«VEF Rīga» ar uzvaru pār Permas «Parma» pakāpjas VTB līgas izslēgšanas spēļu zonā

Latvijas čempione basketbolā "VEF Rīga" piektdien VTB Vienotās līgas mačā savā laukumā ar 78:67 uzvarēja spēka uzbrucēja Andreja Gražuļa pārstāvēto Permas "Parma" komandu, ko vada rīdziniekus pirms trim gadiem līdz valsts čempiontitulam aizvedušais Nikolajs Mazurs.

Līdz ar to "VEF Rīga" Vienotās līgas kopvērtējumā pakāpusies uz astoto vietu, iesaistoties nopietnā cīņā par dalību izslēgšanas turnīrā.

Latvijas komandas sastāvā rezultatīvākais ar 21 punktu bija Alekss Peress, kuram turklāt arī deviņas atlēkušās bumbas un septiņas rezultatīvas piespēles. Savukārt 15 punktus un septiņas bumbas zem groziem pievienoja Kaspars Bērziņš, kamēr desmit punkti un septiņas piespēles Kenam Braunam.

Šī mača rezultātu ar precīzu divpunktnieku atklāja "VEF Rīga" basketbolists Iļja Gromovs, tomēr kopumā laukumā aizritēja līdzvērtīga cīņa, komandām spēkojoties punkts punktā. Tā gan nebija diez ko rezultatīva, bet pirmās ceturtdaļas beigās Pols Kārters ar divu punktu gājienu izvirzīja rīdziniekus vadībā ar pieciem punktiem (17:12), bet pēc pirmajām desmit minūtēm rezultāts bija 17:14 par labu mājiniekiem.

Otrajā ceturksnī turpinājās līdzīga cīņa, tomēr lielākoties nelielā vadībā atradās "VEF Rīga", bet nedaudz vairāk nekā divas minūtes līdz pirmā puslaika beigām Mareks Mejeris ar precīzu trejaci panāca 35:29. Pāris uzbrukumus rīdzinieki atradās gana drošā vadībā, taču 11 sekundes pirms beigām viesi pietuvojās līdz 37:40, bet noslēdzošajā uzbrukumā mājinieki pārsvaru nepalielināja, pēc pirmā puslaika viņiem atrodoties vadībā ar trim punktiem.

Lai arī otro puslaiku ar "slam dunk" uzsāka Gromovs, pirmās minūtes veiksmīgāk spēlēja "Parma", kas panāca izlīdzinājumu. Pirmās otrā puslaika minūtes aizritēja punkts punktā, tomēr trešās ceturtdaļas vidū "VEF Rīga" veica iespaidīgu 20:1 izrāvienu un panāca 65:46 vadību. Tādējādi rīdzinieki septiņarpus minūšu laikā pretiniekiem ļāva iemest tikai vienu punktu.

Līdz ar to noslēdzošās desmit minūtes Latvijas čempioni uzsāka ar solīdu pārsvaru, tomēr ceturto ceturtdaļu pasīvi jau iesāka "VEF Rīga" basketbolisti, vairāk nekā trīs minūšu laikā nespējot tikt pie punktiem. Tas pretiniekiem ļāva veikt astoņu punktu izrāvienu un pietuvoties līdz 54:65. Turpinājumā laukumā bija vērojama līdzīga cīņa, pēc ilgāka pārtraukuma punktus mājinieku labā guva Peress, bet vienu minūti un astoņas sekundes pirms beigām ļoti svarīgu tālmetienu iemeta Brauns, panākdams 76:65, turklāt noslēgumā rīdzinieki uzvaru nosargāja.

Gražulis šajā mačā nospēlēja 28 minūtes un 24 sekundes, kuru laikā iemeta divus punktus. Latvijas basketbolists grozā raidīja vienu no trim divpunktniekiem, kamēr vienīgais trejacis lidoja grozam secen.

Vēl Gražulis šajā cīņā atzīmējās ar divām atlēkušajām bumbām, divām rezultatīvām piespēlēm, vienu kļūdu, diviem bloķētiem metieniem un trim piezīmēm, kas ļāva tikt pie četriem efektivitātes punktiem.

Abas komandas ir tiešās konkurentes par iekļūšanu Vienotās līgas izslēgšanas turnīrā. "VEF Rīga" ar sešām uzvarām 18 spēlēs tagad ieņem astoto vietu kopvērtējumā, bet "Parma" ir piecas uzvaras 16 spēlēs, Krievijas klubam ieņemot desmito pozīciju.

Rīgas komanda šo nedēļu iesāka ar mājas spēli pret Maskavas CSKA, trīs ceturtdaļas līdzvērtīgi spēkojoties ar vienu no Eiropas vadošajām komandām, tomēr beigās ciešot zaudējumu ar rezultātu 83:102. Savukārt Permas vienība iepriekšējo maču aizvadīja svētdien, kad savā laukumā ar rezultātu 81:88 zaudēja Baltkrievijas klubam Minskas "Cmoki".

"VEF Rīga" basketbolisti Vienotajā līgā pēdējās trijās spēlēs guvuši divas uzvaras, bet pirms tam Latvijas komandai bija trīs uzvaru sērija.

Pirmajā aplī notikušajā duelī decembra sākumā Permā virsroku guva Krievijas komanda, kas uzvarēja ar rezultātu 87:69.

Pašlaik 24 gadus vecais Gražulis, kurš iepriekš bija spēlējis tikai Latvijā, uz "Parma" pārcēlās pirms šīs sezonas.

Tikmēr Mazurs iepriekš vairākus gadus strādāja tieši "VEF Rīga" sistēmā, bet 2015.gadā kā šī kluba galvenais treneris viņš izcīnīja Latvijas čempiontitulu. Pēc tam viņš strādājis dažādos Krievijas un Gruzijas klubos, bet vasarā ar "Parma" komandu parakstīja līgumu pēc sistēmas 1+2.

Šajā Vienotās līgas sezonā regulārajā turnīrā startē tās pašas 13 komandas, kas iepriekšējā sezonā, aizvadot divu apļu turnīru, bet pēc tam astoņām labākajām kvalificējoties "play-off" cīņām. Turnīrā startē deviņas Krievijas komandas, kā arī pa vienai vienībai no Latvijas, Igaunijas, Baltkrievijas un Kazahstānas.

Iepriekšējā sezonā par čempioniem tika kronēti Maskavas CSKA basketbolisti, kuri finālsērijā ar 3-0 pārspēja Maskavas apgabala "Himki" vienību.

Septiņās no astoņām iepriekšējām Vienotās līgas sezonām par čempioni kronēta CSKA, bet 2011.gadā uzvarēja "Himki".