Latvijas basketbola izlase Pasaules kausa kvalifikācijas mačā ar viena punktu starpību uzvar Beļģiju

Latvijas basketbola valstsvienība piektdien Pasaules kausa kvalifikācijas turnīra spēlē Monsā visai nervozā spēles galotnē ar 66:65 uzvarēja Beļģijas izlasi, liecina organizatoru informācija.

Latvijas valstsvienības rindās ražīgākais ar 13 punktiem bija Dairis Bertāns, viņš arī izcīnīja sešas atlēkušās bumbas, bet pa 12 punktiem bija Klāvam Čavaram un Rihardam Lomažam. Tikmēr Beļģijas rindās ar 18 gūtiem punktiem izcēlās  Retins Obasohans.

Fanu atbalstīti, spēles iesākumu aktīvāk iesāka Latvijas basketbolisti, izvirzoties ar četriem punktiem vadībā. Beļģi gan samazināja rezultāta starpību līdz diviem, bet tad Dairis Bertāns bija precīzs tālmetienā, un vēlāk "uguņoja" arī Klāvs Čavars, un drīz rezultāts jau bija 13:5 – beļģi bija spiesti pieprasīt minūtes pārtraukumu. Taču arī pēc tam Latvijas izlase turpināja kāpināt rezultāta starpību – beļģiem tālmetieni katastrofāli nesasniedza mērķi. Pirmā ceturtdaļa noslēdzās ar mums gauži iepriecinošu rezultātu – 23:10.

Otrajā ceturtdaļā beļģi vairs tik ļoti nekoncentrējās uz tālmetieniem, bet uzbruka arī no groza apakšas. Taču tas īsti nepalīdzēja viņiem būtiski samazināt rezultāta starpību. Ceturtdaļas vidū Latvijas izlase gan pazaudēja spēles pavedienu, bet to atguva, panākot 32:14, un beļģi atkal bija spiesti prasīt minūtes pārtraukumu. Pēc tā gan tālmetienu precizitāte bija jau labāka, gūti septiņi bezatbildes punkti, un rezultāta starpība sāka pamazām dilt. Pārtraukumā spēlētāji devās ar rezultātu 43:25.

Trešajā spēles ceturksnī Latvijas izlases galvenais treneris Luka Banki iesaistīja spēlē visus spēlētājus, bet ievadā rezultativitāte kliboja, tomēr ceturkšņa vidū Latvijas izlasei bija 17 punktu pārsvars. Taču pēc tam beļģi spēja izdarīt izrāvienu un samazināt deficītu par pieciem punktiem, un viņi turpināja deldēt to. Trešā ceturtdaļa bija gana neveiksmīga un noslēdzās jau ne ar tik pārliecinošu pārsvaru – 57:45.

Noslēdzošās ceturtdaļas sākumā Latvijas izlases uzbrukums nevedās. Ceturkšņa vidū Latvijas valstsvienībai tikai desmit punktu pārsvars, un tas turpināja dilt līdz seši. Bet Bertānam izdevās realizēt vienu no diviem soda metieniem, un minūti līdz spēles beigām Latvijas pārsvars bija septiņi punkti. 45 sekundes līdz beigām pārsvars vairs tikai plus četri. Kļūdas, nevajadzīgas piezīmes, un 66:65, kad atlika 20 sekundes līdz spēles beigām. Visu izšķīra aizsardzība, un šoreiz tā bija līmenī.

Izlasei dažādu iemeslu dēļ šoreiz nevarēja palīdzēt Jānis Strēlnieks, Artūrs Kurucs, Rolands Šmits, Aigars Šķēle, Artūrs Žagars, Rinalds Mālmanis un Anžejs Pasečņiks.

Nākamo spēli Latvijas basketbola valstsvienība aizvadīs jau 28. februārī Rīgā, tiekoties atkal ar Beļģiju.  A apakšgrupā pēc trīs aizvadītām spēlēm pa divām uzvarām ir Serbijai, Latvijai un Beļģijai, bet Slovākija cietusi trīs zaudējumus.

Pirmajā kvalifikācijas kārtā 32 Eiropas zonas komandas ir sadalītas astoņās grupās pa četrām. Latvija ielozēta A grupā, kur mērojas spēkiem ar Beļģiju, Serbiju un Slovākiju. Kopā jāaizvada sešas spēles.

Katras grupas trīs spēcīgākās izlases iekļūs kvalifikācijas turnīra otrajā kārtā, kur jāaizvada vēl sešas spēles.

Pasaules kausa finālturnīram kvalificēsies četru grupu trīs spēcīgākās izlases – Eiropu pārstāvēs 12 valstsvienības. Pasaules kausa finālturnīrs norisināsies 2023. gada septembrī, un tas notiks trīs valstīs: Japānā, Indonēzijā un Filipīnās.