Leģendārajam klubam «TTT Rīga» pārmaiņu vējos arvien vēl draud izdzišana basketbola ainavā

"Rīgas TTT" ir viens no Eiropā slavenākajiem un titulētākajiem sieviešu basketbola klubiem, kurš spozmi un spilgto mundieri ieguva Padomju Savienības laikos, bet neatkarīgajā Latvijā sasniegumu saraksts nav bijis ne tuvu tik grandiozs. Tomēr arī jaunlaiku TTT pēdējos gados bijis neapstrīdams vietējā dāmu basketbola flagmanis, kā arī darbavieta daudzām izlases pamatsastāva spēlētājām. Jaunās sezonas priekšvakarā klubam joprojām nav ne spēlētāju, ne trenera. 

Vasarā bija pamatotas bažas, ka Rīgas domes vilcināšanās dēļ slavenais TTT zīmols var pazust nebūtībā. Rudens nesa cerību stariņu, bet viss joprojām vēl ir darba procesā, kaut sezonas sākums jau klauvē pie durvīm. 

Basketbola klubam "TTT Rīga" arvien vēl neskaidras nākotnes izredzes
00:00 / 08:43
Lejuplādēt

Basketbola klubs "Rīgas TTT" dibināts 1958. gada 5. novembrī, kad Tramvaju un trolejbusu tresta (TTT) krāsotavas 2. stāvā atklāja sporta zāli, kur vienība trenējās. Ziedu laikos padomju gados TTT 18 reizes uzvarēja Eirolīgā, bet 21 reizi – PSRS čempionātā.

Kluba seja ilgus gadus bija, iespējams, visu laiku izcilākā basketboliste pasaulē Uļjana Semjonova. Komandu savulaik pārstāvēja arī bijusī Latvijas Radio sporta žurnāliste Inita Kresa-Katkovska.

Pēc Padomju Savienības sabrukuma 1991. gadā nodibināja klubu "TTT Rīga", kas ir slavenā TTT turpinājums. Šis klubs 18 reizes ir kļuvis par Latvijas čempionu, bet pēdējos gados atzīstami piedalījies Starptautiskās Basketbola federācijas (FIBA) Eirolīgā.

Līdz šim TTT juridiskais statuss bija nodibinājums. 2022. gada maijā saistībā ar nelikumīgu ziedojumu klubam Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) piemēroja administratīvus naudas sodus 49 Rīgas domes un "Rīgas satiksmes" amatpersonām.

Domes deputāti piedalījās lēmuma pieņemšanā, ar kuru atļauts pašvaldības kapitālsabiedrībai dāvināt nodibinājumam finanšu līdzekļus, neievērojot Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likumā noteikto maksimāli pieļaujamā ziedojuma apmēra ierobežojumu. Šis likums nosaka, ka kapitālsabiedrība ziedojumos biedrībām vai nodibinājumiem drīkst atvēlēt ne vairāk kā 20% no iepriekšējā gada peļņas. TTT pērn bija ziedots par ceturtdaļmiljonu eiro vairāk.

Rīgas dome 20. jūlijā nolēma likvidēt nodibinājumu "Basketbola klubs "TTT-Rīga" un izveidot biedrību, kas ļaus turpmāk efektīvāk nodrošināt kluba darbību. 6. septembrī sākās nodibinājuma likvidācija, bet 9. septembrī notika biedrības dibināšanas sapulce. Komanda ir pieteikusies dalībai Latvijas čempionātā un Baltijas līgā. Tiesa,

tik vēla juridisko nianšu atrisināšana lika komandai palikt bez starta Eirolīgā. Šobrīd vienībai nav ne galvenā trenera, ne spēlētāju.

Biedrības dibināšanas sapulcē par tās valdes priekšsēdētāju uz trim gadiem ievēlēja Rīgas domes Finanšu departamenta Administratīvās pārvaldes priekšnieku Juri Švanderu, kurš darbojās arī nodibinājumā, bet par valdes locekli – "Rīgas satiksmes" padomes priekšsēdētāja vietnieku Normundu Narvaišu.

Švanders sarunā ar Latvijas Radio atzina, ka process varēja noritēt ātrāk, bet nesteidza pelt paša darbavietu – galvaspilsētas rāti. Situācija gan ir bezprecedenta un vairāk nekā novēloti risināta, jo pašlaik vietējā dāmu basketbola līga nevar izveidot spēļu kalendāru, jo gaida uz TTT.

"Varēja visu izdarīt ātrāk un labāk, bet, no otras puses, gribu arī nedaudz aizstāvēt Rīgas domi. Šajos laikos ekonomiski ir ļoti grūti finansējumu rast un vienoties," teica Švanders. "Līdz ar to viss process ievilkās. Patiesībā izejas pozīcijās tas [finansējums] ir trīsreiz mazāks. Mēs ceram sezonas laikā vēl piesaistīt līdzekļus, bet šobrīd rēķināmies ar trīsreiz mazāku budžetu. Reālais naudas piešķīrums, ko es gaidu, ir nākamajā nedēļā."

"TTT Rīga" valdes priekšsēdētājs gaida lēmumus no "Rīgas satiksmes", kas piešķirtu līdzekļus līdz gada beigām, bet otro sezonas pusi pēc Jaungada varētu atbalstīt Rīgas dome,

kas 2022. gadam finanses nodibinājumiem ir sadalījusi jau iepriekš. 

Situācija gan joprojām ir amizanta, jo nav ne oficiāla dokumenta par biedrības atzīšanu, ne spēlētāju, kas veidos komandu, ne galvenā trenera. Jau gandrīz pusgadu no solījumiem pārtiek līdzšinējais komandas galvenais treneris Mārtiņš Gulbis. Līdzīgā situācijā viņš bija pirms vairākiem gadiem, kad beigās izjuka basketbola klubs "Jūrmala". Gulbis esot mutiski vienojies ar dažām spēlētājām, bet nesaprot, kāpēc viss tik ilgi novilcināts.

"Ir kaut kādas aprises, iespējas, domas, kā visu realizēs, bet vēl nekas nav noslēgts," atzina Gulbis. "Divas nedēļas pirms sezonas sākuma... Nezinu, vai kādreiz TTT klubam pēdējo 15 gadu laikā tāda situācija ir bijusi, ka nonāk līdz šādam līmenim. Diezgan traki, bet labi, ka vispār klubs vēl ir un šobrīd sākas maza kustība uz priekšu. Cerams, ka šie soļi būs lielāki."

Gulbis atzina, ka var jau tēlot gandarījumu par visu procesu virzību, tomēr

katru gadu atkārtojas viens un tas pats, tādēļ būtu nepieciešama skaidrība lietās, kam jānotiek daudz ātrāk. 

"TTT Rīga" ģenerālmenedžeris Artūrs Štālbergs Latvijas Radio pastāstīja, ka šosezon vismaz līdz gadumijai plānots spēlēt ar jaunietēm un juniorēm sastāvā, bet nākamgad varbūt izdosies parakstīt līgumu ar kādu Latvijas izlases basketbolisti, kam sezona citur beigsies agrāk. Mērķis ir izcīnīt Latvijas čempiontitulu, lai nākamajā sezonā atgrieztos Eirolīgā. Tiesa, Eirolīgā darbojas valstu, nevis klubu ranga punktu sistēma. Latvijai nākamajā sezonā pienākas vieta Eiropas spēcīgākajā turnīrā, bet to tikpat labi var ieņemt jebkurš cits Latvijas klubs, ja TTT neizcīna zelta medaļas.

"Gaidām no Uzņēmumu reģistra oficiālu apstiprinājumu, ka biedrība ir nodibināta. Paralēli "Rīgas satiksmes" valdes un padomes sēdē jāpieņem lēmums par finansējuma apjomu," pastāstīja Štālbergs. "Ar Mārtiņu Gulbi arī esam vienojušies, pagaidām gan mutiski. Kamēr biedrības nav, nekādus papīrus nevaram parakstīt. Plānojam nākamnedēļ sākt treniņus ar spēlētājām, kas vēl joprojām ir pieejamas."

Štālbergs atzina, ka dažādām struktūrām kluba nākotnes nodrošināšanā ir bijušas nesaprašanās, bet pašlaik vairs neesot vērts ķidāt, kurš pie kā vainīgs. 

Lielākie un zināmākie zīmoli Baltijas basketbolā ir TTT, VEF, Rīgas ASK, Kauņas "Žalgiris", arī Tallinas "Kalev". ASK, kas trīsreiz triumfējis Eiropas čempionvienību kausā, jau aizgāja nebūtībā ekonomiskās krīzes dzirnavās 2009. gadā. Šovasar līdzīgs liktenis varēja piemeklēt citu trīs burtu kombināciju – TTT.

Basketbola apskatnieks Andrejs Siliņš sarunā ar Latvijas Radio secināja, ka

tik neuzmanīga attieksme pret izciliem sporta zīmoliem raksturīga Latvijas sporta vides pārvaldniekiem.

Arī slavenais Lietuvas klubs Kauņas "Žalgiris" pirms 10 gadiem bija bankrota priekšā, bet spēja noturēties un saglabāja vietu Eirolīgā. 

Komandu pieteikumus Latvijas Sieviešu basketbola līgai organizatori gaidīja līdz 8. augustam. Jau ir nokavēts vairāk nekā mēnesis, bet TTT joprojām nav pilnīgas skaidrības par tuvāko nākotni. Latvijas Radio sekos līdzi norisēm vienā no visu laiku titulētākajiem Eiropas basketbola klubiem arī turpmāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti