Biatlonā apņemas veicināt svinu nesaturošas munīcijas ieviešanu

Starptautiskā Biatlona savienība (IBU) ir sākusi sadarbību ar ražotājiem un nozares pārraugiem, lai sporta veidā līdz 2030. gadam veicinātu svinu nesaturošu patronu ieviešanu, liecina IBU pirmdien publicētais ilgtspējas ziņojums. 

Eiropas Komisijas iecere paredz noteikt pilnīgu svina aizliegumu šaušanas sportā brīvdabas apstākļos, kas tādējādi ietekmētu arī biatlona treniņus un sacensības. Centieni atrast svinam līdzvērtīgu aizstājēju līdz šim nav devuši rezultātu, lai gan ir izmēģināti gan dažādi metāli, gan polimēru maisījumi. Alternatīvu materiālu izmantošana arī var būtiski ietekmēt patronu cenu.

IBU ir sākusi sadarbību arī ar Eiropas ķīmisko vielu aģentūru, pēc kuras informācijas, ik gadu vidē nonāk apmēram 14 000 tonnu svina. Šaušanas sportā munīcijā gadā izlieto no 10 000 līdz 20 000 tonnām smagā metāla. Biatlonā ierasti izmanto patronas ar svina lodēm, kam vienlīdz kvalitatīvi analogi vēl nav atrasti. 

No pilnīgi visām nacionālajām biatlona federācijām IBU sagaida vismūsdienīgāko svina ložu savākšanas sistēmas ieviešanu ne vēlāk kā 2028.gadā. Savukārt visās IBU pārraudzībā rīkotās sacensībās tāda pati svina savākšanas procedūra jānodrošina ne vēlāk kā 2024. gadā. IBU sadarbosies ar Eiropas ķīmisko vielu aģentūru, lai nepieļautu svina nonākšanu apkārtējā vidē.

IBU iepriekš atzina, ka biatlonā šaujamieroču lietošanai pašlaik nav alternatīvu. Lai gan ir izmēģināti arī lāzera ieroči, snigšanas apstākļos tie nebūtu izmantojami, bet šaušanas pārcelšana uz apjumtu platību krasi izmainītu sporta veida būtību. 

Lai mazinātu biatlona ietekmi uz vidi, IBU plāno aizliegt fluoru saturošas slēpju ziedes, tiesa, pilna aizlieguma ieviešana ir pārcelta uz 2023. gadu. Tāpat IBU izstrādās ieteikumus sāļu lietošanas ierobežošanā sniega uzturēšanai slēpošanas trasēs, lai nepieļautu augsnes un virszemes ūdeņu piesārņošanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt