«Ventspils» FIBA Eiropas kausa pirmajā mačā uzvar Slovēnijas «Helios Suns»

Latvijas vicečempione basketbolā "Ventspils" jaunizveidotā FIBA Eiropas kausa pirmajā mačā, aizvadot sekmīgu ceturto ceturtdaļu, otrdien ar rezultātu 67:62 (14:18, 15:14, 19:20, 19:10) savā laukumā uzvarēja Slovēnijas vienību Domžales "Helios Suns", kuru vada ventspilniekiem labi zināmais treneris Gašpers Okorns. Izšķirošo pārsvaru Latvijas komanda ieguva, kad ceturtajā ceturtdaļā guva 14 punktus pēc kārtas.

Rezultatīvākais uzvarētājiem ar 16 punktiem un desmit bumbām zem groziem bija Alans Viginss, 13 punktus sameta Kvameins Mičels, 12 punktus guva jaunais Andrejs Gražulis, bet pieredzējušais Kristaps Janičenoks izcēlās ar 11 punktiem.

Tikmēr Slovēnijas vienībā ar 17 punktiem sevi apliecināja Žeļko Zagoracs.

Maču ventspilnieki sāka neveiksmīgi, pirmajās divarpus minūtēs ielaižot sešus punktus, kas lika galvenajam trenerim Kārlim Muižniekam pieprasīt minūtes pārtraukumu. Turpinājumā cīņa ritēja līdzīgāk, bet vadību mājiniekiem iegūt tā arī neizdevās, un pēc pirmās ceturtdaļas viņi zaudēja ar 14:18.

Otrās ceturtdaļas ievadā pēc veiksmīgas uz pārbaudes laiku esošās amerikāņu aizsarga Demjera Pitsa darbības aizsardzībā pret viņu tika veikta nesportiska piezīme, un jau pirmajās 45 sekundēs ar četriem soda metieniem "Ventspils" panāca neizšķirtu. Tomēr turpinājumā "Ventspils" bez punktiem palika gandrīz četrarpus minūtes, atkal nokļūstot iedzinējos ar sešiem punktiem. Kaut "Ventspils" vēl pietuvojās līdz 23:24, uz to "Helios Suns" atbildēja jau ar astoņiem punktiem pēc kārtas. Deficīts ar kārtējo izrāvienu gan nedaudz tika samazināts, un pēc pirmā puslaika Latvijas vienībai bija trīs punktu deficīts.

Kaut trešajā ceturtdaļā cīņa kļuva nedaudz rezultatīvāka, tās gaita nemainījās - uz katru "Ventspils" izrāvienu Slovēnijas vienība atbildēja ar savu un vadību no rokām neizlaida. Pēdējā minūtē "Ventspils" pietuvojās pretiniekiem līdz 48:49, bet pēc ceturtdaļas atkal bija četru punktu deficīts.

Izšķirošās desmitminūtes ievadā "Ventspils" kārtējo reizi atspēlēja sešu punktu deficītu, bet šoreiz izrāviens turpinājās, ventspilnieki izvirzījās drošā vadībā - 14 punkti pēc kārtas jau ļāva nokļūt priekšā ar 63:55. Paliekot bez punktiem sešas minūtes, "Helios Suns" vairs cīņā par uzvaru iesaistīties neizdevās, kas ļāva Latvijas basketbolistiem svinēt uzvaru, kaut pēdējās sekundēs tika pieļautas vairākas kļūdas.

Kā zināms, sākumā viens no ventspilnieku pretiniekiem bija Rumānijas klubs "Timisoara", taču tas finansiālu apsvērumu dēļ oktobra sākumā atsauca dalību turnīrā, bet rumāņu komandas vietā nāca "Helios Suns" vienība.

Slovēnijas klubs dibināts tālajā 1949.gadā. Kopš 1992.gada vienība ar mainīgām sekmēm piedalās Slovēnijas čempionāta augstākajā divīzijā un 2007.gadā arī kļuvusi par nacionālo čempioni. Savukārt pagājušajā sezonā tā ierindojās tikai septītajā vietā.

Kā zināms, Okorns "Ventspils" komandu vadīja 2007./2008.gada sezonā.

"Ventspils" šosezon "Aldaris" Latvijas Basketbola līgā (LBL) aizvadījusi septiņus mačus, sešos no tiem svinot uzvaru. Tikmēr Domžales klubs Slovēnijas čempionātā aizvadījis divus mačus, vienreiz izcīnot panākumu, bet vienreiz ciešot zaudējumu.

Ventspilnieki augustā notikušajā izlozē iekļuva I grupā, kurā spēkosies arī Polijas vienība Zgoželecas "PGE Turow" un Lietuvas komanda Pasvāles "Pieno žvaigzdes", kuru šosezon pārstāv arī Latvijas basketbolists Lauris Blaus. Šīs vienības pirmās kārtas spēli aizvadīs trešdien.

Jaunajā turnīrā piedalās 56 komandas no visas Eiropas, kas sadalītas divās konferencēs. Katrā konferencē izveidotas septiņas apakšgrupas ar četrām komandām, kas aizvadīs divu apļu turnīru. Pēc tā katru grupu pirmo divu vietu ieguvējas un četras no 14 labākajām trešajām komandām iekļūs turnīra 1/16 finālā.

Sacensību finālčetrinieka turnīrs plānots 2016.gadā no 29.aprīļa līdz 1.maijam.

Jau gandrīz 15 gadus Eiropas basketbola divus spēcīgākos turnīrus organizē Eiropas Basketbola līgu savienība (ULEB), tomēr šovasar šajā hierarhijā radās neskaidrība, jo salīdzinoši negaidīti nopietnas pretenzijas uz konkurentu vājināšanu izvirzījusi Starptautiskās Basketbola federācijas Eiropas nodaļas ("FIBA Europe"). Sākotnēji tika ziņots, ka "FIBA Europe" jaunajā turnīrā, kas varētu tikt ieviests jau no nākamās sezonas, varētu piedalīties līdz pat 100 klubiem no vairāk nekā 40 valstīm.

Kā zināms, dalība kontinenta otrajā spēcīgākajā basketbola turnīrā - ULEB Eiropas kausā - pienācās Latvijas čempionvienībai "VEF Rīga", tomēr tā jau jūlija sākumā pavēstīja, ka šosezon šajā turnīrā nepiedalīsies. Tāpat rīdzinieku vietu neaizņēma arī "Ventspils", līdz ar to pirmoreiz kopš 2002./2003.gada sezonas Latvija nav pārstāvēta Eiropas otrajā spēcīgākajā basketbola turnīrā.

Eiropas kausā basketbolā (agrāk ULEB kausā) Latvija līdz šim nav tikusi pārstāvēta vien pašā pirmajā sezonā 2002./2003.gadā, bet dažbrīd, tostarp pagājušosezon, sacensībās piedalījās pat pa divām vienībām.