Latvijas basketbola izlase Eiropas čempionātā pret Slovēniju cīnīsies par ceturtdaļfinālu

Latvijas un Slovēnijas basketbola izlases sestdien Francijas pilsētā Lillē aizvadīs Eiropas čempionāta astotdaļfināla maču. Cīņas sākums iecerēts plkst.13 pēc Latvijas laika, un uzvarētājs turpinās cīņu ceturtdaļfinālā par medaļām vai iespēju piedalīties nākamā gada Riodežaneiro vasaras olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīrā.

Ceturtdaļfinālā šī mača uzvarētājs tiksies ar Francijas un Turcijas dueļa spēcīgāko komandu.

Latvijas izlase pirmajā čempionāta spēlē pagājušā sestdienā ar 78:67 pārspēja Beļģiju, bet dienu vēlāk ar 49:68 piekāpās Lietuvai, aizvadot savu mazrezultatīvāko cīņu Eiropas meistarsacīkstēs kopš neatkarības atgūšanas. Uz uzvaru takas Latvija bija atgriezusies pirmdien, kad ar 72:65 sagādāja pirmo zaudējumu Čehijai, taču trešdien apakšgrupas mājiniece piedzīvoja vēl vienu neveiksmi, ar 74:75 piekāpjoties Ukrainai. Visbeidzot izšķirošajā cīņā par iekļūšanu izslēgšanas spēlēs Latvija ar 75:64 uzveica Igauniju.

D apakšgrupā četri panākumu piecās cīņās bija Lietuvai, bet trīs uzvaras izcīnīja Latvija, Čehija un Beļģija. Tikmēr Igaunijai un Ukrainai viens panākums piecos dueļos.

Savukārt Slovēnija Horvātijā notikušā C apakšgrupas turnīra pirmajā mačā ar 73:80 piekāpās mājiniekiem, bet nākamajā dienā ar 79:68 tika uzveikta Gruzija. Pirmdien slovēņi atpūtās, bet nākamajā dienā ar 81:74 uzvarēja Nīderlandi. Trešdien tika zaudēts 72:83 Grieķijai, bet pirmo posmu slovēņi noslēdza ar uzvaru 62:51 pār Maķedoniju.

Stiprākā C apakšgrupas komanda ar pieciem panākumiem piecās cīņās bija Grieķija. Pa trim uzvarām Horvātijai un Slovēnijai, bet divi panākumi Gruzijai. Vienu uzvaru izcīnīja Nīderlande, bet Maķedonija piedzīvoja piecus zaudējumus.

Slovēnija Eiropas čempionāta finālturnīros kopš 1993.gada līdz šim ir piedalījusies 12 reizes, 2009.gadā izcīnot ceturto vietu, bet pēdējos desmit gados tiekot sacensību ceturtdaļfinālā. Savukārt FIBA Pasaules kausā slovēņi piedalījušies trīs reizes, pērn izcīnot septīto vietu.

Slovēņiem šajā Eiropas čempionātā nevar palīdzēt lielākā komandas zvaigzne, Nacionālās basketbola asociācijas (NBA) kluba Maiami "Heat" spēlētājs Gorans Dragičs, kurš finālturnīrā nepiedalās ģimenes apstākļu dēļ. Tomēr izlasei palīgā devies viņa jaunākais brālis Zorans, kurš arī ir guvis pieredzi NBA, bet augusta vidū panāca vienošanos ar VTB vienotās līgas klubu Maskavas apgabala "Himki".

Tāpat izlasē ir iepriekšējās sezonas Adrijas līgas čempiones Belgradas "Crvena Zvezda Telekom" spēlētājs Jaka Blažics, kurš iepriekšējā Eirolīgas sezonā 24 mačos vidēji spēlē guva 9,1 punktu.

Slovēnijas izlases galvenais treneris ir Jure Zdovcs, kurš komandu 2009.gada turnīrā aizveda līdz ceturtajai vietai, bet pie valstsvienības stūres atgriezās pērn.

Eiropas čempionāta finālturnīros komandas tikušās trīs reizes, divās no tām 1995.gadā uzvarot Slovēnijai, kamēr sešus gadus vēlāk pārāka bija Latvija. Iepriekšējo reizi abas komandas tikās pārbaudes mačā augusta sākumā, kad ar 72:66 pārāka bija Latvija.

Eiropas čempionāta apakšgrupu turnīra izspēle norisinājās četrās pilsētās - Berlīnē (Vācija), Monpeljē (Francija), Zagrebā (Horvātija) un Rīgā. Eiropas čempionātā no grupas tālāk turnīram kvalificējās četras labākās komandas, bet izslēgšanas spēles no 12. līdz 20.septembrim aizvadīs Lillē.

Eiropas čempionātā tiks dalītas ceļazīmes arī uz 2016.gada Riodežaneiro olimpiskajām spēlēm. Pie tām tiks turnīra finālistes, bet trešās līdz septītās vietas ieguvējas kvalificēsies olimpiskajam atlases turnīram.