Serbi pēdējā ceturtdaļā salauž Čehiju un sasniedz Eiropas čempionāta pusfinālu

Serbijas vīriešu basketbola izlase trešdien Francijā notiekošā Eiropas čempionāta ceturtdaļfinālā ar 89:75 (21:21, 24:21, 22:21, 22:12) uzveica Čehiju, tādējādi turpinot cīņu par medaļām un ceļazīmi uz olimpiskajām spēlēm.

Serbijas izlasē ar 20 punktiem izcēlās Zorans Ergecs, kuram ar 14 punktiem un desmit atlēkušajām bumbām piebalsoja iepriekšējās sezonas ULEB Eirolīgas vērtīgākais spēlētājs Nemanja Bjelica. Tikmēr 12 punktus guva un 14 rezultatīvas piespēles izdarīja Milošs Teodosičs.

Savukārt Čehijas valstsvienībā izcēlās Jans Veselijs, kurš guva 23 punktus, savāca desmit bumbas zem groziem un izprovocēja septiņus pārkāpumus, bet viņam ar 20 punktiem palīdzēja Tomāšs Satoranskis.

Cīņa iesākās, abām komandām demonstrējot līdzīgu sniegumu, tomēr pirmās ceturtdaļas vidū čehi minūtes laikā guva septiņus punktus, panākot 12:5. Nākamās trīs minūtes čehiem izdevās serbus noturēt 5-7 punktu attālumā, tomēr ceturkšņa nogalē Serbija jau panāca izlīdzinājumu 21:21.

Otrais spēles nogrieznis aizritēja ar nelielu serbu pārsvaru, ceturtdaļas galotnē panākot sešu punktu pārsvaru (44:38), bet pirmais puslaiks noslēdzās ar 45:42 Serbijas izlases labā. Savukārt jau otrā puslaika sākumā serbiem septiņu punktu pārsvars (49:42), bet trešās ceturtdaļas vidū jau desmit punktu handikaps (63:53).

Turpinājumā šāds pārsvars saglabājās līdz pat ceturkšņa pēdējai pusminūtei, kurā čehi Satoranskis un Veselijs panāca vien četru punktu atstatumu (63:67). Tiesa pirmajās trīs ceturtās ceturtdaļas minūtēs serbi guva astoņus punktus, uz ko Čehija atbildēja tikai ar vienu, tādejādi Serbija panākot jau 75:64.

Ceturtdaļas turpinājumā čehi nespēja salauzt pretiniekus un uzvaru ar 89:75 izcīnīja Serbija, kas nodrošināja vietu pusfinālā.

Kā zināms, Čehija astotdaļfinālā ar 80:59 sagrāva Horvātiju, kas pirms sacensībām tika saukta par vienu no turnīra galvenajām favorītēm, kamēr Serbija ar 94:81 pārspēja Somiju.

Vakarā plkst.22 ceturtdaļfinālā tiksies Itālija un Lietuva, mača uzvarētājam nodrošinot pusfināla dueli ar Serbiju. Itāļi astotdaļfinālā ar 82:52 sagrāva Izraēlu, bet Lietuva, pateicoties Jona Mačuļa 34 punktiem, ar 85:81 uzvarēja Gruziju.

Čehija pēc Čehoslovākijas sadalīšanās finālturnīrā iekļuvusi ceturto reizi, bet tagad pirmoreiz bija sasniegusi ceturtdaļfinālu. Tās augstākais sasniegums līdz šim bija 1999.gadā iegūtā 12.vieta.

Serbija iekļuvusi visos 11 finālturnīros 20 gadu laikā. Serbi (Dienvidslāvija) finālturnīros dominēja no 1995. līdz 2001.gadam, izcīnot trīs čempionu titulus un vienu bronzu. Pirms sešiem gadiem Polijā serbiem sudraba godalgas, bet aizpērn Slovēnijā iegūta septītā vieta. Savukārt pērn Pasaules kausā Serbija izcīnīja otro vietu, finālā piekāpjoties ASV basketbolistiem.

Kā zināms, Latvijas vīriešu basketbola izlase Eiropas čempionāta ceturtdaļfināla mačā otrdien sekmīgi nospēlēja vien pirmās 17 minūtes un ar 70:84 (25:21, 13:19, 7:16, 25:28) piekāpās Francijai.

Līdz ar to ceturtdien plkst.17 pusfinālā par 5.-8.vietu Latvija sacentīsies ar Grieķiju. Šīs spēles uzvarētājiem turnīrs būs noslēdzies, bet zaudētāji piektdien spēlē par septīto vietu sadalīs pēdējo ceļazīmi uz Riodežaneiro olimpisko spēļu kvalifikāciju.

Eiropas čempionāta apakšgrupu turnīra izspēle norisinājās četrās pilsētās - Berlīnē (Vācija), Monpeljē (Francija), Zagrebā (Horvātija) un Rīgā.

Eiropas čempionātā no grupas tālāk turnīram kvalificējās četras labākās komandas, bet izslēgšanas spēles tiek aizvadītas Francijas pilsētā Lillē.

2015.gada Eiropas čempionātam bija plānots risināties Ukrainā, tomēr nestabilās politiskās situācijas dēļ lēmums tika mainīts.

Pirmā Eiropas čempionvienība Latvija līdz šim finālturnīru bija rīkojusi vienu reizi, kad 1937.gadā ieņēma sesto vietu.

Latvijas izlase Eiropas čempionātā piedalās jau desmito reizi pēc neatkarības atgūšanas. Līdz šim labākais sasniegums bijis 2001.gada turnīrā, kad tika izcīnīta augstā astotā vieta. Piecos Eiropas čempionātos valstsvienība nespēja izkļūt no apakšgrupas, bet šī melnā sērija tika pārtraukta 2013.gadā Slovēnijā, kad Latvija palika vien uzvaras attālumā no ceturtdaļfināla sasniegšanas.