ka jau ir pieslēgušās rūpnīcas. Turklāt ir jāprogresē arī pašiem latviešiem, jāmeklē sparinga partneri un jāattīstās.

Šī sporta veida pamatlicējs, viņš arī sporta žurnālists Dainis Caune atklāja, ka pats vēl jauno vējdēli ar foilu nav izmēģinājis – tas esot jaunākiem burātājiem. Bet kopumā šis vējdēlis nu ir kļuvis ļoti tehnoloģisks un ļoti dārgs, lai gan agrāk vējdēļi bijuši vislētākā burāšanas sporta klase. Taču Caune novērojis ka jauniešiem jaunie dēļi patīk.

Latvijas Zēģelētāju savienības valdes priekšsēdētājs Leonīds Loginovs atklāja, ka savienība šobrīd jauno sporta veidu atbalsta morāli un ar pozitīvām emocijām.

Taču savienības rīcībā neesot šādu spēku, lai nodrošinātu, ka šāda iespēja – burāšana ar vējdēli ar foilu – būtu citur Latvijā, ne tikai Ķīšezerā.

Šis sports nav no lētajiem. Bet Loginovs cer, ka izdosies kopā ar vecākiem pierādīt, ka burāšana ir svarīga un pierādīt valstij, ka nepieciešams investēt naudu sporta veidā jau pirms augsto panākumu sasniegšanas, savādāk šādu panākumu nebūs. Jo ne katram talantīgam bērnam ir pietiekami turīgi vecāki, lai spētu viņu nodrošināt ar šī sporta veida pieejamību.

Raidījums “Piespēle” Ķīšezerā satika arī vienu no vecākiem Māri Sprindžuku, kurš atklāja, ka ekipējums lietots maksā ap 1000 eiro, jauns ap 2000 eiro, bet jaunās tehnoloģijas – proti, foils – jau divas līdz trīs reizes dārgāk. Bērniem tas patīk, taču ne visi vecāki to var atļauties. Turklāt, pat ja var atļauties iegādāties ekipējumu, nespēj rast līdzekļus bērna sūtīšanai uz nometnēm vai sacensībām. Sprindžuks pauda cerību, ka Loginovam kā cilvēkam no biznesa vides izdosies rast risinājumus, kā uzrunāt par sportu atbildīgo Izglītības un zinātnes ministriju un rast risinājumus šī sporta veida attīstībai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti