Latvijas basketbolistes uzvar Vāciju, Eiropas čempionāta ceļazīme tomēr izpaliek

Latvijas sieviešu basketbola valstsvienība Rīgā izšķirošajā Eiropas čempionāta kvalifikācijas mačā svētdien ar 78:57 pieveica Vāciju. Tas gan negarantēja vietu Eiropas čempionāta pamatsacensībās, jo pēcāk Grieķija mača izskaņā ar nepieciešamo pārsvaru pārspēja Bulgāriju.

(papildināts ar Grieķijas uzvaru)

Uzvara Latvijas izlasei garantēja otro vietu I grupā, kur pirmo vietu jau garantējusi Horvātija. Finālsacensībām kvalificējās tikai piecas labākās otro vietu ieguvējas starp visām deviņām grupām.

Latvijas izlases likteni izšķīra Grieķijas un Bulgārijas cīņa. Grieķijas basketbolistēm bija nesalīdzināmas priekšrocības, jo spēles netika aizvadītas paralēli un viņas zināja, tieši ar kādu pārsvaru jāuzvar, lai kvalificētos čempionātam. Grieķija uzvarēja tieši ar Latvijai nelabvēlīgo 18 punktu pārsvaru (73:55), turklāt Bulgārija, kurai spēles rezultāts neko neizšķīra, pēdējās desmit sekundēs pat necentās uzbrukt. Latvijas izlasei bija nepieciešams, lai Grieķija uzvarētu ar mazāk nekā 17 punktu atrāvienu.

Latvijas izlasē 21 punktu sameta Anete Šteinberga, kuras kontā arī 11 atlēkušās bumbas. Vēl 17 punktus un sešas bumbas zem groziem pievienoja Kitija Laksa, kamēr desmit punktus iemeta  Elīna Babkina, kura arī atdeva septiņas rezultatīvas piespēles.

Spēli pārliecinošāk iesāka vācietes, kas veiksmīgi darbojās uzbrukumā, kamēr mājiniecēm punktu gūšana nevedās. Turpinājumā 13 punktu izrāviens padevās Latvijas izlasei, kas pārņēma vadību ar 15:9. Atlikšajā ceturtdaļas laikā atstatums starp komandā palika nemainīgas (20:14).

Otrajā ceturtdaļā turpinājās agresīva cīņa zem groziem, tiesnešiem pieļaujot kontakta cīņu. Vairākās epizodes neapmierināta ar tiesneša lēmumiem bija Latvijas komandas līdere Šteinberga. Sakāpinātās emocijas Latvijas basketbolistes neizsita no līdzsvara, jo spēles viduspunktā pārsvars bija sasniedzis jau 16 punktus (19:35).

Puslaika pārtraukumā Šteinberga norādīja, ka tiesneši arī iepriekšējās spēlēs pieļāvuši agresīvu cīņu, tāpēc tas nav nekas jauns. Viņa arī piebilda, ka komanda labi darbojas aizsardzībā, taču uzbrukumā bijušas pārāk daudz kļūdas.

Šteinbergas puslaika komentārs

Pēc pārtraukuma pieauga Vācijas komandas apgriezieni, taču par spīti tam Latvijas izlase turpināja audzēt pārsvaru – pirms izšķirošajām desmit minūtēm Latvija bija priekšā ar 21 punktu (53:32).

Pēdējo ceturtdaļu labāk iesāka vācietes, kas samazināja pārsvaru. Saprotot, ka ik punkts ir no svara, treneris Mārtiņš Gulbis pieprasīja minūtes pārtraukumu, lai spēli atgrieztu labvēlīgā gultnē. Arī turpinājumā Vācijas izlase turpināja samazināt Latvijas pārsvaru, rezultātam kļūstot 58:46. Varens 11 punktu izrāviens Latviju atgrieza pateicīgākā situācijā, lai cīnītos par ceļazīmi uz Eiropas čempionātu. Spēles izskaņā labu sniegumu demonstrēja Babkina un Laksa, kas svarīgās situācijas realizēja tālmetienus.

Pēc spēles Babkina bija priecīga par rezultātu, tomēr emocijas nedaudz pieklusina neziņa par paralēlo spēļu rezultātiem.

Babkinas pēcspēles komentārs

Gulbja komentārs pēc uzvaras

Savukārt treneris Gulbis bija pateicīgs komandai par panākumu. Viņš gan piebilda, ka pēdējā ceturtdaļā spēlētājas epizodiski nometa apgriezienus, taču beigās rezultāts bija labvēlīgs.

Puslaika intervija ar Latvijas Basketbola savienības ģenerālsekretāru Kasparu Ciprusu

Pirms spēles bija zināms, ka Latvijas izlasei nepieciešama uzvara ar vismaz 11 punktiem, taču mača gaitā šis skaitlis pieauga jau līdz 17 punktu minimumam.

Abu komandu pirmajā tikšanās reizē Latvijas dāmu valstsvienība spēles galotnē piekāpās Vācijai ar 67:73, lai gan lielāko daļu spēles bija vadībā.

Iepriekšējās kvalifikācija spēlēs Latvijas un Horvātijas izlases apmainījās ar panākumiem savstarpējās spēlēs, bet līdz šim vienīgajā mačā ar Ziemeļmaķedonijas izlasi pārākas bija latvietes.