Latvijas delegācijas pārstāvis: Basketbola Pasaules kausā Indonēzijā gaidāma ļoti laba gaisotne

Kamēr Rīga hokeja noskaņās gatavojas pasaules čempionātam, Latvijas vīriešu basketbola izlases vadība turpina kalt plānus vienam no gada svarīgākajiem sporta pasākumiem, proti, Pasaules kausam basketbolā vīriešiem. Aprīļa beigās noskaidrojās, ka Latvijas basketbolisti Pasaules kausa grupā spēlēs Indonēzijā pret Kanādas, Francijas un Libānas izlasēm.

Uz izlozi Filipīnu galvaspilsētā Manilā devās Latvijas basketbola savienības (LBS) vadība – prezidents Raimonds Vējonis un ģenerālsekretārs Kaspars Cipruss, kā arī izlašu koordinators Emīls Toms, kurš pēc izlozes mēroja ceļu uz Džakartu, lai uz vietas iepazītos ar apstākļiem.

Galvenais notikums Filipīnās, protams, bija izloze, taču paralēli notika arī citas tikšanās – gan formālas, gan arī neformālas.

"Aizvadījām tikšanās ar sadarbības partneriem, ar citām komandām par kādiem nākotnes plāniem, bet uzreiz pēc izlozes bija FIBA [Starptautiskās basketbola federācijas] organizēti kursi, kur jāpiedalās dalībvalstīm. Tur iepazīstināja, kā tad viss līdz galam notiks – loģistika, drošības jautājumi," sarunā ar LSM.lv atklāja izlašu koordinators Toms. "Ņemot vērā, ka turnīrā būs daudz pasaules klases slavenu spēlētāju, drošība ir pirmais. Pastāstīja, cik daudz drošības darbinieku plānots, kā arī citus sīkumus. Indonēzijā notika tieši tas pats. Vispirms komunikācija ar viņiem – kas ir svarīgs, kas obligāti jāņem vērā, apskatījām viesnīcas – visu laicīgi sagatavot, tas bija pats galvenais."

Pasaules kausu šogad uzņem trīs Āzijas valstis – Japāna, Filipīnas un Indonēzija.

Katrai no tām ir atšķirīgs pieredzes pūrs, rīkojot liela mēroga pasākumus, taču Toms norādīja, ka pirmie iespaidi liecina par organizatoru vēlmi un ieinteresētību visu sakārtot, cik vien labi iespējams. 

"Var redzēt, ka šis ir galvenais FIBA paspārnē esošais turnīrs. Aprunājoties ar citu valstu kolēģiem, kas piedalījušies iepriekš, viņi saka, ka var redzēt – šīs valstis ir ieinteresētas, lai turnīrs aizrit veiksmīgi. Viņi ir gatavi komunikācijai par komandu vajadzībām un jebko, kas ir nepieciešams. To īpaši jūt Filipīnās, bet arī Indonēzija un Japāna grib sevi ļoti labi reprezentēt. Kolēģi stāstīja, ka, salīdzinot ar iepriekšējo čempionātu [2019. gadā Ķīnā], situācija ir kā diena pret nakti," par organizatoru nopietno pieeju stāstīja Latvijas izlase koordinators.

"Indonēzijā būs pilnīgi jauna arēna. Tā jau ir uzbūvēta, bet tur tagad notiek pēdējie labiekārtošanas darbi, lai var uzlikt laukumu un spēlēt. Komunikācija ar organizatoriem Indonēzijā ir ļoti laba, uz jebkuru jautājumu tiek atbildēts dažu stundu vai dienas laikā. Tiek darīts viss, lai iesaistītās komandas var sevi parādīt, cik vien labi iespējams. Arēnā visu parādīja. Pagaidām neteica, ka, lūk, šī būs Latvijas ģērbtuve, bet visu kopumā parādīja. Apstākļi visiem vienādi, ģērbtuves izskatās ļoti līdzīgas, un mēs paši pielāgosimies uz vietas. Kad sapratīsim, cik mantu un papildaprīkojuma būs līdzi, tad varēs pateikt, vai ģērbtuves ir par mazu vai par lielu. Zāle ir jauna, 16 tūkstoši vietu, fani tuvu laukumam, un domāju, ka būs ļoti laba atmosfēra," apstākļus jaunajā Džakartas arēnā, kur notiks Pasaules kausa spēles, raksturo Toms.

Džakarta ir viena no lielākajām pilsētām visā Dienvidaustrumāzijas reģionā, turklāt ar lieliem sastrēgumiem un haotisku satiksmi, taču izlases dzīvos netālu no spēļu vietas.

"Ar kājām ir aptuveni 500 metru, ar autobusu aptuveni pusotrs kilometrs no viesnīcas, tāpēc neparedzam būtiskas loģistikas problēmas. Ja gadīsies kā pērn Eiropas čempionātā, ka kāds aizmirst pasūtīt autobusu, tad kājām dažās minūtēs varam aiziet. Filipīnās varētu būt lielāks izaicinājums, jo tur satiksme nav tik labi sakārtota un ir liels iedzīvotāju skaits, tāpēc FIBA pieņēma lēmumu atteikties no vienas arēnas ar 55 tūkstošiem skatītāju vietu, kas ir tālāk no komandu viesnīcām. Izpētot satiksmi, viņi saprata, ka tur nevarēs ievērot labas loģistikas principus. Viņi ļoti domā par šīm lietām, lai spēlētājiem būtu laba pieredze – lai nebūtu ilgi jāsēž un jābrauc autobusos, jāgaida. Viss tiek pakārtots spēlētājiem, jo arī FIBA saprot, ka šis turnīrs ir par un ap spēlētājiem, bez kuriem nekas nenotiktu."

Indonēzijā spēles aizvadīs divu apakšgrupu komandas – kopumā astoņu valstu izlases, kuras visas dzīvos vienā viesnīcā netālu no arēnas.

Turnīram pamazām gatavojas arī skatītāji, plānojot ceļojumus uz tālo Āzijas valsti, kurā gan parasti apmeklē kūrortus, nevis valsts galvaspilsētu.

"Šobrīd vēl nav garš ieteikumu saraksts, jo komunicējam ar organizatoriem un apzinām dažādas nianses – vai var ienest bungas, taures, karogu kātus, to visu precizējam. Alkoholiskie dzērieni tur ir specializētos veikalos, bet kafejnīcās un uz ielas tos īsti nelieto," par dažādām specifiskām niansēm pasaulē lielākajā islāmticīgajā valstī stāstīja Toms. "Arēnā tie būs pieejami, bet nezinām, vai visā arēnā vai tikai noteiktos sektoros. Visu šo informāciju apzinām un, kad tā būs pieejama, par to informēsim mūsu fanus."

Tik liela mēroga pasākumos allaž atgadās dažādas ķibeles, un arī šoreiz no tām, visticamāk, neizvairīties. Eiropiešiem būs jāadaptējas Āzijas virtuvei, kā arī jāpiedomā pie ūdens lietošanas, jo dzert krāna ūdeni Indonēzijā noteikti nevajadzētu.

"Man viennozīmīgi bija bažas par ūdeni, bet tas viss būs pudelēs. Organizatori apsolīja, ka dzeramais ūdens netiks liets glāzēs, karafēs un tamlīdzīgi," atzina Toms. "Par ēdiena kvalitāti šaubu šobrīd nav, jo visās viesnīcās, kur dzīvojam, tās ir lielāku ķēžu viesnīcas. Tām visām ir savi standarti, kā ēdiens jāpagatavo, tāpēc par to nesatraucos. Iesūtīsim savu ēdienkarti, un domāju, ka problēmu nebūs."

Latvijas izlasei vēl pirms došanās uz Indonēziju ir paredzēts aklimatizācijas posms Taivānas galvaspilsētā Taipejā.

No Latvijas tiešie reisi uz Taivānu un arī Indonēziju nav pieejami, savukārt čārterreisi būtu nesamērīgi dārgi, tāpēc nākas kombinēt un meklēt labākos pieejamos risinājumus.

"Pagaidām visi atrastie lidojumi ir ar vienu pārsēšanos, lai samazinātu risku, ka kaut kas pazūd. Esam izvēlējušies lidostas, kur ir mazākas streika iespējas – nelidosim caur Amsterdamu un caur Vāciju, kur šīs problēmas ir aktuālākas. Lidosim caur Stambulu un caur Vīni. Visa komanda vienā reisā nesalien, jo aviokompānijām ir noteikumi, ko drīkst, cik daudz cilvēku ir vienā grupā un tamlīdzīgi, tāpēc lidosim ar diviem reisiem. Komandas biļetes ir sakārtotas, tur viss kārtībā," loģistikas lietas izklāstīja nacionālās izlases koordinators.

Latvijas vīriešu basketbola izlase gatavošanos Pasaules kausam ar oficiālu treniņnometni sāks jūlija beigās, bet jau jūnijā spēlētājiem tiks nodrošinātas iespējas trenēties individuāli. Augustā paredzētas četras pārbaudes spēles Latvijā, vēlāk ieplānotas vēl divas pārbaudes spēles Taipejā pret Puertoriko un Lietuvu, bet pēc tam jau priekšā vēsturiskā pirmā spēle Pasaules kausā vīriem, 25. augustā spēlējot pret Libānas izlasi.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti