Madrides «Real» kļūst par «Fenerbahce Doguš» basketbolistu pretinieci Eirolīgas finālā

Spānijas komanda Madrides "Real" piektdien Belgradā iekļuva ULEB Eirolīgas basketbolā finālā, kur spēkosies ar iepriekšējās sezonas čempioni Stambulas "Fenerbahce Doguš" no Turcijas.

Madridieši finālčetrinieka turnīra pusfinālā ar rezultātu 92:83 pārspēja Krievijas klubu Maskavas CSKA, kas būs Latvijas čempionvienības "VEF Rīga" pretinieks VTB Vienotās līgas ceturtdaļfinālā. Kā vēstīts, pirms tam "Fenerbahce Doguš" ar rezultātu 76:67 pārspēja Lietuvas grandu Kauņas "Žalgiris".

Madrides vienībā pa 16 punktiem iemeta talantīgais slovēnis Luka Dončičs un pērnās sezonas vērtīgākais spēlētājs Serhio Ļuļs, kurš traumas dēļ nespēlēja teju visu šo sezonu. Savukārt pa 12 punktiem bija amerikānim Trejam Tompkinsam un Gustaov Ajonam, kurš izcēlās arī ar 11 atlēkušajām bumbām.

Tikmēr CSKA rindās 20 punktus guva francūzis Nando de Kolo, pa 16 punktiem sameta amerikāņi Vils Klaibērs un Kails Hainss, bet 15 punktus guva Korijs Higinss.

CSKA aizvadīja rezultatīvu pirmo ceturksni un pirmās desmit minūtes uzvarēja ar 30:20. Otrās ceturdaļas sākumā "Real" deldēja Krievijas kluba pārsvaru un otrajā pusē izlīdzināja spēles gaitu, pārtraukumā dodoties ar viena punkta pārsvaru (47:46).

Trešajā ceturtdaļā pēc 11 bezatbildes punktiem Madrides komanda iekrāja jau deviņu punktu pārsvaru (60:51). CSKA Spānijas komandas pārsvaru sadeldēja līdz trim punktiem, bet pēc tam sekoja deviņu punktu izrāviens "Real" izpildījumā, kas palīdzēja panākt 73:61.

Četrarpus minūtes pirms pamatlaika beigām CSKA pietuvojās līdz trīs punktu deficītam, bet Ļuļs ātri iemeta tālmetienu un panāca 79:73. Turpinājumā "Real" dažu minūšu laikā panāca desmit punktu pārsvaru, vadību nosargājot līdz beigām un svinot uzvaru ar rezultātu 92:83.

Cīņas par vietām Belgradā notiks svētdien.

"Real" basketbolisti ULEB Eirolīgas labāko četriniekā iekļuvuši ceturto reizi pēdējo piecu gadu laikā. Duelis starp abām vienībām bija pagājušās sezonas bronzas cīņas atkārtojums - toreiz pārliecinošu uzvaru ar 94:70 izcīnīja CSKA. Abu komandu savstarpējās šīs sezonas cīņās katra izcīnīja pa vienai uzvarai.

Tikmēr Krievijas čempioni CSKA šī turnīra labāko četriniekā iekļuvuši jau septīto gadu pēc kārtas. Zīmīga šī spēle bija Maskavas kluba aizsargam Serhio Rodrigesam, jo savulaik viņš spēlēja tieši "Real" rindās, turklāt spāņu vienības sastāvā viņš 2015.gadā kļuva par ULEB Eirolīgas čempionu.

CSKA savā ceturtdaļfināla sērijā ar 3-1 pārspēja citu krievu klubu Maskavas apgabala "Himki", kamēr "Real" ar tādu pašu rezultātu apspēlēja Atēnu "Panathinaikos Superfoods" no Grieķijas.

Savukārt otrā pusfinālā duelī uzvarētājiem 19 punktus guva amerikānis Bobijs Diksons (Turcijas pasē - Ali Muhameds), 16 punkti bija itālim Luidži Datomem, bet ar 14 punktiem izcēlās grieķis Kosts Sluks.

Lietuvas komandā rezultatīvākais ar 16 punktiem bija kanādietis Kevins Pangoss, 12 punkti un 11 atlēkušās bumbas bija amerikānim Brendonam Deivisam, bet ar desmit punktiem atzīmējās vēl viens ASV basketbolists Ārons Vaits.

"Fenerbahce Doguš" komanda vadībā bija no spēles pirmās minūtes līdz finālsvilpei. Pirmajā ceturksnī pērnās sezonas čempiones pārsvars svārstījās no diviem līdz sešiem punktiem, bet otrajā tas pārsniedza desmit punktus. Puslaika pārtraukumā Stambulas basketbolisti devās ar sešu punktu pārsvaru (39:33).

Trešajā ceturksnī pēc "Žalgiris" 11 punktu izrāviena komandas šķīra vairs tikai divi punkti - 50:48 Turcijas čempiones labā. Tiesa, ceturtās ceturtdaļas sākumā "Fenerbahce Doguš" veica izrāvienu 12:2, kā rezultātā Stambulas vienības pārsvars sasniedza 12 punktus. Ceturkšņa turpinājumā Turcijas klubs vadību nosargāja un svinēja uzvaru ar 76:67.

Viens no šī mača tiesnešiem bija Latvijas soģis Oļegs Latiševs, kurš ULEB Eirolīgas finālčetrinieka turnīrā strādā septīto reizi karjerā.

Naudīgā "Fenerbahce Doguš" komanda ULEB Eirolīgas finālčetriniekā iekļuvusi trešo gadu pēc kārtas. Ceturtdaļfinālā tā sērijā ar 3-1 pārspēja latviešu Jāņa Timmas un Rinalda Mālmaņa pārstāvēto Spānijas klubu Vitorijas "Kirolbet Baskonia". Zīmīgi, ka tieši Vitorija nākamajā sezonā uzņems kontinenta prestižākā klubu turnīra "Final Four" sacensības.

Savukārt "Žalgiris" vienība Eirolīgas finālčetrinieku sasniegusi pirmo reizi kopš 1999.gada, kad šīs sacensības vēl rīkoja Starptautiskā Basketbola federācija (FIBA). Šīs sezonas ceturtdaļfināla sērijā Kauņas klubs ar 3-1 pārspēja Jāņa Strēlnieka pārstāvēto turnīra vicečempioni Pirejas "Olympiakos" no Grieķijas, lai gan Lietuvas komandai nebija sava laukuma priekšrocību.

Abu vienību savstarpējās cīņās regulārajā čempionātā katra tika pie vienas uzvaras.

No finālčetriniekā iekļuvušajām komandām regulārajā turnīrā visaugstāk bija Maskavas CSKA, kas ar 24 uzvarām 30 spēlēs bija pirmā, bet otrā ar 21 uzvaru bija "Fenerbahce Doguš". Savukārt "Real" ar 19 uzvarām bija vien piektajā vietā, kamēr uzreiz aiz tās ar 18 panākumiem ierindojās "Žalgiris".

Lai arī neviens latviešu klubs ULEB Eirolīgas finālčetriniekā šosezon nav iekļuvis, bez Latvijas pārstāvju dalības tajā neiztiks, jo uz šiem atbildīgajiem mačiem jau septīto reizi karjerā nozīmēts tiesnesis Oļegs Latiševs.

Pērn par ULEB Eirolīgas čempioni pirmo reizi vēsturē tika kronēta Stambulas "Fenerbahce", kas savās mājās notikušajā finālā ar 80:64 pārspēja Pirejas "Olympiakos".