Sadaļas Sadaļas

Sporta studija

Saruna ar Latvijas basketbola izlases galveno treneri Arni Vecvagaru

Sporta studija

Siguldas Sporta centrs

Latvijas čempione biatlonā Baiba Bendika

Sporta ABC: Baiba Bendika māca šaut

Biatlons ir viens no populārākajiem ziemas sporta veidiem pasaulē. Uzvarēt sacensībās var sportisti, kuri spēj apvienot ātru slēpošanu un precīzu šaušanu. Ugunslīnijā sarežģītākā ir šaušana stāvus.

Latviešu biatloniste Baiba Bendika šobrīd ir viena no pasaulē precīzākajām šāvējām stāvus, aizverot pat 85 procentus no mērķiem.

“Pirmais, ko dara, iebraucot šautuvē, ir paskatās uz mērķiem, daļa no biatlonistiem attaisa nūjas un vienu roku jau aizliek aiz plecu siksnām un jau gatavojas ar otru roku ņemt stobru, lai, maksimāli uzbraucot uz pakalniņa, varētu noņemt nūjas,” atklāj Bendika.

Iebraukšana šautuvē tiek darīt uz maksimāli dziļas izelpas, lai nomierinātu sirdsdarbību, un arī pārējais ķermenis būtu maksimāli mierīgs un apgādāts ar pietiekami daudz skābekļa. Baibai šādos brīžos pulss vidēji ir 180-185 sitieni minūtē. Pulss pakāpeniski kļūst lēnāks, un, pabeidzot šaušanu, pulss jau ir 150 vai pat mazāk sitienu minūtē.

Laiks, kas paiet sportistam, uzkāpjot uz paklājiņa un izdarot pirmo šāvienu, ir mazāk nekā desmit sekundes. “Ieliekot plinti plecā, ir svarīgi, lai plinte būtu maksimāli dziļi un nebūtu ārā uz muskuļa, kas var ietekmēt šāvienu. Elkonis tiek atbalstīts uz gurna kaula,” pamāca Baiba. Tad plinte tiek nolaista zemāk, atbalstīta uz vaiga, sagatavojoties šāvienam, tiek izspiests brīvgājiens, kas ir apmēram 50 procenti no šāviena, pieliekot lielāku spēku, tiek izdarīts šāviens.

Šaujot ir svarīgi koncentrēties nevis uz mērķi, bet uz šautenes tēmekli, jeb ,kā to sauc biatlonisti, uz “mušku”. Koncentrējoties nākamajam šāvienam, Baiba pienāk mērķim no augšas uz leju. “Katrs šāviens tiek izdarīts pēc divām sekundēm vai ātrāk,” atklāj biatloniste. Pēc katra šāviena sportists pārlādē šauteni nākamajam šāvienam, bet pēc pēdējā tas netiek darīts. Patronas čaulīte paliek stobrā. Pārlādēts tiek vai nu pirms nākamās šautuves, vai arī tiek izņemta finišā.

Fakti:

Biatlona plintes svars: sākot no 3,5 kilogrami

Attālums līdz mērķim: 50 metri

Guļus mērķa diametrs: 45 milimetri

Stāvus mērķa diametrs: 115 milimetri

Baiba Bendika gada laikā izšauj: 16 000 patronu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Biatlons
Sports
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt