Starpbrīdis

"Čipsis un Dullais" aicina uz koncertu "Palladium" un izlaiž jaunu dziesmu

Starpbrīdis

#BeActiveDay aktualizē fizisko aktivitāšu nozīmi ikdienā

Pasaules kauss basketbolā no cita skatupunkta. Fizioterapeits un masieris Ansis Biedris

Izlases fizioterapeits: Pasaules kausā nereti centās izvilināt informāciju par basketbolistiem

Līdzjutēji ziņas par savainotu spēlētāju veselību vēlas dzirdēt cilvēcisku motīvu dēļ, tomēr Pasaules kausa finālturnīrā netrūka gadījumu, kad informāciju par Latvijas basketbolistiem centās izvilināt citu interešu pārstāvji, sarunā Latvijas Radio pastāstīja valstsvienības fizioterapeits un masieris Ansis Biedris. 

Līdzjutēji par spēlētāju veselības situāciju nereti jautā līdzcietības dēļ, kā arī pārdzīvojot par kāda sportista iespējām piedalīties spēlē, tomēr jārēķinās, ka informācija var nonākt nepareizajās ausīs. Arī sportā personālam jārēķinās ar privātumu medicīniskas informācijas atklāšanā, turklāt jāpatur prātā, ka interesei par spēlētājiem var būt ne tie labākie mērķi, paskaidroja Biedris. 

Pasaules kausa finālturnīrā no vairākām personām mēģināja izvilināt ziņas, kas varētu atklāt informāciju par spēlētāju veselības stāvokli un gatavību spēlēm.

Starptautiskā Basketbola federācija (FIBA) ļoti lielu uzmanību pievērš arī totalizatoru jautājumam, un, iespējams, arī centieni nopelnīt likmju likšanā veicinājusi interesi par basketbolistu veselības stāvokli, ko mediķi gan neatklāja.

"Uzzināt vairāk informāciju, vai tas spēlētājs varēs spēlēt, vai nevarēs spēlēt," centienus no malas izzināt situāciju izlasē raksturoja Biedris. "Galvenokārt mēs to, protams, nevaram izpaust tīri ētisku apsvērumu dēļ. Mēs šīm provokācijām, protams, neļāvāmies. Bija skaidrs, ar kādu mērķi tas tiek darīts."

Biedris uzteica izlases galveno treneri Luku Banki kā lielu personību, kura vadībā ir viegli strādāt, jo visi apzinās kopīgu mērķi.

Banki pat ar garāmejošu uzrunu spēj motivēt cilvēkus darboties un vienmēr uzslavē komandas personālu, kas arī ir svarīgi, jo ļauj justies vajadzīgam un novērtētam, atzina fizioterapeits. 

Profesionāla pieredze Latvijas izlasē Biedrim ir arī divos pasaules hokeja čempionātos. Viņš ir pārliecinājies, ka nevar visus sporta veidus vērtēšanai sabāzt vienā maisā, jo katram ir savas atšķirības. Basketbolā 12 sportisti lielākoties spēlē vidēji padsmit minūtes mērenā režīmā, kamēr hokejā ir četras spēlētāju maiņas, bet katrā izgājienā laukumā ikviens savu pusotru līdz divas minūtes spēlē ar pilnu tvaiku un maksimālu slodzi. Tikmēr futbolu izceļ 90 minūšu ilgs spēles laiks. 

Biedris gan atzīst, ka hokejs ir traumatiskāks kā kontakta sporta veids. Viņš arī ir pārliecinājies, ka

traumas izraisa ne tikai sporta veida specifika, bet arī pārāk liela uzcītība pretēji trenera norādījumiem.

Ja kāds uzskata, ka, pārsniedzot norādes, piemēram, par 20%, lielāks darba apjoms dos labākus rezultātus, rezultāts bieži vien ir pretējs.

Fizioterapeits laika gaitā ir novērojis, ka vissmagākais režīms ir nevis profesionāliem sportistiem, bet gan, piemēram, amatierim maratonistam, kam pašam jāapmaksā savi izdevumi un līdz ar to ir daudz saspringtāks dienas režīms. Biedris zina entuziastus, kas ceļas trijos naktī, lai izpildītu skriešanas treniņu plānu. Amatieriem arī ir lielāks risks gūt savainojumu nepietiekamas informācijas dēļ, jo par treneri bieži vien kļūst viedpulkstenis vai sociālajos medijos atrasti padomi, līdz ar to sagādājot darbu fizioterapeitam. 

Par svarīgāko Biedris uzskata katram atrast motivāciju kustēties, lai Latvija uz pasaules fona kļūtu fiziski aktīvāka un tuvotos Skandināvijas valstīm, kas vēl ir tālu priekšā.

KONTEKSTS:

Latvijas basketbola valstsvienība debijā Pasaules kausa finālturnīrā galvenā trenera Lukas Banki vadībā izcīnīja sešas uzvaras astoņās spēlēs un pretēji sākotnēji necilajām prognozēm aizsniedzās līdz 5. vietai. Spēlēs pret Latvijas izlasi zaudētājos palika tādas basketbola lielvalstis kā Francija un Spānija, kā arī Lietuva un Banki dzimtā Itālija. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti