Latvijas basketbolisti Pasaules kausa kvalifikāciju sāk ar zaudējumu pēdējās sekundēs serbiem

Latvijas vīriešu basketbola izlase ceturtdien Belgradā 2023.gada Pasaules kausa kvalifikācijas pirmajā mačā ar rezultātu 100:101 zaudēja Serbijai.

Uzvaru serbiem nodrošināja Marko Jagodiča-Kuridža precīzais soda metiens divas sekundes pirms pamatlaika beigām.

Latvijas izlases rindās rezultatīvākais ar 33 punktiem bija Rihards Lomažs, pa 17 punktiem guva Dairis Bertāns un Andrejs Gražulis, bet 14 punktus un piecas rezultatīvas piespēles pievienoja Kristers Zoriks.

Serbijas valstsvienībā 21 punktu guva un deviņas rezultatīvas piespēles atdeva Milošs Teodosičs, 17 punkti un septiņas rezultatīvas piespēles bija Aleksam Avramovičam, 16 punktus guva Jagodičs-Kuridža, bet 15 punkti bija Alenam Smailagičam.

Latvijas komanda ar augstu precizitāti izpildīja tālmetienus, taču vēl precīzāki bija pretinieki (16/34 no jeb 47,1% pret 10 no 20 jeb 50%). Latvieši arī zaudēja atlēkušajās bumbās (20/29) un gūtajos punktos no soda laukuma (30:52), toties guva vairāk punktu pēc pretinieku kļūdām (26:12) un krietni ilgāku spēles laiku bija vadībā (25 minūtes un 29 sekundes pret astoņām minūtēm un 52 sekundēm).

Latvijas izlases starta pieciniekā bija Rodions Kurucs, Dairis Bertāns, Klāvs Čavars, Andrejs Gražulis un Kristers Zoriks.

Latvijas basketbolisti jau pirmajā minūtē tika pie divām piezīmēm, bet cīņa ritēja punkts punktā. Latvieši pirmo reizi vadību ieguva trešajā minūtē, kad Bertāns realizēja tālmetienu (7:6). Vēlāk Čavars ar bumbas triecienu grozā no augšas panāca 9:8, serbi atbildēja ar tālmetienu, bet Bertāna trīspunktu gājiens deva 12:11 Latvijas labā.

Uz Smailagiča precīzajiem diviem metieniem ar "trejaci" atbildēja Gražulis (15:16). Uzreiz pēc iesaistīšanās spēlē grozu guva Teodosičs, bet Zorika četru punktu gājiens ļāva viesiem atgūt vadību (19:18). Lomaža rezultatīvā iesaistīšanās spēlē ļāva vēlāk latviešiem iekrāt sešu punktu pārsvaru (26:20), bet, atgriežoties no pārtraukuma, latvietis bija precīzs no soda laukuma un panāca jau 28:20.

Turpinājumā serbi gan nedaudz samazināja Latvijas izlases pārsvaru. Ceturtdaļas noslēgumā precīzs bija Aigars Šķēle, Latvijai pirmās desmit minūtes uzvarot ar 33:28. Nekļūdīgi metušais Lomažs pirmajā ceturtdaļā guva 12 punktus.

Otrās ceturtdaļas sākumā Latvijas basketbolisti nespēja apturēt pretiniekus, kuri panāca neizšķirtu. Čavaram pielabojot Kuruca metienu, latvieši atguva vadību un vēlāk Zorika precīzie metieni deva 40:33. Cīņa turpinājās ātrā tempā, serbi pietuvojās un ar metienu aiz perimetra atguva vadību (46:44).

Pāris minūtes abu komandu uzbrukumi noslēdzās bez rezultāta, bet pretiniekiem vēl vairāk attālināties liedza Smailagiča divi neprecīzie "sodiņi". Turpretī Gražulis savus soda metienus realizēja un izlīdzināja rezultātu, turpinājumā abu komandu spēlētājiem vēl vairākas reizes stājoties uz soda metienu līnijas. Bertāna tālmetiens un četru punktu gājiens ļāva Latvijai pirmo puslaiku uzvarēt ar 56:52.

Arī otrā puslaika sākumā viesi naski pārkāpa noteikumus. Kuruca metiens deva sešu punktu pārsvaru, taču serbi ātri atspēlējās un Smailagičs izlīdzināja rezultātu. Gražulis atbildēja ar bumbas triecienu grozā no augšas, pielabojot Zorika metienu, serbi atkal panāca neizšķirtu, bet Bertāns bija nekļūdīgs no tālienes - 63:60.

Piezīmju normu Latvijas basketbolisti sasniedza jau ceturtdaļas pirmajās trīs minūtēs un pēc katra nākamā pārkāpuma mājinieki stājās uz soda metienu līnijas. Lomaža tālmetiens nedaudz ļāva attālināties rezultātā (66:61), taču turpinājumā sasteigtie uzbrukumi liedza palielināt pārsvaru un serbi atkal atgriezās priekšā. Arī ceturtdaļas noslēdzošajās minūtēs tieši Lomaža precīzie metieni neļāva Serbijai iekrāt vēl lielāku handikapu. Pirms pamatlaika pēdējām desmit minūtēm Latvija bija iedzinējos ar 75:77.

Arī pēdējo ceturksni ieskandināja Lomaža tālmetiens - 78:77. Vēlāk aiz perimetra izcēlās arī Gražulis, kurš panāca 83:77 un arī nākamo grozu latvieši guva ar tālmetienu, Zorikam panākot 86:79. Turpinājumā Lomaža un Gražuļa "trejači" ļāva noturēties priekšā rezultātā, taču pusotru minūti pirms pamatlaika beigām tablo vēstīja neizšķirtu 96:96.

Nepilnu minūti pirms finālsvilpes Čavars trieca bumbu grozā no augšas un serbi bija precīzi no soda metienu līnijas - 98:98. Bertāna tālmetiens savu mērķi nesasniedza, bet Kurucs pārkāpa noteikumus pret Teodosiču. Latvietim piektā piezīme un spēle beigusies, bet Teodosičs savus soda metienus realizēja.

11 sekundes pirms mača beigām Lomažs pēc Teodosiča pārkāpuma arī bija aukstasinīgs - 100:100. Mājinieku pēdējā uzbrukumā Gražulis kavēja Jagodiču-Kuridžu, kurš iemeta pirmo soda metienu divas sekundes pirms pamatlaika beigām, bet otro meta garām.

Pirmdien Latvija "Arēnā Rīga" tiksies ar Slovākiju, kas ceturtdien mājās ar rezultātu 57:83 piekāpās Beļģijai.

Latvijas vīriešu basketbola izlase 2023.gada Pasaules kausa kvalifikācijas turnīrā spēkosies ar Serbijas, Beļģijas un Slovākijas valstsvienībām. Latvieši šovasar Rīgā uzvarēja savā laukumā notikušajā priekškvalifikācijas turnīrā un ieguva vietu kvalifikācijas sacensībās.

Latvijas izlase ar Serbiju tikusies astoņas reizes un visās astoņās spēlēs piedzīvojusi zaudējumus. Pēdējo reizi abas valstsvienības tikās 2017.gada Eiropas čempionāta apakšgrupā, kur latvieši zaudēja ar 82:92. No šī sasaukuma toreiz Latvijas izlases sastāvā bija Dairis Bertāns, Aigars Šķēle un Andrejs Gražulis. Tāpat Latvijas izlase zaudējusi vienīgajā mačā pret Serbiju un Melnkalni un abās cīņās pret Dienvidslāviju.

Pirmajā kvalifikācijas kārtā 32 Eiropas zonas komandas sadalītas astoņās grupās pa četrām katrā. Ar katru grupas komandu notiks divas spēles - viena mājās, viena viesos. Spēles paredzētas trīs logos: 20.-30.novembris, 21.februāris - 1.marts (2022.gads), 27.jūnijs - 5.jūlijs (2022.gads).

Katras grupas trīs spēcīgākās izlases iekļūs kvalifikācijas turnīra otrajā kārtā, kur aizvadīs vēl sešas spēles. Šajā kārtā spēles notiks 22.-30.augusts, 7.-15.novembris, 20.-28.februāris (2023.gads). Katrā no logiem izlases aizvadīs divas spēles.

Pasaules kausa pamatturnīru sasniegs četru grupu trīs spēcīgākās izlases. Kopumā no Eiropas zonas Pasaules kausam kvalificēsies 12 valstsvienības.

Pasaules kausa finālturnīrs 2023.gada septembrī notiks Japānā, Indonēzijā un Filipīnās.