Latvijas kadeti kļūst par U-16 Eiropas čempionāta sudraba medaļniekiem

Ar izcīnītām sudraba medaļām U-16 Eiropas čempionātu sestdien Rīgā noslēdza Latvijas izlases basketbolisti, kas finālā ar 53:78 zaudēja Francijas vienaudžiem. Francūži aizvadīja čempionu cienīgu turnīru un uzvarēja visās spēlēs, turpretim mājinieki kļuva par Latvijā otro komandu, kas izcīnīja medaļas noteiktas vecuma grupas Eiropas čempionātā.

Artūrs Strautiņš finālcīņā Olimpiskajā sporta centrā nodrošināja 17 punktus, Kristers Zoriks iekrāja 13 punktus, savukārt Rodions Kurucs pievienoja 10 punktu un savāca septiņas bumbas pie groziem. Francijai izcils bija Kilians Tilī ar 25 punktiem un 18 izcīnītām atlēkušajām bumbām.

Tilī atzina par čempionāta vērtīgāko spēlētāju (MVP), un kopā ar savu komandas biedru Batistu Čuafi, Latvijas basketbolistiem Kristeru Zoriku, Rodionu Kurucu un turku Omeru Jurtsevenu iekļuva turnīra simboliskajā pieciniekā.

Latvijas izlasi ar iegūtajām sudraba medaļām apsveica arī Valsts prezidents Andris Bērziņš.

Pārsvars cīņā pie sava groza francūžiem ļāva pirmajā puslaikā neielaist vairāk kā 22 punktus, taču uzbrukumā arī Latvijas pretinieki daudz kļūdījās un lielu pārsvaru iekrāt nespēja. Otro puslaiku Francijas izlase sāka ar trīs punktu pārsvaru (25:22), ko noturēt nespēja un trešajā ceturtdaļā Latvijas izlase uz brīdi pārņēma vadību (27:25).

Ceturtdaļas turpinājums galvenā trenera Jāņa Gailīša vadītajai Latvijas izlasei gan nebija tik veiksmīgs, un Francija pēc 7:0 atrāviena panāca septiņu punktu pārsvaru (36:29). Nedaudz pajūkot mājinieku spēles organizācijai, francūžiem izdevās vairāki ātri triecieni, kas viņu pārsvaru pieaudzēja jau līdz divciparu skaitlim (42:32).

Latvijas izlase gan neatlaidās, taču kļūdu skaits pieauga, ļaujot Francijai pāris minūtēs pēc pārtraukuma ar ātriem triecieniem sasniegt 60:46. Sešarpus minūtes pirms spēles beigām pēc konflikta pie Francijas groza diskvalificējošās piezīmes abpusēji saņēma Reinis Rudzītis un Igo Blāns, turklāt drīz arī Latvijas izlases līderis Kurucs laukumu pameta piezīmju normas dēļ. Francijas basketbolisti nostiprinājās vadībā un pēdējās minūtēs cīņas iznākums jau bija izšķirts.

Spēlē par bronzas medaļām spāņi ar 77:73 pārspēja Turcijas izlasi.

Latvijas izlase iepriekš pusfinālā ar 81:71 uzvarēja Spāniju, bet ceturtdaļfinālā ar 53:39 pārspēja Vācijas vienaudžus. Otrajā grupu kārtā Latvijas izlase Ogrē zaudēja Lietuvai (71:79), Turcijai (46:73) un Serbijai (51:59), bet līdz tam pirmajā grupu kārtā uzvarēja Grieķiju (74:67), Horvātiju (84:62) un Bosniju/Hercegovinu (63:55). Čempionātā piedalījās 16 komandas.

Eiropas kadetu čempionātos Latvijas izlase nekad iepriekš nebija pārvarējusi ceturtdaļfināla barjeru un lielāko panākumu guva 1999.gadā, kad sasniedza 5. vietu. Noteiktas vecuma grupas turnīros Latvija vienīgo reizi Eiropas čempionāta finālā iepriekš spēlēja 2013.gadā, kad U-20 izlase finālā Tallinā piekāpās Itālijai.