Latvijas basketbola izlase atspēlē 17 punktu deficītu un PK kvalifikācijas mačā pārspēj Slovēniju

Latvijas vīriešu basketbola izlase svētdien Ļubļanā atspēlēja 17 punktu deficītu 2019.gada Pasaules kausa kvalifikācijas Eiropas zonas otrā posma I grupas mačā pret pašreizējo Eiropas čempioni Slovēniju un izcīnīja uzvaru.

Latvija guva panākumu ar 82:77 (20:22, 9:24, 29:16, 24:15), komandas kapteinim Jānim Blūmam gūstot 28 punktus un realizējot sešus tālmetienus.

Blūms bija rezultatīvākais spēlētājs komandā, vairākkārt gūstot punktus svarīgās epizodēs. Vēl viņa kontā četras atlēkušās bumbas un 27 efektivitātes koeficienta punkti, kas bija labākais rādītājs Latvijas izlasē.

Dairis Bertāns šajā mačā guva 18 punktus, bet Mārtiņš Meiers izcēlās ar "double-double" jeb 16 punktiem un 13 atlēkušajām bumbām.

Savukārt Slovēnijai pārliecinoši labākais punktu guvējs bija Matičs Rebecs, kuram 27 punkti un arī viņš vairākkārt guva svarīgus punktus savas komandas labā. Vēl Rebecam septiņas rezultatīvas piespēles un sešas atlēkušās bumbas.

Ņemot vērā pirmā posma rezultātus, šobrīd Pasaules kausa kvalifikācijas otrajā posmā I grupas vadībā ar septiņām uzvarām deviņās spēlēs atrodas Turcija un Spānija, kamēr Latvija ar sešām uzvarām desmit spēlēs ir trešā. Tālāk ar pieciem panākumiem deviņās spēlēs ir Melnkalne un Ukraina, bet Slovēnijai ir divas uzvaras desmit dueļos.

Trīs labākās I apakšgrupas komandas izcīnīs ceļazīmi uz Pasaules kausa finālturnīru.

Latvija spēles pirmajās divās minūtēs bija iedzinējos, vai rezultāts vēstīja neizšķirtu. Kādā no epizodēm Mārtiņš Meiers panāca 17:16, tomēr pārsvars tika izsēts un pirmās desmit minūtes noslēdzās ar 22:20 par labu Slovēnijai.

Otrajā spēles nogrieznī slovēņi panāca 27:20, taču vairākas latviešu kļūdas noveda pie rezultāta 23:33, kas Slovēnijai bija lielākais pārsvars mačā līdz tam brīdim. Kasparam Vecvagaram izdevās realizēt svarīgu tālmetienu, panākot 29:37, tomēr slovēņi jau nākamajā uzbrukumā atbildēja ar to pašu un guva jau 40 punktus.

Latvijas izlases galvenais treneris Arnis Vecvagars pieprasīja minūtes pārtraukumu, tomēr tas nedeva pozitīvu rezultātu, jo slovēņi guva vēl divus tālmetienus, panāca 46:29 un ieguva 17 punktu pārsvaru savai komandai.

Trešā ceturtdaļa iesākās ar savstarpēju konfliktu starp Jāni Blūmu un Gregoru Hrovatu, pēc kuras tiesneši devās skatīties video atkārtojumu, lai izvērtētu, kādus soda mērus piešķirt, tomēr abi spēlētāji tika cauri sveikā un duelis varēja turpināties.

Latvijai izdevās samazināt rezultāta starpību līdz 11 punktiem, kad Blūms realizēja tālmetienu un panāca 37:48, tomēr slovēņi turpināja spēlēt rezultatīvi un ilgāku laiku Latvija nespēja atgūties. Slovēņi gan vairs nespēlēja tiks stabili, kamēr latvieši izmantoja vairākas iespējas. Blūms realizēja svarīgu tālmetienu, panākot 52:60, bet pēc īsa brīža rezultāts jau pēc diviem precīziem Riharda Lomaža soda metieniem vēstīja 54:60.

Trešā ceturtdaļa beidzās ar 58:62, bet noslēdzošajā mača nogrieznī Latvijas sastāvā Blūms guva trīs punktus, sadeldējot rezultāta starpību līdz minimumam, bet pēc īsa brīža sekoja vēl viens precīzs Blūma metiens, izvirzot jau Latviju vadībā ar 64:62.

Latvija veica ļoti nozīmīgu 10-0 izrāvienu un pirmos punktus Slovēnija guva tikai pēc nospēlētām nedaudz mazāk kā piecām minūtēm, tomēr īsā laikā guva četrus punktus, rezultātam kļūstot 68:66 Latvijas labā. Mača turpinājumā rezultāts kļuva 70:70, tomēr laukumā atgriezās Blūms, ātri guva septiņus punktus un atgrieza Latvijai pārsvaru ar 77:70.

Latvijai vēl spēles izskaņā problēmas sagādāja Rebecs, kurš guva trīs punktus, tomēr viesiem izdevās nosargāt pārsvaru un izcīnīt svarīgu uzvaru ar 82:77.

Jau ziņots, ka šo "logu" Latvijas izlase uzsāka ceturtdien, kad "Arēnā Rīga" arī svarīgā mačā ar 75:84 piekāpās Melnkalnei. Tiesa, kopš šīs spēles komandā notikušas vairākas izmaiņas, jo tai ir pievienojies viens no potenciālajiem līderiem Dairis Bertāns, kamēr nopietnu savainojumu guvis pieredzējušais Kaspars Bērziņš. Kopā ar komandu uz Slovēniju devies cits garā gala basketbolists Ronalds Zaķis, kamēr mājās palicis pret Melnkalni izlasē debitējušais Mārcis Vītols, kuru aizstājis Bertāns.

Bertāns šajā sasaukumā ir vienīgais Latvijas izlases basketbolists, kurš spēlē ULEB Eirolīgā. Itālijas čempiones Milānas "AX Armani Exchange" sastāvā viņš šosezon Eirolīgā desmit mačos guvis vidēji 6,8 punktus, kamēr Itālijas čempionātā latvietim caurmērā 6,5 punkti.

Tikmēr Slovēnija ceturtdien izbraukumā ar 54:82 graujoši piekāpās Ukrainai un zaudēja izredzes sasniegt Pasaules kausa finālturnīru. Līdz ar to šajā čempionātā būs jāiztiek bez pašreizējās Eiropas čempiones. Kašķis starp Starptautisko Basketbola federāciju (FIBA) un ULEB Eirolīgas rīkotājiem kvalifikācijā ir pamatīgi ietekmējis Eiropas komandu spēku samēru, turklāt jau iepriekš bija skaidrs, ka atlases mačos nevarēs palīdzēt arī spēlētāji no Nacionālās basketbola asociācijas (NBA).

Līdz ar to Latvija spiesta iztikt ne tikai bez savainotā Kristapa Porziņģa, Dāvja Bertāna un Rodiona Kuruca, bet arī bez Eiropā spēlējošajiem Jāņa Timmas, Jāņa Strēlnieka, Anžeja Pasečņika, Rolanda Šmita un Žaņa Peinera, turklāt neilgi pirms šīs treniņnometnes sākuma kļuva zināms, ka palīdzēt nevarēs arī Mareks Mejeris, Aigars Šķēle un Ingus Jakovičs.

Tāpat kā Latvijai arī Slovēnijai nākas spēlēt bez vairākiem līderiem, piemēram, NBA esošajiem Lukas Dončiča un Gorana Dragiča, kā arī naturalizētā Entonija Rendolfa, kuri pērn bija vienības balsti, lai uzvarētu Eiropas čempionātā. Šajā turnīrā slovēņi tikās arī ar Latviju, ļoti skatāmā cīņā nākamajiem čempioniem ceturtdaļfinālā gūstot uzvaru ar 103:97.

Vēl Slovēnijas komandai šajā sasaukumā nevar palīdzēt garā gala spēlētāji Gašpers Vidmars un Saša Zagoracs, kuri kopā ar Rendolfu spēlēja septembrī Rīgā.

Abas vienības jau ir tikušās šī kvalifikācijas turnīra ietvaros, kad septembrī Latvija savā laukumā uzvarēja ar 85:74.

Otrā posma pirmajās spēlēs Latvija septembrī pārspēja Slovēniju un ar 82:85 zaudēja Spānijai. Savukārt Slovēnija ar vispirms zaudēja Latvijai, bet pēc tam ar 77:86 piekāpās arī Turcijai. Slovēņi atlases cikla ietvaros ir zaudējuši jau sešās spēlēs pēc kārtas.

Pirmajā posmā Latvija pa divām reizēm spēkojās ar Turciju un Ukrainu, kā arī Zviedriju, kas netika nākamajā kvalifikācijas kārtā.

Trešajā "logā" nākamā gada 22.februārī gaidāma cīņa savā laukumā pret Spāniju, bet atlase tiks noslēgta 25.februārī izbraukumā ar dueli pret Melnkalni.

Pasaules kausa finālturnīrs nākamgad notiks Ķīnā. No Eiropas ceļazīmes nodrošinājušas Čehija, Vācija, Grieķija, Lietuva un Francija.