Sporta studija

Sporta studija

Sporta studija

Spēcīgākie Latvijas sportisti uz slēpēm jau ziemas sezonas gaidās

Upenieks: "Biatlons ir populārāks par makšķerēšanu un lidmodelismu."

Biatlona federācijas šefs Upenieks: Pašvaldības prioritāros sporta veidus jau ir noteikušas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 11 mēnešiem.

Biatlons potenciālajā prioritāro sporta veidu rangā palicis aiz makšķerēšanas un automodelisma, ko Latvijas Biatlona federācijas (LBF) viceprezidents Gundars Upenieks uzskata par nepamatotu situāciju un viņa pārstāvētā sporta veida nenovērtēšanu. Upenieks intervijā Latvijas Televīzijas "Sporta studijai" uzsvēra, ka biatlons attīstās noteiktās pašvaldībās, kas savas prioritātes sportā jau ir noteikušas.

ĪSUMĀ:

  • Latvijas biatlons pastāvīgi ir pārstāvēts olimpiskajās spēlēs un pasaules čempionātos.
  • Ar biatlonu Latvijā nodarbojas apmēram 300 bērnu.
  • Biatlons Latvijā tiek attīstīts sešās pašvaldībās, plašu izplatību sporta veidam neparedz.

Par biatlonu runā gan pozitīvi, gan negatīvi, bet slēpojošie šāvēji nevienu neatstāj vienaldzīgu, turklāt jau 30 gadu ir piedalījušies visās olimpiskajās spēlēs, uzsvēra Upenieks. Lielākā daļā sacensību Latvija startēja arī stafešu komandām, tiesa, pēdējos gados augsta līmeņa biatlonistu skaits ir sarucis.

Upenieks saskata, ka biatlons pēc popularitātes krietni apsteidz daļu sporta veidu,

kas Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) darba variantā izstrādātajā prioritāšu rangā ieguvuši augstākas vietas. LBF viceprezidents atzina, ka biatlona saimniecība nevar sacensties ar masveidību, bet tā ir objektīva situācija, kas arī nemainīsies. Vieta sporta veidu rangā biatlonu gan īsti neapmierina. 

Ja Latvijā ar biatlonu nodarbojas gandrīz 300 bērnu, bet labākie startē olimpiskajās spēlēs, kā arī pasaules čempionātā piedalās stafetes komanda, tas ir labs rādītājs, teica Upenieks. "Es teiktu, ka mēs esam pietiekami efektīvi šajā visā stāstā," viņš piebilda.

Biatlons Latvijā ir sešās pašvaldībās un tur tiek attīstīts,

paskaidroja LBF viceprezidents. Pašvaldības tādējādi jau esot definējušas prioritāros sporta veidus, un visiem nebūs tie paši favorīti. Sportista karjerā Latvijas izlasē startējušais Upenieks atgādināja, ka olimpiskajās spēlēs un pasaules čempionātos elki Latvijai rodas arī sporta veidos, kas tobrīd nav bijuši prioritāri, piemēram, vingrošanā un attīstības sākumā arī bobslejā. Sporta veidi ir attīstījušies, un

aktuāls ir arī jautājums, kā prioritātes sekos līdzi laikam.

Upenieks gan neapskauž tos, kam jāsarindo sporta veidi prioritārā secībā, jo uzdevums ir ļoti sarežģīts. Viens no kritērijiem ir iesaistīto dalībnieku skaits, un Upenieks par vairākiem sporta veidiem ironizēja, sakot, ka arī biatlonam vajadzētu skatīties plašāk, nevis uzskaitīt tikai  sporta klašu audzēkņus, izlases dalībniekus un veterānus, bet ieskaitīt arī visus medniekus, kam pie kājām slēpes.

LBF viceprezidents uzskata, ka kritēriju noteikšana varētu būt mājasdarbs federācijām un Latvijas Sporta federāciju padomei, lai izstrādātu kārtību, pēc kuras sporta sabiedrība akceptētu izstrādāto variantu. 

KONTEKSTS: 

Sporta finansēšanā no valsts budžeta priekšroku iecerēts dot prioritārajiem sporta veidiem, kas vēl nav noteikti. Par nozari atbildīgajā Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) līdz gala lēmuma pieņemšanai vēl uzklausīs pieaicinātu ekspertu viedokli, taču IZM izstrādātajā darba variantā sporta veidi jau ir sarindoti. 

Biatlons IZM darba variantā izstrādātajā rangā ieņem 49.vietu. Gala versiju prioritāro sporta veidu noteikšanā plāno sagatavot līdz 2021.gada pavasarim.

Izglītības un zinātnes ministres Ilgas Šuplinskas (Jaunā konservatīvā partija) ieskatā Latvijā varētu būt līdz 30 prioritārajiem sporta veidiem. Citas amatpersonas nozarē gan sliecas uzskatīt, ka nebūs vairāk par 10–15 prioritārajiem sporta veidiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti