Visockis-Rubenis: Krīze parādīja, cik sociāli neaizsargāti ir treneri un basketbolisti

Vienam no Latvijas grozabumbas pirmrindniekiem BK "Ventspils" sezona pagāja kā pa viļņiem, ļoti labām spēlēm mijoties ar tādām, ko gribas tūliņ pat aizmirst. "Ventspils" spēlētāju un darbinieku izturību pārbaudīja arī koronavīruss un finanšu problēmas saistībā ar Ventspils brīvostu, līdz ar to naudas plūsma klubā bija diezgan saraustīta. Komandas galvenais treneris pirmo sezonu bija vēl jaunais Artūrs Visockis-Rubenis, kurš sarunā Latvijas Radio atzina, ka krīze parādīja, cik sociāli neaizsargāti ir gan treneri, gan spēlētāji.

Visockis-Rubenis aizvadītajā sezonā debitēja pie BK "Ventspils" stūres, bet iepriekš vadīja BK "Ogre" un "Latvijas Universitāti", trenera karjerā pakāpeniski sasniedzot Latvijā visaugstāko līmeni klubu basketbolā. Visockis-Rubenis atzīst, ka viss viņa karjerā ir noticis soli pa solim. "Latvijas Universitātē" strādājot asistenta lomā ar Mārtiņu Zībartu, viņš iemācījās principu iet soli pa solim, cenšoties neko nesasteigt un sagaidīt īstās lietas, kas nāk īstajā laikā. Tas gan neizslēdz nepieciešamību arī mazliet uzņemties risku, piebilda treneris. 

Treneris Artūrs Visockis-Rubenis par BK "Ventspils" sezonuMārtiņš Kļavenieks

Jau no sezonas vidus BK "Ventspils" bija jāsadzīvo ne tikai ar psiholoģisku spiedienu uzvaru vai zaudējumu dēļ, bet arī to, kas notika ar kluba pastāvēšanas vīziju tuvākajā nākotnē, kad sākās problēmas brīvostā. Visu vēl vairāk sarežģīja pandēmijas dēļ ieviestā ārkārtējā situācija. 

"Piespēle" podkāstā

  • Savā lietotnē meklē - Piespēle

Garums - 15 min; jauna epizode katru svētdienu.

BK "Ventspils" spēlētāji un treneri 15. martā saņēma oficiālu kluba vēstuli, ka nepārvaramas varas apstākļos līgumi ir lauzti. Līdz ar to alga par sezonu pienākas līdz 15. martam un klubs dara visu, lai norēķinātos vismaz par padarīto, paskaidroja Visockis-Rubenis. Viņš cer, ka tas arī izdosies, un tad iekrājumi varbūt palīdzēs kādus mēnešus izdzīvot.
 

Basketbolisti ir pašnodarbinātas personas, kam algu daļēji maksā kā darbiniekiem, darba ņēmējiem, bet otra daļa summas ir kā pašnodarbinātiem, paskaidroja Visockis-Rubenis. Sistēma visos klubos esot vairāk vai mazāk vienāda. Visockis-Rubenis neslēpj, ka spēlētāji un treneri gluži cilvēcīgi vēlas saņemt vairāk.

"Līdz ar to piekrīti tam, ka būsi pašnodarbinātais, maksāsi [nodokļos] nevis pašnodarbinātā 24% procentus, bet mikrouzņēmumu nodokli 15 procentus, nu, principā sociālo garantiju nav nekādu," teica Visockis-Rubenis.

"Pirms tam nesaskārāmies ar tādu situāciju, ka sociālās garantijas būs ļoti nepieciešamas."

Visockis-Rubenis augstu vērtē BK "Ventspils" vadības rīcību sarežģītajā finanšu situācijā. Kluba valdes loceklis Ralfs Pleinics ļoti atklāti pateicis, ka visi, kam ir labāki piedāvājumi, var doties projām, jo nevarēja garantēt to, ko pirms sezonas plānoja izpildīt.

Komandas treneri arvien centās noskaņot gan basketbolistus, gan paši sevi, nekoncentrējieties uz naudas lietām ikdienas darbā. Treniņu zāle komandai bija nodrošināta, arī nepieciešamie ceļojumi. Tādēļ BK "Ventspils" maksimāli koncentrējās darbam. Visockis-Rubenis pastāstīja, ka kluba vadība darīja pilnīgi visu no viņiem atkarīgo, lai tomēr katru mēnesi samaksātu algu.

Biedējošākais bijis pirmais brīdis, bet pēc tam kluba vadība atrada vairākus risinājumus, kā no mēneša uz mēnesi turpināt sezonu.

Nebija zināms, kā situācija attīstīsies, bet katru reizi rasts jauns risinājums. Taču brīvostas jautājums nebija vienīgais sitiens klubam aizvadītajā sezonā, kuras beigās situācija izvērtās vēl grūtāka.

Aizvadīto regulāro sezonu Visockis-Rubenis uzskata par veiksmīgu, jo izdevās labi sagatavoties katrai spēlei gan Latvijas-Igaunijas līgā, gan Starptautiskās Basketbola federācijas (FIBA) Eiropas kausa izcīņā. Treneris gan atzīst, ka Latvijas-Igaunijas līgā regulārā sezona izvērtās ļoti viļņaina. Taču jaunai komandai ar jaunu treneru kolektīvu bija nepieciešams laiks.

"Mēs bijām procesā, lai pavasarī abās līgās cīnītos par čempiona titulu," uzsvēra Visockis-Rubenis.

Lai pašlaik uzlabotu savu finanšu stāvokli, Visockis-Rubenis mēģina darīt ar klubu nesaistītas lietas, piemēram, par maksu sagatavo video materiālus jaunajiem basketbolistiem. Pēc viņa teiktā,

citi treneri arī meklē vienkāršus darbus, lai nopelnītu.

"Šajā brīdī mēs sajutām, cik patiesībā neaizsargāti esam gan treneri, gan spēlētāji," atzina Visockis-Rubenis.

Katru dienu Visockis-Rubenis cenšas izmantot lietderīgi, lai arvien kaut ko iemācītos un attīstītu prasmes, kam iepriekš nepietika laika, nevis kļūtu par "Netflix" seriālu ekspertu. Viņš priecājas par iespēju veltīt laiku ģimenei. "Arī mēs, vīrieši, varam ielikt veļasmašīnā veļu un izmazgāt, ne tikai sievietes," piebilda treneris.

Laiku Visockis-Rubenis uzskata par ļoti vērtīgu, lai investētu un pēc tam saņemtu daudzkārt lielāku atdevi, kad visas norises atsāksies. Treneris basketbolistiem iesaka katru dienu izvirzīt sev mērķi, uzdevumus un turpināt strādāt, jo pandēmijas izraisītās krīzes laiks agrāk vai vēlāk beigsies. Tādēļ katru dienu maksimāli jāizmanto iespējas, nedomājot tik daudz par finansēm, lai atkal attīstītos un sagatavotos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt