Basketbola izlase uzvar slovēņus un spēlēs Eiropas čempionāta ceturtdaļfinālā

Latvijas basketbola izlase sestdien Francijā pirmajā izslēgšanas kārtā ar 73:66 uzvarēja Slovēniju un iekļuva Eiropas čempionāta ceturtdaļfinālā, būtiski vairojot izredzes arī pretendēt uz dalību Riodežaneiro olimpiskajās spēlēs. Kontinenta astoņu spēcīgāko komandu vidū Latvija iekļuva otro reizi kopš valsts neatkarības atjaunošanas.

Rezultatīvākais Latvijai bija Jānis Strēlnieks ar 17 punktiem, kurš izcīnīja arī astoņas atlēkušās bumbas un izdarīja sešas rezultatīvas piespēles, bet Kaspars Bērziņš pievienoja 13 punktus. Slovēņiem ar 17 punktiem izcēlās Zorans Dragičs.

Ceturtdaļfinālā pretinieki otrdien Lillē būs pašreizējo čempionu francūžu un Turcijas basketbolistu spēles uzvarētāji.

Kopš otrās ceturtdaļas vidus Latvijas izlase turējās nelielā vadībā un pēdējā ceturkšņa vidū pēc Kaspara Bērziņa trīspunktnieka panāca izšķirošu 10 punktu pārsvaru (67:57). Slovēņu mēģinājumi galotnē izglābties ar apzinātu pārkāpumu taktiku bija nesekmīgi.

Latvijas basketbolisti darbojās ātrāk un saskaņotāk, taču arī biežāk kļūdījās, kas pirmajā ceturtdaļā nevienai komandai neļāva iegūt būtisku pārsvaru. Vadībā pabija gan latvieši, gan viņu pretinieki, un pārtraukumā rezultāts bija neizšķirts 20:20.

Slovēņi bieži iestiga Latvijas izlases aizsardzībā un trīs minūtes pirms puslaika beigām Daira Bertāna trīspunktnieks ļāva panākt septiņu punktu pārsvaru (36:29). Ceturtdaļas galotnē izdevās saglabāt vadību ar diviem punktiem (42:40). Slovēnijas basketbolistus izdevās pārspēt cīņā pie sava groza, kas viņiem lielākoties atstāja iespējas brīvāk uzbrukt tikai no distances.

Daudz cīņas un zema rezultativitāte bija trešajā ceturtdaļā, tomēr Latvijas basketbolisti noturējās vadībā un pēdējā ceturksnī laukumā devās ar trīs punktu pārsvaru (55:52). Aizsardzībā pārliecinoši darbojoties pie sava groza, Latvijas izlase atrada iespējas arī uzbrukumā un pēdējās ceturtdaļas sākumā palielināja pārsvaru, kas ļāva nosargāt uzvaru.

Astotdaļfinālu uzvarētāji spēlēs nākamajā izslēgšanas kārtā, bet zaudētāji dosies mājup. Savukārt ceturtdaļfinālā zaudējušās komandas turpinās cīņu par zemāku vietu sadalījumu.

Līdz šim vienīgo reizi Eiropas čempionāta astoņniekā Latvijas vīriešu izlase pēc valsts neatkarības atjaunošanas iekļuva 2001.gadā Turcijā.

Grupas kārtā Rīgā Latvijas basketbolisti piekāpās Lietuvai un Ukrainai, bet guva uzvaras pār Beļģiju, Čehiju un Igauniju. Grupas četras labākās komandas iekļuva izslēgšanas spēlēs. Analoģiski sešu komandu grupu turnīri risinājās arī Berlīnē, Horvātijas galvaspilsētā Zagrebā un Monpeljē, Francijā. Labākās 16 pirmās grupu kārtas komandas piedalās izslēgšanas turnīrā Lillē, kur 20.septembrī kļūs zināmi kontinenta čempioni.

Dienas otrajā astotdaļfinālā grieķi ar 75:54 uzvarēja Beļģijas valstsvienību.

Eiropas čempioni un vicečempioni kvalificēsies Riodežaneiro olimpiskajām spēlēm, savukārt 3. līdz 7.vietas ieguvēji iegūs tiesības spēlēt olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā.