Barikāžu laiks Latvijas bobslejā – savas valsts aizstāvji nodedzina tiltus uz PSRS izlasi

Vēsturisks pagrieziens Latvijas bobslejā bija barikāžu laiks pirms 30 gadiem, kad kopā ar citu sporta veidu pārstāvjiem bobslejisti mobilizējās savas valsts aizstāvēšanai barikādēs un vienā acumirklī pieņēma lēmumu vairs nepārstāvēt PSRS.  

Atsaucot atmiņā 1991. gada janvāra notikumus, olimpiskais čempions Jānis Ķipurs Latvijas Radio pastāstīja, ka, uzzinot par asiņainajiem notikumiem Viļņā, bobslejisti sapulcējās un izlēma, ka kritiskā sarkanā robeža ir pārkāpta. Latvijas bobslejistiem 14. janvārī bija paredzēts doties uz Maskavu, lai tālāk mērotu ceļu uz Eiropas čempionātu Francijā. Taču dienu iepriekš Viļņā pie televīzijas torņa PSRS militārie spēki uzbruka Lietuvas neatkarības aizstāvjiem – bija nogalinātie un ievainotie. 

Jānis Ķipurs par barikāžu laiku bobslejāMārtiņš Kļavenieks

Lietuvas notikumi pielika punktu latviešu dalībai PSRS bobsleja izlasē. Sportisti satikās neilgi pirms došanās uz vilcienu un vienbalsīgi nolēma uz Maskavu nebraukt, par to informējot arī PSRS izlases pārstāvjus. Iespējai doties uz ārzemēm tolaik bija ne tikai sportiska vērtība, taču arī materiālie labumi vairs neko neizšķīra. 

"Nedrīkstam vairs pārstāvēt šo valsti, kas pret saviem cilvēkiem ir pacēlusi roku un ir notikusi asinsizliešana [Viļņā]. Mēs atteicāmies piedalīties PSRS izlasē," vēsturisko pavērsienu atceras Ķipurs. 

Bobslejisti nolēma, ka grib piedalīties Latvijas valsts aizstāvēšanā un devās uz Ministru Padomes ēku, ko sargāja no iespējamiem uzbrukumiem. Dažās stundās viņi bez ilgas spriešanas no sportistiem ar sirpi un āmuru uz formastērpa bija kļuvuši par Latvijas sargiem. 

Bobslejisti Ministru padomes ēkā 1991.gadā

Ministru Padomes ēkā bobslejisti nonāca tādēļ, ka tur valdības apsardzes dienestā strādāja viņu bijušais komandas biedrs Miervaldis Vītols. "Tas bija reāls spēks – fiziski spēcīgi, ar staltu stāju, organizēti, disciplīnu cienoši vīri, kuri bija gatavi arī reāli kauties, ja būtu tāda vajadzība," bobslejistu lomu barikādēs raksturoja Vītols. "Es zināju, ka šiem vīriem varu pilnībā uzticēties, zināju, ka krīzes brīdī viņi būs tas spēks, uz ko paļauties un balstīties." 

Bobslejisti Ministru padomes ēkā 1991.gadā

Bobslejistu vidū tolaik valdījis tāds “melnais humors”, ka gadījumā, ja PSRS spēki uzvarēs, tad vismaz vagonā uz Sibīriju būs laba kompānija. 

Atvadas no PSRS izlases sportistiem nozīmēja arī zaudētu finansējumu un visu iespējamo materiālo atbalstu, taču jau 1992. gadā Latvijas bobslejs zem sava karoga startēja Albērvillas ziemas olimpiskajās spēlēs. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Bobslejs
Sports
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt