Latvijas basketbolistiem ar uzvaru Melnkalnē nepietiek dalībai Pasaules kausā

Latvijas valstsvienības basketbolisti pirmdien Melnkalnes galvaspilsētā Podgoricā ar 80:74 uzveica mājinieku izlasi, tomēr nepietiekamas rezultāta starpības dēļ nenodrošināja dalību Pasaules kausa izcīņā. Melnkalne kļuva par pēdējo no 12 Eiropas valstsvienībām, kas septembrī finālturnīrā Ķīnā pretendēs uz Pasaules kausu.

Galvenā trenera Arņa Vecvagara vadītā Latvijas izlase kvalifikācijas grupā ieņēma 4.vietu aiz Spānijas, Turcijas un Melnkalnes, bet latvieši cīņā par finālturnīru palika pirmie aiz svītras. Lai nopelnītu ceļazīmi uz finālturnīru, pēdējā spēlē pietrūka trīs gūtu punktu.

Rezultatīvākais Latvijai ar 25 punktiem bija Jānis Strēlnieks, kurš veica arī 10 rezultatīvas piespēles, savukārt Mārtiņa Meiera rēķinā bija 12 punkti. Melnkalnei 22 punktus nodrošināja Dereks Nīdhems.

Latvijas izlase cīņu sāka pārliecinoši ar 10:0 izrāvienu, un mājinieki pirmos punktus guva tikai pirmās ceturtdaļas vidū. Melnkalnieši veiksmīgāk darbojās cīņā pie groza un, neraugoties uz zemu precizitāti, spēja otrās ceturtdaļas trešajā minūtē pietuvoties līdz četru punktu deficītam (14:18). Latvieši atbildēja ar vairākiem precīziem trīspunktniekiem un pieaudzēja pārsvaru jau līdz 12 punktiem (28:16), tomēr savu fanu uzkurinātie laukuma saimnieki vēlreiz spēja pietuvoties līdz -4 (26:30).

Otro puslaiku ar rezultatīvu uzbrukumu sāka mājinieki un rezultāta starpība saruka līdz trim punktiem (33:36), toties Latvijas izlases atbilde nebija ilgi jāgaida. Divi Jāņa Timmas trīspunktnieki, kā arī Jāņa Strēlnieka un Ojāra Siliņa trāpīti tālmetieni palīdzēja sasniegt jau +13 (50:37). Pēdējo spēles ceturksni Latvija sāka ar piecu punktu pārsvaru (60:55) un ceturtdaļas vidū ļāva pretiniekiem pietuvoties līdz 63:61. Krīzi palīdzēja pārvarēt Strēlnieks un spēles pēdējā minūte izvērtās nervoza, tomēr ceļazīmes iegūšanai nepieciešamo pārsvaru melnkalnieši nosargāja.

Lai izdarītu jaunu ierakstu basketbola vēsturē, pirmoreiz kvalificējoties Pasaules kausa izcīņai, Latvijas izlasei Podgoricā bija nepieciešama uzvara ar vismaz deviņu punktu pārsvaru.

Jau iepriekš Pasaules kausa izcīņai no Eiropas kvalificējās Spānija, Lietuva, Francija, Grieķija, Turcija, Itālija, Krievija, Vācija, Polija, Čehija un Serbija. Pirmo reizi Pasaules kausa izcīņā piedalīsies 32 valstsvienības.

Pasaules kausa finālturnīrs astoņās Ķīnas pilsētās notiks no 31.augusta līdz 15.septembrim, kad Pekinā kļūs zināmi trofejas ieguvēji. Turnīra pirmajā kārtā 32 komandas būs sadalītas astoņās grupās, kur izspēlēs apļa turnīru. Grupu izloze paredzēta 16.martā Šeņdžeņā.

Latvijas izlasei vēl nav zudušas izredzes spēlēt 2020.gada Tokijas olimpisko spēļu kvalifikācijā, ja Eiropas komandām būs veiksmīgs Pasaules kausa izcīņas finālturnīrs.