Latvijas basketbolisti svarīgā Pasaules kausa kvalifikācijas spēlē pieveic serbus

Latvijas vīriešu basketbola izlase ceturtdien Rīgā Pasaules kausa kvalifikācijas turnīra mačā uzvarēja Serbiju, izcīnot pirmo vietu grupā. Latvija pārspēja Serbiju ar 66:59.

Latvijas izlasē par rezultatīvāko ar 13 punktiem, sešām rezultatīvām piespēlēm un četrām atlēkušajām bumbām kļuva Artūrs Kurucs. Pa desmit punktiem sakrāja Klāvs Čavars un Andrejs Gražulis, deviņus punktus guva Anžejs Pasečņiks, astoņus punktus un piecas atlēkušās bumbas sakrāja Dāvis Bertāns, bet pa septiņiem punktiem tika Tomam Leimanim un Rihardam Lomažam, kuram arī sešas rezultatīvas piespēles un četras kļūdas.

Viesiem 16 punktus sakrāja Alekss Avramovičs, bet 12 - Vanja Marinkovičs. Savukārt Filips Petruševs neguva ne punkta, taču izcīnīja desmit bumbas zem groziem.

A grupā pēc piecām spēlēm Latvijai ir četras un Serbijai trīs uzvaras, bet četros mačos divi panākumi ir Beļģijai, kamēr bez uzvarām ir Slovākija.

Pirmajā ceturtdaļā mazrezultatīvā spēlē, kurā mājinieki nerealizēja daudzus brīvus metienus, mājinieki pēc Toma Leimaņa trīspunktnieka un Rolanda Šmita āķa metiena panāca vadību ar 5:0, taču atrauties neizdevās. Astotajā minūtē pēc Vanjas Marinkoviča divpunktu metiena ar 10:9 vadībā jau bija viesi. Ceturtdaļu latviešiem izdevās uzvarēt, pateicoties Anžeja Pasečņika metienam no groza apakšas - 13:12.

Otrajās desmit minūtēs punkti krājās naskāk, taču līdzīgajā spēlē nevienai no abām komandām neizdevās iegūt vērā ņemamu pārsvaru. Mājinieki lielāko pārsvaru panāca 16.minūtē pēc Klāva Čavara āķa metiena (23:20), kamēr serbi lielāko pārsvaru panāca līdz ar puslaiku beigu sirēnu, caurgājienu ar metienu grozā beidzot Aleksam Avramovičam, - 31:25.

Otrajā puslaikā laukumā varēja doties arī Rihards Lomažs, kuram pirmā puslaika beigu daļā tika pārsista uzacs, izraisot asiņošanu. Serbi turpināja izrāvienu, 22.minūtē pēc Nemanjas Dangubiča trīspunktnieka panākot 34:25.

Latvieši atspēlējās ar labu aizsardzību, kā arī trim Artūra Kuruca tālmetieniem un diviem Andreja Gražuļa iemestiem metieniem no groza apakšas, panākot 40:36. Ceturtdaļas beigās divus metienus grozā trāpīja Leimanis, bet desmit minūtes pēc viņa piespēles ar divpunktu metienu noslēdza Lomažs - 46:38.

Teicami cīnoties aizsardzībā un ļaujot serbiem pirmajās nepilnās piecās ceturtdaļas minūtēs gūt tikai trīs punktus, latvieši pēc Lomaža tālmetiena 36.minūtē panāca 60:43. Latvijas izlasei pēdējās piecās minūtēs uzbrukumā spēlējot pozicionāli un deldējot spēles laiku, kas to atdalīja no uzvaras, Serbijai izdevās pietuvoties, taču uzvaru svinēja Latvija, izcīnot pirmo vietu grupā.

Otrdien Latvijas izlases treniņiem pievienojās Rolands Šmits, kā arī Jānis Bērziņš, kurš ieņēma savainojumu guvušā Artūra Strautiņa vietu. Savainojuma dēļ mačā ar Serbiju malā palika Kristers Zoriks, kā arī Mārcis Šteinbergs.

Savukārt Serbijas komanda aizkavējās ceļā uz Latviju. Līgumreisa lidmašīna no Nišas bija gatava doties ceļā tikai vēlā trešdienas vakarā, bet ierašanās Rīgā tika plānota jau pēc pusnakts.

Gatavojoties 2023.gada Pasaules kausa kvalifikācijas mačiem, Latvijas valstsvienība aizvadīja divas pārbaudes spēles pret Lietuvu. Pirmajā mačā Rīgā pārāka bija Latvija, uzvarot ar 70:52, bet otrajā pie panākuma tika lietuvieši, sagraujot Latvijas valstsvienību ar 98:62.

Latvijas izlases treniņi "Arēnā Rīga" ir notikuši kopš 16.jūnija. Latvijas vīriešu basketbola izlase pēdējo maču A grupā aizvadīs 3.jūlijā Levicē ar Slovākiju.

Latvijas valstsvienība 2023.gada Pasaules kausa izcīņas kvalifikācijas turnīra A grupas pirmajās četrās spēlēs bija izcīnījusi trīs uzvaras, kā arī piedzīvojusi minimālu zaudējumu viesos pret Serbiju. Latvijas un Serbijas izlases līdz ceturtdienas spēlei jau bija nodrošinājušas tiesības spēlēt kvalifikācijas otrajā posmā.

Serbijas izlase ir viena no divām Eiropas valstu komandām, ko Latvijas valstsvienībai kopš neatkarības atjaunošanas līdz ceturtdienai ne reizi nebija izdevies uzvarēt. Vistuvāk panākumam latvieši bija pirms pusgada - Pasaules kausa izcīņas kvalifikācijas turnīra pirmā apļa spēlē 25.novembrī Belgradā (100:101).

Otrajā posmā A grupas trīs labākās komandas cīnīsies ar B grupas komandām (Grieķiju, Turciju un Lielbritāniju). Pa divām spēlēm notiks augustā, novembrī un 2023.gada februārī. Finālturnīram kvalificēsies trīs labākās komandas no sešām.

12 labākās Eiropas komandas (pa trim no katras otrā posma grupas) iegūs ceļazīmes uz Pasaules kausa finālturnīru, kas 2023.gada septembrī notiks Japānā, Indonēzijā un Filipīnās. Komandas, kas pirmajā posmā grupās paliks ceturtajās vietās, piedalīsies 2025.gada Eiropas čempionāta priekškvalifikācijas turnīrā.