Latvijas U-19 basketbola izlase izšķirošo atrāvienu veic pēdējā ceturtdaļā un izcīna uzvaru pret Irānu

Latvijas U-19 basketbola izlase svētdien izcīnīja uzvaru Pasaules kausa spēlē pret Irānas valstsvienību.

Latvijas izlase B grupas spēlē Daugavpils olimpiskajā centrā ar 58:48 (15:17, 8:12, 11:9, 24:10) pieveica vienaudžus no Irānas.

Rezultatīvākais Latvijas izlasē ar 17 punktiem un astoņām atlēkušajām bumbām bija Kristians Feierbergs, desmit punkti Ričardam Danielam Vanagam, kamēr ar deviņiem punktiem un 12 bumbām zem groziem izcēlās Rodijs Mačoha.

Irānas valstsvienībā 16 punkti un sešas atlēkušās bumbas Parsam Falaham, kamēr ar 12 punktiem un piecām bumbām zem groziem izcēlās Ali Šahrjari.

Pēc nedaudz vairāk nekā minūtes spēles rezultātu ar precīzu tālmetienu atklāja Toms Skuja. Nākamajās divās minūtēs latviešiem nevedās ar metienu precizitāti, taču Kriša Helmaņa neatlaidīgās darbības zem groza atkal ļāva iegūt vadību (5:4). Teju līdz ceturtdaļas vidum komandas aizvien šķira viens punkts (8:7), Kristians Feierbergs ar "āķa metienu" pārsvaru nedaudz palielināja - 10:7.

Irāņi rezultātu ātri izlīdzināja, bet mājinieki brīdi vēlāk vēlreiz bija vadībā ar trīs punktu pārsvaru. Ceturtdaļas pēdējās trīs minūtēs Latvijas izlase guva divus punktus, kamēr irāņi atbildēja ar septiņiem.

Otrajā ceturtdaļā latvieši aizsardzībā spēlēja pārlieku pasīvi un ilgi nepārkāpa noteikumus, ko vienā no minūtes pārtraukumiem uzsvēra arī galvenais treneris Nikolajs Mazurs. Pirmajās divās ar pusi minūtēs Latvijas izlase punktus neguva, bet Irāna tikmēr jau bija iekrājusi lielāku pārsvaru - 24:15. Rodijs Mačoha divus punktus atguva un pēc tam arī aktīvi spēlēja pretinieku groza apakšā, taču pārsvaru sadeldēt liedza daudzās kļūdas un neprecīzi izpildīti metieni.

Četras minūtes līdz puslaika beigām mājinieki aizvien bija iedzinējos ar -9 (17:26), bet Mačohas pēc kārtas četri gūtie punkti un kapteiņa Kristiāna Šulca tālmetiens ļāva pietuvoties līdz -6 (23:29). Šulcam ceturtdaļas izskaņā neizdevās realizēt vēl vienu "trejaci".

Trešās ceturtdaļas ievadā Latvijas izlase veica atrāvienu 6:1, savukārt Feierberga tālmetiens pēc spēlētām nepilnām četrām minūtēm vadībā jau izvirzīja mājiniekus - 32:20. Ceturtdaļas turpinājumā abas komandas bieži kļūdījās un ilgi nespēja gūt punktus. Tuvojoties pēdējām divām minūtēm, Irānas izlasei izdevās divi veiksmīgi uzbrukumi, kas deva vadību 37:32. Aptuveni pusotru minūti līdz ceturtdaļas beigām Mohamadhadi Lakzaeifards par tēlošanu saņēma tehnisko piezīmi, bet mājinieki neizmantoja šo iespēju, lai izlīdzinātu rezultātu.

Ričards Daniels Vanags pašā ceturtdaļas galotnē no laukuma stūra realizēja tālmetienu, uz pusi sadeldējot sešu punktu deficītu - 35:38.

Skuja pēdējās ceturtdaļas sākumā pārtvēra bumbu un īsi pēc tam to nogādāja pie Feierberga, kurš realizēja tālmetienu. Basketbolists pēc aptuveni divām spēlētām minūtēm iemeta vēl vienu "trejaci" un vadībā izvirzīja Latviju - 41:40. Skuja ceturtdaļas vidū pievienoja vēl trīs punktus, mājiniekiem pirmo reizi iegūstot deviņu punktu pārsvaru 51:42.

Atlikušajā laikā latvieši aktīvi spēlēja aizsardzībā, piespiežot kļūdīties pretiniekus, kamēr paši otrā laukuma pusē uzlaboja metienu realizācijas procentu. Mačoha un Feierbergs aptuveni divas minūtes līdz pamatlaika beigām katrs iemeta pa grozam (58:44), pēc tam sekoja vairākas kļūdas uzbrukumā, taču tas neliedza mača galotnē "salauzt" Irānu un svinēt pirmo panākumu Pasaules kausā.

Tāpat B grupā svētdien savā starpā tiksies Puertoriko un Serbija.

Latvijas izlase ar vienu uzvaru divos mačos pagaidām ir B grupas līdere, panākums vienīgajā mačā Serbijai un Puertoriko, bet Irānai divi zaudējumi.

Nikolaja Mazura vadītā Latvijas izlase sestdien zaudēja vienaudžiem no Puertoriko, izsējot trešajā ceturtdaļā iegūto 15 punktu pārsvaru, - 75:79.

Par Latvijas izlases potenciālo līderi uzskatāms arī Spānijā spēlējošais Krišs Helmanis, bet valstsvienības kapteiņa pienākumi uzticēti Kristiānam Šulcam.

Tikmēr Irāna ar 67:88 piekāpās Serbijai.

Lielo starptautisko turnīru atcelšana 2020.gadā izjauca tradicionālo kārtību, kad ceļazīmes uz Pasaules U-19 kausa izcīņu tiek izcīnītas Eiropas, Amerikas, Āzijas/Okeānijas un Āfrikas čempionātos. Šoreiz 15 komandas tika izraudzītas, ņemot vērā valstu pozīcijas Starptautiskās Basketbola federācijas (FIBA) reitingā. Latvija iespēju startēt turnīrā nopelnīja, pateicoties mājinieku statusam.

Latvijas U-19 izlase Pasaules kausā spēlē jau ceturto reizi. 1999.gadā izcīnīta 9.vieta, divus gadus vēlāk valstsvienība ierindojās pozīciju zemāk, savukārt 2019.gadā nācās samierināties ar 12.vietu. Pirms trim gadiem Eiropas kadetu čempionātā 2002.gadā dzimušo puišu izlase ieņēma astoto vietu.

Tikmēr Irānai tas ir jau sestais starts šajā forumā. Augstāko vietu - 13. - izdevies izcīnīt 2013.gadā. Iepriekšējam turnīram irāņi nekvalificējās, bet 2017.gadā viņi ieņēma 15.vietu.

Favorītes gods grupā pienākas Serbijas izlasei, savukārt Irānas U-19 komanda pilnā sastāvā aizvadītajā sezonā spēlēja savas valsts pieaugušo čempionātā.

Pirmo divu spēļu nozīme ir ļoti liela, ņemot vērā perspektīvas astotdaļfinālā, kur būs jāspēlē ar kādu komandu no A grupas, kur favorītu godā ir Kanādas un Lietuvas U-19 izlases. Arī Japānas un īpaši Senegālas U-19 komandas nav vājas, tomēr, satiekoties ar tām, izredzes pārvarēt astotdaļfināla barjeru būtu lielākas.

6.jūlijā Latvijas izlase tiksies ar Serbiju. Šo un arī astotdaļfināla spēli tiešraidē translēs kanāls TV6.

Spēles klātienē varēs apmeklēt tikai skatītāji, kuriem ir Latvijā atzīts sadarbspējīgs vakcinācijas pret Covid-19 vai Covid-19 pārslimošanas sertifikāts (attiecas uz visiem vecumiem). Biļetes var iegādāties mājaslapā basket.lv.

Izslēgšanas turnīrs no piektdienas līdz svētdienai Rīgā norisināsies Olimpiskajā sporta centrā un "Arēnā Rīga".

Latvija Pasaules U-19 kausa sacensības uzņēma arī 2011.gadā, kad turnīrs norisinājās Rīgā, Valmierā un Liepājā.

2011.gadā Latvijā uzvarēja Lietuvas jaunie basketbolisti, bet par turnīra vērtīgāko spēlētāju tika atzīts Jons Valančūns. Turnīrā piedalījās tādi pazīstami spēlētāji kā Dāvis Bertāns, Mateušs Ponitka, Rauls Netu, Kevins Pangoss, Dario Šaričs, Dags Makdermots, Tims Hārdevejs juniors, Džeremijs Lembs, Jānis Timma un citi.