Latvijas basketbolistiem uzvara ar vieglu izbīli paver ceļu uz astotdaļfinālu

Latvijas basketbola valstsvienība pirmdien Stambulā ar 97:92 uzveica Lielbritānijas izlasi rezultatīvā Eiropas čempionāta finālturnīra grupas spēlē, kurā dažbrīd atļāvās vairāk iepriecināt skatītājus ar efektīgi izspēlētām epizodēm, bet no iekrātā lielā pārsvara beigās nekas daudz pāri nepalika. Trijās spēlēs otrā uzvara Latvijai praktiski nodrošina dalību izslēgšanas turnīrā, bet līdz tam komandu vēl gaida divas nopietnas cīņas grupas kārtā.

(papildināts pēc visu dienas spēļu noslēguma)
Uzvarētājiem rezultativitātes līderis Kristaps Porziņģis guva 28 punktus un izcīnīja astoņas atlēkušās bumbas, bet iepriekšējo spēli pirksta savainojuma dēļ izlaidušais Dāvis Bertāns iekrāja 22 punktus, trāpot arī septiņus trīspunktu metienus. Latvijas izlases rēķinā bija 17 precīzi trīspunktnieki. Lielbritānijai ar 23 punktiem izcēlās Gabe Olaseni, kurš savāca arī 10 bumbas pie groziem.

Trešās ceturtdaļas pēdējā minūtē Latvijai bija 29 punktu pārsvars (84:55), bet paļaušanās uz to maksāja nervozu mača galotni, jo briti izmantoja viņiem doto iespēju iztrūkumu pamazām sadeldēt.

Latvijas izlase sāka pārliecinoši ar Porziņģa deviņiem punktiem divarpus minūtēs un 9:2 pārsvaru. Turpinājums gan nebija tik vienkāršs, jo briti pārdomātāk darbojās uzbrukumā un panāca izlīdzinājumu 14:14. Porziņģis uzbruka ar simtprocentīgu precizitāti un pirmajā ceturtdaļā iekrāja 12 punktus, kas palīdzēja ceturksni noslēgt ar piecu punktu vadību (25:20).

Britiem arī pārkāpumi nepalīdzēja apturēt Latvijas uzbrukumus otrā ceturkšņa sākumā, un pārsvars ātri pieauga līdz 29:20. No trīspunktu līnijas ar teicamu precizitāti turpināja uzbrukt Dāvis Bertāns, trīspunktnieku trāpīja arī Jānis Strēlnieks, kas atjaunoja latviešiem astoņu punktu pārsvaru (39:31). Brīžiem laukumā vairāk valdīja Zvaigžņu spēlei raksturīgas šova noskaņas, Latvijas izlasei cenšoties izspēlēt spožas epizodes ar bumbas triekšanu grozā no augšas. Arī dažas neveiksmes neizmainīja kopējo spēku samēru, un garajā pārtraukumā latvieši devās ar 10 punktu vadību (50:40).

Rezultatīvajā pirmajā puslaikā ar 21 punkta guvumu Latvijai izcēlās Porziņģis, kurš krāja punktus visdažādākajos veidos, tostarp ar bumbas triecieniem grozā no augšas un trīspunktu metieniem.

Treneris Ziedonis Jansons par Latvijas spēles pret britiem pirmo puslaiku
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Basketbola treneris Ziedonis Jansons puslaika pārtraukumā Latvijas Radio teica, ka teorētiski, protams, Porziņģa spēles laiku varētu ierobežot, jo veiksmīgi var darboties arī viņa komandas biedri, bet tā rīkoties nebūtu saprātīgi, redzot, ka spēle līderim iet no rokas.

Ar brīviem trīspunktu metieniem otrā puslaika sākumā britu aizsardzību plucināja Dāvis Bertāns, kurš panāca 16 punktu vadību (60:44). Abām komandām spēlējot bez ciešas aizsardzības, Jāņa Blūma trīspunktu metiens Latvijas pārsvaru divarpus minūtes pirms beigu svilpes pārsniedza 20 punktus (78:55), un par cīņas iznākumu tobrīd nebija šaubu. Pēdējā ceturtdaļā Latvijai laukumā vairāk bija basketbolisti, kas iepriekš tika pie mazāka spēles laika, tomēr pēc nerezultatīvām minūtēm no soliņa atkal bija jāceļas līderiem. Pēdējā minūtē Lielbritānijas basketbolisti samazināja rezultāta starpību līdz sešiem punktiem, un par uzvaru vēl bija jāpacīnās.

Latvijas izlases starta pieciniekā otro spēli pēc kārtas laukumā devās Kristaps Porziņģis, Jānis Strēlnieks, Dairis Bertāns, Jānis Timma un Andrejs Gražulis. Spēlē iesaistījās arī Dāvis Bertāns, kurš iepriekšējo maču izlaida pirksta savainojuma dēļ.

Treneris Jansons pirms spēles Latvijas Radio uzsvēra, ka svarīgi ir jau pirmajās minūtēs komandai agresīvi darboties aizsardzībā, lai neļautu pretiniekiem iejusties spēlē un sajust izredzes pacīnīties par uzvaru.

Treneris Ziedonis Jansons par Latvijas izlasei nepieciešamo taktiku spēlē pret britiem
Lejuplādēt

Vēlāk pirmdien Latvijas pārstāvētajā grupā bez zaudējumiem turnīru turpināja Krievijas izlase, kas ar 76:67 uzveica Beļģiju, bet mājinieki turki ar 74:80 zaudēja Serbijai.

Latvijas izlase finālturnīru sāka ar zaudējumu Serbijai un uzvaru pār Beļģiju, bet grupas turnīra noslēgumā otrdien spēlēs pret Krievijas izlasi un ceturtdien pret Turciju. Pēc apļa izspēles četras no sešām grupas komandām iekļūs izslēgšanas turnīrā.

Spēles vēl trijās grupās risinās Helsinkos, Telavivā un Rumānijas pilsētā Klužā-Napokā. Eiropas čempionāts ilgs līdz 17. septembrim.