Sporta studija

Higašikavas pilsēta aicinās sportistus aklimatizēties Tokijas olimpiskajām spēlēm

Sporta studija

Sporta studija

Uz vietu pie «Daugavas» sporta nama pretendē basketbola halle un bērnudārzs

Basketbola halles projektu pie «Daugavas» sporta nama varētu izkonkurēt bērnudārzs 

Plāni pie sporta nama "Daugava" uzcelt Rīgā jaunu komandu sporta spēļu halli var nepiepildīties, jo projekta īstenošanai vēl nav atrasts finansējums un Rīgas domē pieļauj iespēju, ka zemesgabalu Krišjāņa Barona ielā 99c varētu atvēlēt bērnudārza celtniecībai. 

Bērnudārzi ir viena no jaunā Rīgas domes sastāva galvenajām prioritātēm. Latvijas Televīzijas "Sporta studijai" no vairākiem avotiem izdevās noskaidrot, ka pašvaldībā tiek spriests par šī zemes gabala izmantošanu bērnudārza būvniecībai. Iepriekš janvārī domē izskanējis viedoklis, ka līdzās jau esošam bērnudārzam varētu būvēt jaunu uz 12 gadus vecajiem ebreju skolas pamatiem.

Jau 2009. gadā Barona ielā 99c sāka būvēt Rīgas ebreju vidusskolu un projektā galvaspilsētas dome ieguldīja vairāk nekā pusmiljonu latu, taču viss apstājas pie ēkas pamatu izbūves. Savukārt 2017. gadā Rīgas pašvaldība zemes gabalu rezervēja Latvijas Basketbola savienībai (LBS), kas apņēmās sākt komandu sporta spēļu halles būvniecības projektu. Tā pamatā ir 2015. gada Eiropas čempionātā Rīgā nopelnītie vairāk nekā 500 000 eiro un trešdaļa šīs naudas jau samaksāta projekta attīstītājiem.

LBS rezervētā zemes gabala apsaimniekošanas līgums beidzas 2021. gada maijā. 

Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta Sporta un jaunatnes pārvaldes priekšniece Dina Vīksna uzsvēra, ka zemes gabala rezervēšana vēl nenozīmē tiesības būvēt. Viņasprāt, piemēram, Ziepniekkalns būtu sporta hallei daudz piemērotāka apkaime, kur ļoti pietrūkst sporta infrastruktūras objektu un pašvaldībai ir attiecīgai funkcijai rezervēti zemes gabali.

"No pieejamības viedokļa rīdziniekiem daudz ērtāk būtu, ja šāda iekštelpu sporta būve tiktu izbūvēta Ziepniekkalnā," teica Vīksna. 

Domē esot bažas par satiksmes organizēšanu un auto stāvvietu problēmu. Skaidrs gan, ka tās nekur nepazudīs arī bērnudārza uzcelšanas gadījumā, tikmēr

sporta halles būvniecība jau tiekot izskatīta Pārdaugavas pusē.

LBS Padomes loceklis Edgars Šneps gan uzsvēra, ka pašreizējais halles projekts tiek pieskaņots noteiktai vietai un ir saskaņots daudzās sapulcēs, lai pieejamajā ierobežotajā platībā nodrošinātu maksimālu lietderības efektu. Viņš gan nenoliedz iespēju halles projektu īstenot citviet, taču piebilda, ka daudz kas tiktu pazaudēts projektā, kam ir cilvēciska un sadzīviska loģika. 

"Nezinu, vai arhitekts būtu gatavs strādāt ar to pašu objektu un vai esošais līgums ļauj. Ļoti iespējams, ka lielākā daļa tās [ieguldītās] naudas tiktu pazaudēta," sacīja Šneps. "Tur nav loģikas, jo šis projekts nav jauns un nav tukša vieta. Mēs nerunājam par to, ko šeit labāk darīt. Šeit ir 3–4 gadu darbs jau investēts un finansējums."

Pērn gan Rīgas domē, gan LBS nomainījās vadība un, iespējams, pie vainas ir komunikācijas trūkums.

Situācija izveidojas absurda – viena puse turpina tērēt naudu un projektēt, otra – jau kaļ citus plānus.

Pērn pirms vēlēšanām Jaunā konservatīvā partija publiski iestājās par jaunās sporta halles būvniecību, solot atbalstu. Sākotnēji bija paredzēts, ka Rīgas pašvaldība projektu atbalstīs ar zemes gabala piešķiršanu, bet būvniecības izmaksas gulsies uz valsts pleciem. Šobrīd finansējuma joprojām nav, arī zemes jautājums ir neskaidrs.

Rīgas vicemēre Linda Ozola (Jaunā konservatīvā partija) pieļauj, ka politiskās konkurences un intrigu rezultātā valsts līmenī vadītāji nav spējuši vienoties par finansējuma piesaisti sporta spēļu hallei. Viņa gan cer, ka "Latvijas attīstībai" atbalstīs sporta halles būvniecību, jo partijai ir ciešas saites ar basketbola kopienu.

LBS ģenerālsekretārs Kaspars Cipruss uzskata, ka par sporta spēļu halles projektu jārunā skaļāk un jāmeklē risinājumi.

"Mums līdz maijam ir jāatrod finansējums, pie kā mēs ļoti aktīvi strādājam," teica Cipruss. "Ja būs grūtības atrast finansējumu, mēs mēģināsim sadarboties ar Rīgas domi un lūgt pagarinājumu apsaimniekošanas līgumam."

Rīgas mērs Mārtiņš Staķis (“Par!/Progresīvie”) pirmdien "Sporta studijai" sniedza rakstisku atbildi, kurā skaidri norādīja, ka sporta spēļu halles projektu var īstenot, ja LBS piedāvās skaidru finansējuma un realizācijas plānu. Pretējā gadījumā pastāv iespēja, ka Barona ielā 99C būvēs pirmsskolas izglītības iestādi. 

Plānotās sporta halles būvniecības kopējās izmaksas ir apmēram 15 miljoni eiro.

Sākotnēji finansējumu bija plānots piesaistīt no Eiropas ekonomikas atveseļošanas fonda, taču tas nebūs iespējams.

Sporta infrastruktūras objekti pēc būtības neatbilst Eiropas Savienības ekonomikas atveseļošanas fonda nosacījumiem, tādēļ finansējums jāmeklē citur, paskaidroja Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāra vietnieks Edgars Severs. Viņš atzīst, ka papildu varianti finansējuma meklējumos ir un pie tā tiek strādāts.

"Jāmeklē kāds cits mehānisms," uz nepieciešamību lūkot citas iespējas norādīja Severs. "Skatāmies valsts sporta budžetā – ne šogad, ne nākamgad, ne aiznākamgad nav paredzēti līdzekļi sporta infrastruktūras attīstībai."

Jāatgādina, ka Rīgas domes deputāte Anete Jēkabsone-Žogota pērn LBS prezidenta vēlēšanās tāpat kā uzvarējušais viņas konkurents Raimonds Vējonis kā vienu no prioritātēm savā programmā izcēla tieši halles būvniecību. Savukārt viņas partijas biedrs – Rīgas mērs Mārtiņš Staķis – šobrīd vada komiteju, kas atbild tieši par bērnudārziem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Basketbols
Sports
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt