Basketbola tiesnesis Oskars Lucis: Kļūdas maksā bargu naudu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Par tiesnešu kļūdām un it kā pieļautām kļūdām sporta spēļu laukumos ir viedoklis katram līdzjutējam. Bet ne katrs zina, ka arī tiesnešu darbu skrupulozi vērtē gan citi tiesneši, gan viņi paši. Kļūdas maksā bargi – samazinās noslodze un līdz ar to atalgojums, Latvijas Radio pastāstīja viens no Latvijā zināmākajiem basketbola tiesnešiem Oskars Lucis.

Sabiedrība būtu vairāk jāizglīto, lai saprastu basketbola tiesāšanas nianses, uzskata Lucis. Viņš arī atklāja, ka spēļu tiesāšanā ir daudz aizkulišu. 

Oskars Lucis par tiesāšanu basketbolā
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

“Mums katrā līgā ir savs vadītājs. Čempionu līgā un FIBA [Starptautiskā Basketbola federācija], šajos izlašu [mačos] diezgan līdzīgi mūs vēroja arī FIBA-Eiropas tādi kā novērotāju instruktori," pastāstīja Lucis. "Uz katru spēli mums jāsagatavojas, mums jāizskauto komandas. Mums arī nav tā, ka tiesnešu komanda ir viena un tā pati, kā rokasbumbā varbūt vai futbolā – vairāk braukā tie paši tiesneši."

Turpretim basketbolā tiesnešu vienības sastāvs uz katru spēli mainās.

"Čempionu līgā mums ir viens instruktors, kas novēro un atsūta atskaiti. Ar viņu pēc tam es skatos savu spēli, rakstu atskaiti, ko  esmu izdarījis labi, ko varbūt ne tik labi," paskaidroja Lucis. "Izlašu spēlēs mums bija divi instruktori, kas skatījās. Man pirmo spēli, ko es tiesāju – Zviedrija pret Somiju, bija pat no Austrālijas [instruktors], kas caur video skatījās un uzrakstīja atskaiti, kā es esmu notiesājis."

Sniegt kādu publisku komentāru tiesneši gan nedrīkst, jo tas neatbilst darba ētikai.

"Gan Latvijas Basketbola līgas noteikumos mums ir ētikas kodekss, gan FIBA. Uz šīm FIBA izlašu spēlēm bija atsūtīta speciāla grāmata – rokasgrāmata tiesnešiem. Viss, ko mēs darām un ko mēs drīkstam, un ko mēs nedrīkstam," uzsvēra Lucis. "Skaidrs, ka tur ir iekšā, ka mēs nedrīkstam neko komentēt –  kādu citu kolēģu lēmumus un tādas lietas. To mēs izrunājam, varbūt kādas kļūdas un vēl kaut ko viens otram pasakām, tas loģiski, tāpat kā komandām, tas viss paliek ģērbtuvē. Paliek savstarpēji, tas ir tā kā komandas iekšienē.” 

Lucis pastāstīja, ka sistēma ir ļoti vienkārša – viņi ir profesionāli tiesneši, bet nav profesionāli darbinieki ar mēneša samaksu, jo maksā tikai par tiesātajām spēlēm. Līdz ar to katrs cenšas savu spēli notiesāt pēc iespējas labāk, jo kļūdas maksā bargu naudu. 

“Čempionu līgā vienā no spēlēm šajā sezonā visi trīs tiesneši kļūdījās vienā diezgan izšķirošā lēmumā, viņi divas nedēļas nebrauca uz spēlēm, viņi bija divas nedēļas diskvalificēti, neoficiāli protams. Nevienam tas netiek publiski teikts, ka viņi ir diskvalificēti, bet skaidrs, ka viņi nozīmējumos neparādās un tas uzreiz ir redzams. Un tas maksā – tu nesaņem naudu,” atklāja tiesnesis.

Soģu veikuma kvalitāti atspoguļo arī tas, vai pēc regulārās sezonas viņiem piedāvā tiesāt izslēgšanas spēles.

“Uz izšķirošām playoff spēlēm tiek samazināts tiesnešu skaits. Kad mēs bijām 70 [tiesneši] Čempionu līgā, tad bijām sadalīti trijās grupās, bet šosezon, tā kā spēļu skaits mazs, mūs samazināja par 18 tiesnešiem. Mēs palikām 51 Čempionu līgā. No Latvijas palikām visi četri – gan es, gan Andris Aunkrogers, gan Mārtiņš Kozlovskis, gan Gatis Saliņš, un tas ir liels panākums Latvijas tiesnešiem. Jo pieskaitot klāt Oļegu Latiševu un Kristapu Konstantinovu, kas ir Eirolīgā, mēs esam pietiekošā skaitā no Latvijas pārstāvēti šajos svarīgākajos turnīros,” sacīja Lucis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti