Latvijas basketbolisti sarežģītā cīņā Pasaules kausa kvalifikācijā uzvar arī britus

Latvijas vīriešu basketbola izlase svētdien izbraukumā ar 87:80 uzvarēja Lielbritāniju Pasaules kausa (PK) kvalifikācijas otrā posma spēlē.

(papildināts ar rezultātiem citās spēlēs grupā)
Latvijas izlasē Kristaps Porziņģis sakrāja 29 punktus, 14 atlēkušās bumbas, kā arī trīsreiz kļūdījās, saņēma trīs personiskās piezīmes un sakrāja efektivitātes koeficientu 35. Viņš realizēja astoņus no deviņiem divpunktu, vienu no trim trīspunktu metieniem un desmit no 12 soda metieniem.

16 punktus guva Lomažs, realizēdams astoņus no deviņiem soda metieniem, 11 punktus sakrāja Dairis Bertāns, astoņi punkti un sešas atlēkušās bumbas Kuruca kontā, bet Jānis Strēlnieks septiņiem punktiem pievienoja piecas rezultatīvas piespēles.

Zaudētājiem 15 punkti un pa astoņām atlēkušajām bumbām un rezultatīvām piespēlēm Hesona kontā. 14 punktus un sešas atlēkušās bumbas sakrāja Olaseni, 11 punktus, kā arī pa astoņām rezultatīvām piespēlēm un kļūdām sakrāja Nelsons, bet ar desmit punktiem spēli beidza Tedijs Okerīfors.

I grupā sešās spēlēs piecas uzvaras ir Latvijai, četras – Grieķijai, pa trim – Beļģijai un Serbijai, divas – Turcijai un viena – Lielbritānijai.

Spēle sākās ar Kristapa Porziņģa diviem gūtiem punktiem, taču tad mājinieki pārņēma iniciatīvu un, cenšoties ātri uzbrukt, izvirzījās vadībā ar 8:4 un 11:6 pēc Lūka Nelsona trīspunktnieka. Ar Porziņģa tālmetienu un realizētiem trim no četriem soda metieniem tika panākts neizšķirts (12:12), bet vadībā atkal izdevās izvirzīties vien pēc darbības aizsardzībā uzlabošanas un astoņu punktu pēc kārtas gūšanas – 20:14.

Pirmās ceturtdaļas beigās tika panākts līdz tam lielākais pārsvars – 24:16 –  pēc diviem precīziem Andreja Gražuļa metieniem.

Otro ceturtdaļu labāk uzsāka briti, pēc viena precīza soda metiena no diviem ceturtdaļas vidū Geibrielam Olaseni panākot 26:26, bet pēc vēl diviem precīziem viņa soda metieniem – 30:28. 17 sekundes pirms puslaika beigām izlīdzinājumu panāca Kristers Zoriks ar divpunktu metienu – 38:38.

Otrais puslaiks sākās ar nelielu mājinieku pārsvaru, pēc Mailza Hesona trīspunktnieka panākot 49:44 pārsvaru. Ar labu darbību aizsardzībā latvieši deldēja deficītu, no 48:52 ar astoņiem Riharda Lomaža un četriem Porziņģa gūtiem punktiem panākot 60:52 vadību, pēc kā Lielbritānijas vienība bija spiesta pieprasīt pārtraukumu. Ar piekto tālmetienu ceturtdaļā Lielbritānija 36 sekundes pirms ceturtdaļas beigām pietuvojās līdz 60:62 pēc Nelsona trāpījuma.

Latvijas pārsvaram svārstoties divu līdz piecu punktu robežās, piecas minūtes un 40 sekundes pirms pamatlaika beigām Ovijs Soko ar divpunktu metienu panāca neizšķirtu – 71:71, liekot pārtraukumu pieprasīt jau Latvijas izlases galvenajam trenerim Lukam Banki.

Pēc diviem Rodiona Kuruca metieniem Latvija atkal panāca nelielu vadību (80:75), ko izdevās noturēt, uzvaru desmit sekundes pirms mača beigām nodrošinot pēc precīza Kuruca divpunktu metiena no groza apakšas par spīti pārkāpumam – 87:80.

Citās grupas spēlēs Atēnās Grieķija savā laukumā ar 85:68 pieveica Beļģiju, bet Turcija Stambulā piekāpās Serbijai ar  72:79.

Atēnās rezultatīvākais mājinieku rindās ar 26 punktiem un septiņām atlēkušajām bumbām bija Jannis Adetokunbo, bet 22 punktus guva Tailers Dorsijs. Viesiem rezultatīvākais ar 14 punktiem bija Retēns Obasohans, bet 12 punktus un deviņas atlēkušās bumbas sakrāja Ismaels Bako.

Serbijas uzvaru izbraukumā ar 24 punktiem un desmit atlēkušajām bumbām sekmēja Nikola Jokičs, bet pa 14 punktiem guva Marko Guduričs, kuram arī sešas rezultatīvas piespēles, un Nikola Kaliničs, kurš sakrāja arī sešas atlēkušās bumbas. Turkiem 22 punktus un sešas atlēkušās bumbas sakrāja Džedi Osmans, 18 punkti Furkana Korkmaza kontā, bet 17 punkti un 13 zem groziem izcīnītas bumbas sakrāja Alperens Šengins.

Pirmajā otrā posma mačā Latvijas izlase pārpildītā "Arēnā Rīga" ar rezultātu 111:85 sagrāva Turcijas valstsvienību.

Latvijas basketbola izlase uz Ņūkāslu devās gandrīz tādā pašā sastāvā, kādā stājās pretī Turcijai. Tā kā Artūrs Kurucs saslima jau pirms mača pret Turciju un nevarēja palīdzēt arī spēlē pret Lielbritāniju, viņa vietā sastāvā tika iekļauts Toms Leimanis. Ārpus pieteikuma palika Kaspars Bērziņš, Jānis Bērziņš un Artis Ate.

Latvijas izlasei šajā kvalifikācijas logā devušies talkā Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) spēlētāji Porziņģis un Dāvis Bertāns, tāpat izlasei varēs palīdzēt Strēlnieks, Dairis Bertāns, Lomažs, Rodions Kurucs, Šmits un citi pēdējo gadu vadošie pašmāju basketbolisti.