Latvijas izlase Eiropas čempionāta startā aizraujošā duelī zaudē Serbijai

Latvijas vīriešu basketbola valstsvienība pirmajā spēlē Eiropas čempionāta finālturnīrā piektdien ar 82:92 spraigā mačā zaudēja nosacītajai grupas favorītei un allaž spēcīgajai Serbijas izlasei, kas šoreiz Stambulā ieradusies bez vairākiem līderiem. Lai gan latvieši startēja ar zaudējumu, komanda parādīja augstas kvalitātes sniegumu, kas ļauj cerēt uz veiksmīgāku turpinājumu.

Rezultatīvākais Latvijai ar 23 punktiem bija Dairis Bertāns, 18 punktus guva Kristaps Porziņģis, bet 16 punktus pievienoja Dāvis Bertāns. Serbijai ar 30 punktu guvumu izcēlās Bogdans Bogdanovičs.

Pirmajā puslaikā Latvijas izlase lielākoties turējās vadībā, bet pēdējās ceturtdaļas vidū nonāca iedzinējos ar -8 (65:73). Latvijas basketbolisti gan spēja atgūt vadību, tomēr Serbijas izlase bija pārāka cīņā pie groza un pēdējās minūtēs jau varēja justies stāvokļa noteicēja.

Pieredzējušais basketbola treneris Ziedonis Jansons pēc spēles Latvijas Radio sacīja, ka otrajā puslaikā Latvijas izlasei pierima emocijas. Savukārt Serbijas izlase apliecināja savu pārākumu spēlē pie groza.

Treneris Ziedonis Jansons par spēli pret Serbijas izlasi
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Latvieši spēles sākumā pārliecinoši uzbruka ar labu precizitāti un panāca 10:5 pēc Jāņa Timmas trīspunktu metiena un pārsvaru arvien palielināja. Aigara Šķēles soda metieni divarpus minūtes pirms pārtraukuma ļāva panākt jau 22:10. Ne tik veiksmīgas izvērtās ceturtdaļas beigas, kur abpusējiem pārkāpumiem bagātā spēlē serbi spēja pietuvoties līdz trīs punktu deficītam (21:24). Latvijai 11 punktus guva Dairis Bertāns.

Otrajā ceturtdaļā spoži nospēlēja Kristaps Porziņģis, izceļoties ar trīspunktu metienu, diviem bloķētiem metieniem un bumbas triecienu grozā no augšas. Ceturkšņa vidū gan iestrēga Latvijas uzbrukums, un Serbijas izlase ar pacietīgāku spēli ne tikai pārņēma vadību, bet arī palielināja to līdz septiņiem punktiem (39:32). Puslaika beigās abas komandas pabija vadībā, līdz Žanis Peiners pedējā sekundē nodrošināja labāku noskaņojumu Latvijai - 47:45.

Puslaikā Latvijai 13 punktus guva Dairis Bertāns, 12 punktus pievienoja Porziņģis.

Treneris Ziedonis Jansons par spēli pret Serbiju pēc pirmā puslaika
Lejuplādēt

Treneris Jansons puslaika pārtraukumā Latvijas Radio sacīja, ka serbi izmantoja Latvijas izlases centienus bremzēt spēli, vairāk iespēlējot bumbu saviem garajiem spēlētājiem pie groza, tādēļ izzuda iekrātais pārsvars. Turklāt Serbijas izlase veiksmīgi darbojās cīņā par atlēkušajām bumbām.

Porziņģis vēl līdz trešā ceturkšņa vidum saņēma jau ceturto personisko piezīmi, tostarp tika sodīts par nesportisku pārkāpumu pret Stefanu Joviču, kurš "apzaga" Latvijas centra spēlētāju. Serbi turējās dažu punktu vadībā, līdz, Latvijai tobrīd spēlējot bez Porziņģa, panāca +8 (62:54).

Astoņus punktus priekšā Serbija bija arī pēdējās ceturtdaļas vidū, taču Latvija atbildēja ar 10:0 izrāvienu un pēc Porziņģa trīspunktu metiena pārņēma vadību (75:73). Rezultāta šūpoles gan pavērsās arī pretējā virzienā, un emocijām bagātā pēdējā minūtē Serbija jau bija drošā vadībā.

Latvijas izlasei pamatsastāva pieciniekā laukumā devās Kristaps Porziņģis, Jānis Strēlnieks, Jānis Timma, Dairis Bertāns un Rolands Šmits.

Pirms spēles Jansons Latvijas Radio uzsvēra, ka Serbija ir basketbola lielvalsts ar uzvarētāju garu, un izrādīs nopietnu pretestību, neraugoties uz vairāku potenciālo līderu atteikumu spēlēt izlasē. Tādēļ nekāda vieglā pastaiga nav gaidāma abām komandām.

Treneris Ziedonis Jansons par Serbijas izlasi pirms spēles
Lejuplādēt

Ap arēnu un tās apkārtnē izvietoti nopietni policijas spēki, kā arī faniem jārēķinās ar nopietnām pārbaudēm pie ieejas gluži kā lidostā. Pirms spēles pie arēnas savas komandas kreklos bija tikai Latvijas atbalstītāji, kas uz maču pulcējās itin kuplā skaitā.

Jau vēstīts, ka dienas pirmajā spēlē Latvijas pārstāvētajā grupā Beļģijas izlase ar 103:90 pārspēja Lielbritānijas basketbolistus, bet vēlāk vakarā Krievijas basketbolisti ar 76:73 uzveica mājiniekus turkus. Pēc apļa izspēles četras no sešām grupas komandām iekļūs izslēgšanas turnīrā. Spēles vēl trijās grupās risinās Helsinkos, Telavivā un Rumānijas pilsētā Klužā-Napokā.

Latvijai nākamā spēle būs sestdien pret Beļģiju.

Eiropas čempionāts risināsies līdz 17. septembrim.