Piektdien "Arēnā Rīga" kaislības sita augstu vilni – savu debijas spēli Latvijas basketbola izlasē aizvadīja Kristaps Porziņģis, kurš guva 24 punktus. Saspringtā spēlē Latvijas izlasei izdevās uzvarēt Polijas valstsvienību ar rezultātu 77:65, liecina organizatoru informācija.

Ažiotāža pirms spēles jau bija diezgan liela – kā nekā pirmā reize, kad Latvijā uz viena laukuma divi latvieši Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) spēlētāji – Kristaps Porziņģis un Dāvis Bertāns. Dāvis jau iepriekš atzina, ka sajūtas esot, kā atgriezties iemīļotā  komandā, kur izbaudīt katru treniņu.

Intervija ar Dāvi Bertānu

Taču zvaigžņotais jeb optimālais izlases sastāvs kopā sanāca pavisam nesen. Tādēļ treneris Arnis Vecvagars aicināja līdzjutējus būt saudzīgiem kritikā, jo darbs pie komandas veidošanas reāli sākas tikai ar spēli pret Poliju.

Vecvagars norādīja, ka fiziskā ziņā izlasei nedēļa treniņos bijusi vieglāka nekā iepriekš, taču gaidīt optimālo fizisko formu vēl ir pāragri.

Intervija ar treneri Arni Vecvagaru

Spēle iesākās ātri, taču spēles ievadā nekā negribēja grozā lidot līderu raidītie metieni, un lielākā daļa tālmetienu arī gāja garām grozam. Līdz ar to, noslēdzot pirmo spēles ceturksni, Latvija palika iedzinējos ar 21:23.

Otrajā ceturtdaļā Latvijas basketbolisti praktiski nelaida poļus pie teikšanas un ātri sadeldēja rezultāta starpību. Polija šajā ceturksnī guva tikai deviņus punktus, un rezultāts uz spēles tablo rādīja 37:32.

“Bija daudz nesaprašanās aizsardzībā,” pārtraukumā LTV neveiksmīgo pirmo ceturtdaļu komentēja Jānis Strēlnieks. Viņš arī norādīja, ka tālmetieni (pirmajā puslaikā realizēti vien trīs no 13 metieniem) neesot nekur pazuduši, vienkārši šajā spēlē nevecās.

Intervija ar Jāni Strēlnieku

Uz jautājumu, kā ir spēlēt kopā ar Porziņģi, Strēlnieks teica, ka ir ļoti viegli spēlēt. “Ar viņu laukums paliek plašāks, jo pretinieki cenšas viņu uzmanīt,” pauda basketbolists. Viņaprāt, spēlētāji vēl labāk sajutīs viens otru un septembra sākumā, kad Latvijas izlase dosies uz Stambulu, kur risināsies Eiropas čempionāts basketbolā, viss būs labi.

Spēli klātienē skatījās arī Artūrs Štālbergs, kurš ilgus gadus bijis Latvijas basketbola izlases treneru korpusā, taču šoreiz valstsvienībai palīdzēt nevar, tā kā kļuvis par Paņevežas kluba “Lietkabelis” galveno treneri.

Intervija ar Artūru Štālbergu

“Bija savādās sajūtas, mazliet skumji, bet tāds ir mūsu darbs,” par to, ka šoreiz izlases sniegums jāskatās no skatītāju rindām, pauda treneris. Taču viņš vēl joprojām seko līdzi izlases gaitām. Vērojot pirmo puslaiku spēlē ar Poliju, Štābergs norādīja, ka spēle vedusies tad, kad basketbolisti spēlējuši ātru un atlētisku basketbolu, nevis veidojuši mākslīgas kombinācijas.

Štālbergs arī pauda, ka izlases trenerim Ainaram Bagatskim ir ļoti paveicies, ka viņa rīcībā ir tik gudrs un intelektuāls spēlētājs kā Porziņģis, kādu pasaulē nav daudz. Viņaprāt, Porziņģis pārbaudes spēlēs vēl nepagūs parādīt visus savus meistarstiķus, kaut ko atstājot arī čempionātam.

Trešajā ceturtdaļā cīņa gāja līdzvērtīgi, un Latvijas izlases pārsvars saglabājās. Spēles pēdējais nogrieznis iesākā ļoti saspringti, un Polijas izlasei izdevās diezgan pamatīgi samazināt rezultāta starpību, dažas minūtes pirms spēles beigām panākot neizšķirtu. Taču drīz vien Latvijas izlase spēja atjaunot pārsvaru.

Rezultatīvākais spēlētājs šajā spēlē bija Porziņģis, kura rēķinā 24 punkti un 12 atlēkušās bumbas – tas ir jauns rekords starp debitantiem. Ar 18 punktiem un deviņām bumbām zem groziem izcēlās Rolands Šmits, bet 14 punkti Jāņa Strēlnieka kontā.

Pēcspēles intervija ar Kristapu Porziņģi

Pats debitants un 24 punktu guvējs LTV atzina, ka šī ir bijusi īstā vasara, lai pievienotos izlasei, bet šajā spēlē ļoti palīdzējis līdzjutēju atbalsts.

Porziņģis norādīja, ka šī spēle pagājusi ļoti ātri, ja salīdzina ar spēlēm NBA. Viņš arī atzina, ka izlase ļoti nopietni pieiet pārbaudes spēlēm. Plāni ir ļoti ambiciozi, un Kristaps cer, ka izdosies parādīt ļoti labu sniegumu Eiropas basketbola čempionātā.

Līdz šim Latvijas basketbola izlase bija aizvadījusi jau četras pārbaudes spēles  - izcīnītas divas uzvaras pret Somijas izlasi. Savukārt aizvadītajā nedēļā izbraukumā Klaipēdā piedzīvots zaudējums ar 69:73 pret Gruziju un piekāpšanās arī Polijai ar 76:80.