Panorāma

Pētījums atklāj krieviski runājošo Latvijas iedzīvotāju pesimismu par pilsonisko līdzdalību

Panorāma

Panorāma

Plašumā vēršas skandāls par pavedināšanu basketbolā

Nepieņemamā rīcībā vainotais treneris Steļmahs: Nekādu attiecību ar nepilngadīgu audzēkni nebija

Basketbola treneris Andris Steļmahs pēc vainošanas smagos nodarījumos un nepieņemamā rīcībā apgalvoja, ka kļuvis par upuri apmelošanas kampaņai, kuras iemesli viņam nav zināmi un izprotami. Steļmahs arī noliedza, ka savulaik būtu iesaistījies intīmās attiecībās ar savu audzēkni, kamēr viņa bijusi nepilngadīga. Trenera nepieņemamajai rīcībai netrūkst liecinieku, un vienlaikus viņam netrūkst arī atbalstītāju. 

Līdz apstākļu noskaidrošanai Steļmahs ir atstādināts Jūrmalas sporta skolā un basketbola klubā "TTT Rīga", bet Latvijas Basketbola savienība (LBS) izmeklēšanas laikā liegusi viņam strādāt ar jebkāda vecuma audzēkņiem. Valsts policija pēc LBS iesnieguma sāka kriminālprocesu par noziedzīgiem nodarījumiem pret tikumību un dzimumneaizskaramību, izvērtējot informāciju, nevis vēršoties pret konkrētu personu. 

Treneris Andris Steļmahs par situāciju attiecībās ar savulaik nepilngadīgu audzēkni
00:00 / 07:56
Lejuplādēt

Steļmahs sarunā ar Latvijas Radio pastāstīja, ka neviena instance vai darbavieta nav lūgusi viņam paskaidrojumus par kādiem notikumiem. Par 10 gadu senās lietas pašreizējo nonākšanu dienasgaismā Steļmahs jūtas izbrīnīts un noliedz, ka varētu būt negatīvi noskaņots pret bijušo sievu, kas savulaik nepilngadīga bija viņa audzēkne.

Sporta medijs MVP iepriekš vēstīja par Steļmaha pārkāpumiem profesionālā darbībā. Kā pauduši iesaistītie, viņš netiklībā pavedis vienu no savām nepilngadīgajām audzēknēm, darba laikā lietojis alkoholu, kā arī pārkāpis trenera uzvedības normas. Steļmahs 28 gadu vecumā uzsācis attiecības ar savu tolaik 14 gadus vecu audzēkni. Attiecības esot turpinājušās līdz meitenes pilngadībai, kad abi apprecējušies. Sieviete to uzskatīja par kļūdu un tagad publiski runā par attiecībām ar treneri laikā, kad nebija pilngadīga. Laulība ilga vien divus mēnešus.

"Man personiski nav pilnīgi nekāda naida ne pret savu bijušo sievu, vēl mazāk pret viņas vecākiem vai vecvecākiem," teica Steļmahs. "Man ir grūti atbildēt uz [šādu] jautājumu un [to] komentēt. Es nezinu, kas, kur ir tas āķis, un kas tur ir apakšā. Man tiešām nav ne jausmas." 

Steļmahs sacīja, ka ir grūti komentēt visas lietas interpretācijas un atstāstus pēc 10 gadiem, kad katrs tos pasniedzot pēc saviem ieskatiem. 

Viņš noliedza, ka atceļā no turnīra Stokholmā uz prāmja būtu skūpstījies ar savu nepilngadīgo audzēkni, kā to apgalvoja cita tolaik viņa vadībā trenējusies spēlētāja, kura bija notikumu aculieciniece.

Treneris sacīja, ka tolaik bija jauns un tādēļ savā rīcībā un saziņā, iespējams, ļāvis kādam ko ne tā saprast. Steļmahs nenoliedz, ka par savu rīcību varētu būt runājis arī komandas sapulcēs, bet pēc 10 gadiem precīzu atstāstu vairs nevarot sniegt. 

Andra Steļmaha audzēkne par iepriekš piedzīvoto trenera vadībā (balss mainīta)
00:00 / 20:18
Lejuplādēt

Trenera amatā Steļmahs neesot pievērsis savai nākamajai sievai īpašu uzmanību, kas būtu lielāka nekā jebkurai citai savai audzēknei. Treneris noliedz attiecības laikā, kad meitene bija nepilngadīga.

"Kad viņa sasniedza pilngadību, viņa pati mani uzrunāja, mēs kopā nodzīvojām kādus gadus, apprecējāmies. Viņa bija oficiāli mana sieva, drīz pēc tam izšķīrāmies," teica Steļmahs. "Viss, kas notika līdz tam... jā, atzīstu, viņa bija mana audzēkne, bet nekādu attiecību, nekā tamlīdzīga. Pilnībā noraidu." 

Kad meitene pārcēlās trenēties pie Aināra Čukstes, bijis daudz baumu un intrigu. Steļmahs nevienu savu audzēkni neesot saistījis pie sevis, un viņam neesot bijis nekādu pretenziju, ka meitene pēc vecāku lēmuma turpināja trenēties pie cita trenera. Komunikāciju Steļmahs zināmā mērā uzturējis arī pēc meitenes pārejas pie nākamā trenera, bet tikai, lai zinātu, kā viņa iejutusies jaunajā vidē. Pamazām saziņa esot sarukusi, līdz izbeigusies pavisam. 

Līdzšinējo pauzi paša komunikācijā ar medijiem Steļmahs skaidroja ar to, ka juties šokēts.

Viņš apliecināja gatavību runāt ar medijiem arī turpmāk. Mediju līdzšinējā interese par Steļmahu neesot bijusi pārmērīgi liela, un atbalstu viņam apliecinot gan kolēģi darbā, gan arī nepazīstami cilvēki. 

Sievietes un citu liecinieku stāstītais tiks pārbaudīts nesen sākta kriminālprocesa ietvaros. Policijā norāda uz tendenci, ka sievietes par šādiem notikumiem bieži ir gatavas runāt tikai pēc ilga laika.

Vairākas trenera audzēknes Steļmaham pārmet arī citas nepieņemamas darba metodes,

tostarp kliegšanu, kuras dēļ jaunās basketbolistes baidījās kļūdīties. Treneris sarunā ar Latvijas Televīziju pārmetumus nosauca par nepamatotiem. Treneris noliedz arī pārmetumus par alkohola lietošanu turnīru laikā, par ko pašlaik runā bijušās audzēknes. 

"Es nepiekrītu, ka es kādu pazemoju, es teiktu, ka es esmu stingrs, prasīgs, prasu disciplīnu," teica Steļmahs.

Latvijas Radio kāds bijušais LBS darbinieks atklāja, ka tolaik organizācijā zināja par Steļmaha attiecībām ar nepilngadīgo audzēkni, un to mēģināja novērst ar dažādām pārrunām, bet Valsts policijā neviens nevērsās. LBS tā laika ģenerālsekretārs Edgars Šneps šo informāciju Latvijas Radio nekomentēja. Savukārt Latvijas Jaunatnes basketbola līgas direktors Edijs Eglītis sacīja, ka neatceras kādus iesniegumus ar pretenzijām pret Steļmaha darbu.

Pilna saruna ar Andri Steļmahu 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti