Latvijas basketbolisti ar atrāvienu pēdējā ceturtdaļā atstāj zaudētājos Beļģiju

Latvijas izlases basketbolisti sestdien emocijām bagātā cīņā pēdējā ceturtdaļā nodrošināja uzvaru 78:67 pār Beļģiju pirmajā spēlē Eiropas čempionāta finālturnīra grupas kārtā. Latvijas izlasi D grupā Rīgā gaidīs vēl četras spēles cīņā par iekļūšanu izslēgšanas kārtā, kas risināsies Francijā.

Latvijas izlases uzvarā 15 punktus ieguldīja Mārtiņš Meiers, Kristaps Janičenoks pievienoja 14 punktus, bet Dairis Bertāns 13 punktus. Vēl 12 punkti bija Kaspara Bērziņa rēķinā. Beļģiem rezultativitātes līderis Alekss Ervele guva 13 punktus.

Pēdējo ceturtdaļu Latvijas izlase sāka ar viena punkta deficītu, taču precizitāte no trīspunktu metienu līnijas un veiksmīga darbība aizsardzībā ļāva trīsarpus minūtēs panākt vadību jau ar astoņiem punktiem (64:56). Pēdējā ceturkšņa turpinājumā mājinieki nospēlēja gan spilgti, gan efektīvi, kas ļāva turnīru sākt ar uzvaru.

Mājinieki veiksmīgāk aizvadīja pirmās minūtes, līdz Beļģijas izlase atrada iespējas, kā apspēlēt Latvijas aktīvo aizsardzību. Taču laukuma saimnieki lieliski aizvadīja pirmās ceturtdaļas beigas, kuras izskaņā Jānis Timma skrējienā trāpīja ļoti tālu trīspunktu metienu, tomēr tiesneši izlēma to neieskaitīt.

Taču arī tiesnešu nelabvēlīgais lēmums nenobremzēja Latvijas izlasi, kas otrās ceturtdaļas sākumā pēc Meiera trīspunktu gājiena panāca deviņu punktu pārsvaru (28:19). Situācija pēc pretinieku agresīvākas pretdarbības kļuva sarežģītāka pāris minūtes pirms puslaika beigām, kad Kaspars Bērziņš nopelnīja trešo personisko piezīmi, bet drīz pēc tam Ervele ar trīspunktu metienu samazināja beļģiem deficītu līdz trim punktiem (33:36).

Otro puslaiku mājinieki sāka ar divu punktu pārsvaru (40:38), un trešajā ceturtdaļā izvērtās smaga spēkošanās. Beļģi uz brīdi pārņēma minimālu vadību (43:42) un abām komandām izdevās pa nelielam atrāvienam, līdz pēdējā pārtraukumā vienu punktu priekšā bija viesi.

Atgriežoties Latvijas precizitātei tālmetienos, pēdējās ceturtdaļas sākumā izmainījās arī spēku samērs. Precīzi no trīspunktu metienu līnijas meta Janičenoks, Bertāns un Rolands Freimanis, turklāt aizsardzībā izdevās liegt beļģiem viegli piekļūt grozam. Lai gan piektās piezīmes dēļ laukums bija jāpamet Jānim Timmam un Kasparam Bērziņam, Latvijas izlase nosargāja spēles iniciatīvu. Trīs minūtes pirms cīņas beigām Janičenoks panāca 12 punktu pārsvaru (72:60) un beļģi steigā vairs neatguvās.

Dienas pirmajā spēlē čehi ar 80:57 bija pārāki par Igaunijas valstsvienību, turpretim vēlāk vakarā plkst.21.30 vēl tiksies Lietuva un Ukraina.

Grupas kārtas turpinājumā Latvijas izlase spēlēs pret Lietuvu svētdien, kā arī Čehiju (7.septembrī), Ukrainu (9.septembrī) un Igauniju (10.septembrī). Grupas četras labākās komandas iekļūs izslēgšanas spēlēs, kas risināsies Lillē, Francijā. Analoģiski sešu komandu grupu turnīri vienlaicīgi risinās arī Berlīnē, Horvātijas galvaspilsētā Zagrebā un Monpeljē, Francijā. Labākās 16 pirmās grupu kārtas komandas piedalīsies izslēgšanas turnīrā Lillē, kur 20.septembrī kļūs zināmi kontinenta čempioni.

Eiropas čempioni un vicečempioni kvalificēsies Riodežaneiro olimpiskajām spēlēm, savukārt 3. līdz 7.vietas ieguvēji iegūs tiesības spēlēt olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā.