Ziemeļamerikas sportisti kontos saņem 50-55% no līgumos minētām summām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Jūlijs planētas labākajiem hokejistiem un jo īpaši basketbolistiem ir lielās peļņas laiks. Gandrīz katru dienu dzirdam vai lasām par kārtējo Nacionālās basketbola asociācijas spēlētāju, kurš paraksta līgumu, kura vērtība rakstāma ar deviņiem cipariem.

Tagad četru vai piecu gadu līgumi par vairāk nekā 100 miljoniem dolāru ir Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) ikdiena, labākie no labākajiem sezonas gaitā saņem vairāk nekā 40 miljonus. NBA komentētājs Artūrs Šēnhofs skaidro, ka šādas summas ir iespējamas, pateicoties milzīgajām naudas summām, ko televīzijas maksā par tiesībām translēt NBA spēles. Tiek slēgti kolektīvās sadarbības līgumi, pēc kuriem arī tiek sadalīti ieņēmumi. Pēdējie paredz, ka spēlētājiem tiek apmēram 48-52 procenti ieņēmumu.

 

Ziemeļamerikas sportisti kontos saņem 50-55% no līgumos minētām summām
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Tomēr lai arī cik labs basketbolists vai kāda cita sporta veida pārstāvis tu esi, neviens nav atbrīvots no nodokļu maksāšanas. Cik daudz no šīs naudas patiesībā spēlētāji saņem savos kontos? Sporta medija ESPN apskatnieks Darens Rovels ar infografiku palīdzību skaidro, cik naudas paliek spēlētājiem, kad visi nodokļi nomaksāti.

Kā konkrētu piemēru varam ņemt Goldensteitas “Warriors” zvaigzni Stefanu Kariju, kurš ir divkārtējs līgas vērtīgākais spēlētājs un trīskārtējs čempions. Aizvadītajā sezonā viņš uz papīra saņēma gandrīz 35 miljonus. 10 procenti no katra basketbolista algas tiek ieturēti līgas vajadzībām, tomēr nākamajā sezonā spēlētāji šo naudu iegūst atpakaļ. Atkarībā no štata, spēlētājiem jāmaksā 33-37% liels federālais ienākumu nodoklis. Karijs ienākumu nodoklī vien samaksāja 11,7 miljonus. Vēl no četriem miljoniem viņš šķīrās, maksājot pilsētas un Kalifornijas štata nodokli. Aptuveni 3% no algas ir aģenta komisijas maksa – šajā gadījumā tie ir vēl aptuveni 960 tūkstoši. Vēl 18 tūkstoši tiek ieskaitīti līgas pensiju fondā. Beigu beigās Karijs savā kontā iegūst 44% no līgumā minētās summas jeb 15,2 miljonus.

Taisnības labad jāsaka, ka Kalifornijas štatā, kur bāzējas “Warriors”, ir ļoti skarba nodokļu politika, taču arī citur spēlējošie savos kontos saņem tikai 50-55% no summām, par kurām dzirdam ziņās. Arī hokeja, amerikāņu futbola un beisbola spēlētāji šķirās no līdzīgas daļas savu algu. Tomēr NBA basketbolisti tik un tā pelna krietni vairāk nekā pārējo Ziemeļamerikas profesionālo līgu spēlētāji. Taču tas saistīts ar to, ka NBA komandās ir mazāk cilvēku nekā NHL, skaidro Šēnhofs.

Lai arī profesionālie sportisti aiz okeāna nodokļos vidēji zaudē gandrīz 50% savas algas, par trūcīgiem viņus nosaukt ir visai grūti. Spēlētāji gūst papildu ienākumus no visdažādākajiem reklāmas līgumiem, un tie bieži vien ir krietni ienesīgāki nekā līgumi ar klubiem.

Salīdzināt Ziemeļamerikas profesionālo sportu ar Latvijas sporta līgām objektīvi nav iespējams kaut tikai iedzīvotāju skaita dēļ vien. Tomēr jāmin fakts, ka labākie Latvijas basketbola klubi visiem spēlētājiem kopā sezonas gaitā algās izmaksā ap 600 tūkstošiem eiro. Ziemeļamerikā Karijs, Lebrons Džeimss un citi labākie šādu naudu saņem par aptuveni divām spēlēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti