Sporta studija

Sporta studija

Sporta studija

Eiduka un Vīgants maina tautas skatījumu uz distanču slēpošanu

No idejas 15 gados līdz rezultātam - Pasaules kausa posms biatlonā Otepē

No idejas līdz realitātei – kā Otepe kļuva par vienu no modernākajiem biatlona centriem Ziemeļeiropā

Pirms dažiem gadiem Otepes biatlona centrs tika uzskatīts par viduvēju sporta kompleksu Eiropas mērogā. Šogad centrs uzņēma Pasaules kausu (PK) biatlonā un ir viens no modernākajiem Ziemeļeiropā. Igauņu ideja par PK rīkošanu biatlonā dzima pirms 15 gadiem,  un nu tā ir kļuvusi par realitāti.

Igaunija ir ieguldījusi lielu darbu, lai gadu gaitā trases kompleksu uzlabotu un padarītu atbilstošu augstajām prasībām. Tas katru gadu ļāva uzņemt arvien augstāka līmeņa sacensības – gan biatlonā, gan distanču slēpošanā. Pēdējais solis bija pieteikšanās uzņemt Pasaules kausa posmu biatlonā.

Otepes sporta kompleksu jeb Tehvandi sporta centru vada Jāks Mae, kurš ir viens no zināmākajiem igauņu distanču slēpotājiem. Igauņu slēpotājs 2002. gada Soltleiksitijas olimpiskajās spēlēs izcīnīja bronzas medaļu 15km klasikā. Tagad viņš jau piecus gadus ir Otepes trases vadītājs. 

Pēdējie trases sagatavošanās darbi notika līdz pat janvārim.

Pagājušajā vasarā tika paplašināta šautuve, lai būtu vieta PK sponsoru automašīnai un televīzijas vajadzībām. ''Pirms sacensībām visam jābūt kārtībā. Trases darbiniekiem ir gana daudz darba,'' stāstīja trases vadītājs. 

Pirms diviem gadiem Otepē bija jānorisinās Eiropas čempionātam, taču to nācās atcelt laikapstākļu dēļ. ''Sniegu sagatavojām trīs reizes, viss bija gandrīz gatavs, tomēr laikapstākļi darīja savu – vējš un lietus neļāva sniegam noturēties. Ar ’Tehvandi sporta centra’ padomi izrunājām šo situāciju un nolēmām, ka jāiegādājas sniega ražošanas sistēma,'' pastāstīja Jāks Mae.

Tā tika izveidota sniega ražošanas sistēma. Šī sistēma izmanto sūkņus, kuri atrodas tuvumā esošajā ezerā. Sūkņus ar trasi savieno četrus kilometrus garš cauruļu mezgls, un trasē ir vairāki ūdens izvades posmi, kas ļauj sniegu ražot visā trases teritorijā. Mākslīgi saražotais sniegs vasarā tiek apklāts ar zāģu skaidām un jau novembrī trase var būt noklāta ar sezonas pirmo sniegu. Sniegs var tikt ražots, arī temperatūrai esot virs nulles, garantējot, ka sacensību posms nebūs jāatceļ.

Šī sniega ražošanas sistēma ir viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc Igaunija ieguva tiesības rīkot augstākā līmeņa sacensības biatlonā.

Sacensībās valdīja īsta biatlona svētku atmosfēra, to atzina visi – skatītāji, organizatori un dalībnieki. Posmu kopumā apmeklēja vairāk nekā 6 tūkstoši skatītāju, no kuriem liela daļa bija latvieši.

''Fantastisks posms, fantastiska atmosfēra, lieliski organizēts. Var redzēt, ka cilvēkiem, kuri rīko šīs sacensības, sirdī ir biatlons un viņi pazīst biatlonu,'' par Otepes posmu teica Starptautiskās Biatlona savienības prezidents Olle Dālins.

Arī biatlonisti neslēpa to, ka Igaunijas posms bijis lielisks.

Norvēģu biatlonists Vetle Kristiansens, kurš vinnēja 15km masu startā, teica, ka juties gluži kā mājās. ''Dzirdēt, ka tevi atbalsta pie katra šāviena, ir sajūta, ko bieži negadās piedzīvot, it īpaši man, kurš masu startā nav priekšgalā pārāk bieži. Varu tikai pateikties par enerģiju, kuru man sniedza,'' atzina Kristiansens.

Trasi un atmosfēru uzslavēja arī franču biatlonists Kantēns Fijons-Maijē. ''Šī ir lieliska vieta, un laiks šodien bija ideāls. Man patīk šī trase, igauņi radīja īpašu atmosfēru – paldies, jūs bijāt lieliski. Labprāt atgriezīšos uz nākamajiem posmiem,'' teica francūzis.

Zviedrijas biatloniste Elvīra Ēberga uzvarēja sieviešu masu startā un teica, ka trase bija grūta, jo ir daudz jāslēpo. Norvēģu biatloniste Marte Reiselande atzina, ka sacensības bija jautras un ļoti paticis tas, ka līdzjutēji visus sportistus uzmundrināja šautuvē. ''Pēdējais aplis bija ļoti grūts, bet līdzjutēji mani dzina uz priekšu. Patiesi izbaudīju šīs sacensības,'' teica Reiselande.

Starptautiskā Biatlona savienība jau ir publicējusi sezonas kalendāru turpmākajiem četriem gadiem. Tajā ir paredzēts, ka Pasaules kausa posms Otepē notiks arī 2026. gadā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt