Kairija Ērvinga un Bostonas sarežģītās attiecības
Kairijs Ērvings savas karjeras laikā ir iemantojis visai raibu reputāciju. Lielākā daļa negatīvo viedokļu par meistarīgo saspēles vadītāju radās Covid-19 pandēmijas laikā, kad viņš atteicās vakcinēties. Ņujorkā sportisti, kuri nebija vakcinējušies pret Covid-19, nedrīkstēja spēlēt līdz pat 2022. gada marta beigām.
Lai gan Ērvinga un Bruklinas "Nets" attiecības noslēdzās ne uz pašas draudzīgākās nots, pilsēta, kurā saspēles vadītāju patiešām negaida, ir Bostona.
"Celtics" un Ērvinga ceļi šķīrās 2019. gadā. Vēl pirms 2018./2019. gada sezonas Ērvings uzrunā Bostonas faniem teica: "Ja jūs mani ņemsiet pretim, es parakstīšu jaunu līgumu."
Bostonas fani šādu Ērvinga lēmumu pamest klubu neuztvēra saprotoši, jo viņš "Celtics" mājas spēlēs pamatīgi tiek izsvilpts līdz pat šai dienai. Tiesa, arī Ērvings mēdz "ugunij pieliet eļļu", faniem rādot vidējo pirkstu vai arī lamājoties ar priekšējās rindās sēdošajiem līdzjutējiem.
Tomēr vislielāko necieņu Ērvings "Celtics" faniem izrādīja pēc 2021. gada izslēgšanas spēļu sērijas ceturtā mača. Ērvings pēc spēles demonstratīvi noslaucīja kājas uz Bostonas "Celtics" logo.
O carinho do Kyrie Irving com o logo do Boston Celtics. 😳pic.twitter.com/Yt1ynCJz7Z
— NBA do Povo 🏀🇧🇷 (@NBAdoPovo) May 31, 2021
Ērvings nesenā preses konferenecē sacīja, ka iepriekšējos mačos Bostonā viņam vajadzēja demonstrēt lielāku savaldību. Domājams gan, ka gaidāmajas izbraukuma spēlēs viņa savaldība un pacietība pret faniem atkal tiks pārbaudīta.
Porziņģis pret Dalasu
Latviešu basketbolists Dalasā nav mētājies ar rupjiem žestiem. Pat ne tuvu. Porziņģa un Dalasas attiecības drīzāk varētu raksturot kā abpusēju vilšanos.
Laikā, kad Porziņģis spēlēja "Mavericks" komandā, ārzemju mediji mēģināja uzburt ainu, ka Luka Dončičs un Porziņģis viens otru neieredz. Abi basketbolisti gan viens par otru medijos allaž izteikušies cieņpilni.
Nesen bijušais basketbolists Čendlers Pārsons raidierakstā "Run It Back" sacīja, ka starp Dončiču un Porziņģi bijušas domstarpības. Slovēņu basketbolists nesenā preses konferencē šādus Pārsona izteikumus noraidīja.
"Tāpēc es šādus raidījumus neskatos, jo cilvēki nezina, ko runā. Savas dzīves laikā ar Pārsonu esmu runājis kādas divas reizes.
Nesaprotu, kā viņš ko tādu vispār varētu zināt. Manas un KP [Porziņģa] attiecības ir labas. Nezinu, kāpēc cilvēki varētu teikt pretējo," sacīja Dončičs.
Savukārt Porziņģis, atskatoties uz laiku Dalasā, vairākkārt izteicies, ka viņš un Dončičs noteikti varēja sasniegt vairāk. Piemēram Džonatana Kleja Redika vadītajā raidierkakstā Porziņģis izteicās šādi:
"Es domāju, ka mēs abi centāmies, lai tā [sadarbība] izdotos. Bet mūsu komunikācijai vajadzēja būt labākai."
Droši vien, ka Porziņģis pa kādam svilpienam dzirdēs arī Dalasā, tomēr fanu attieksme šajā pilsētā, visticamāk, nebūs salīdzināma ar Ņujorkas līdzjutējiem, kuri vēl šīs sezonas sākumā Porziņģim veltīja lamuvārdu, kurš angļu valodā sākas ar burtu "F".
Džeisons Kids var pievienoties ļoti šauram bijušo spēlētāju pulkam
Šā brīža "Mavericks" galvenajam trenerim Džeisonam Kidam aiz muguras ir gara un izcila spēlētāja karjera. Tās augstāko punktu Kids piedzīvoja 2011. gadā, kad kopā ar Dalasas "Mavericks" kļuva par NBA čempionu.
Toreiz daudzpusīgais saspēles vadītājs vairs nebija savu profesionālo spēju augstākajā punktā, tomēr viņš spēlēja neatsveramu lomu klubā, kas sarūpēja vienu no visu laiku lielākajiem NBA finālsēriju pārsteigumiem, uzveicot Maiami "Heat" "superkomandu".
Uzreiz pēc spēlētāja karjeras noslēgšanas 2013. gadā Kids kļuva par Bruklinas "Nets" galveno treneri. Ar pieturām Milvoki "Bucks" galvenā trenera amatā un Losandželosas "Lakers" galvenā trenera asistenta lomā Kids nonāca atpakaļ Dalasā. Šobrīd viņš var kļūt par tikai sesto treneri NBA vēsturē, kuram ar vienu klubu izdevies izcīnīt čempiona titulu gan spēlētāja, gan trenera ampluā.
Treneri, kuri viena kluba rindās kļuvuši par čempioniem gan spēlētāja, gan trenera karjerā:
Bilijs Kaninghems (Filadelfijas "76ers")
Pets Railijs (Losandželosas "Lakers")
Keisī Džounss (Bostonas "Celtics")
Toms Hainsons (Bostonas "Celtics")
Bils Rasels (Bostonas "Celtics")
Porziņģa loma būs svarīga
Ja pievēršamies statistikai, tad nav šaubu, ka "Celtics" šajā duelī ir izteikti favorīti. Bostonieši šajās izslēgšanas spēlēs var lepoties ar otru labāko uzbrukuma rādītāju (vidēji 119,6 gūti punkti 100 uzbrukumos), kā arī trešo labāko aizsardzību (108,7 zaudēti punkti vidēji 100 uzbrukumos). Atšķirība starp šiem diviem rādītājiem "Celtics" komandai ir 10,8. Tas ir ar atrāvienu labākais rādītājs šā gada izslēgšanas spēlēs. Tuvākajiem sekotājiem Oklahomsitijas "Thunder" šis rādītājs ir vien 6,4, bet Dalasai – 4,1.
Protams, nebūs melots, ja kāds teiks, ka Bostonas ceļš pretim finālam bija vienkāršāks, jo visās trīs "Celtics" šā gada izslēgšanas spēļu sērijās kāds no pretinieku līderiem bija traumēts.
"Celtics" šajā izslēgšanas spēļu turnīrā bijusi labākā komanda cīņā par atlēkušajām bumbām (savākti 53,6% no visām atlēkušajām bumbām). Viens aspekts, kur "Mavericks" apsteidz "Celtics", ir cīņa par atlēkušajām bumbām pie pretinieku groza. Šādu priekšrocību Dalasai nodrošina jaudīgā Derika Laivlija un Daniela Geforda kombinācija centra pozīcijā.
Porziņģis nav elitārs cīnītājs par atlēkušajām bumbām, bet viņa klātbūtne "Celtics" soda laukumā pavisam noteikti apgrūtinās "Mavericks" garā gala spēlētāju iespējas izcīnīt atlēkušās bumbas pie pretinieku groza.
Vēl viens vērā ņemams aspekts ir "Celtics" daudzpusība uzbrukuma veidošanā. Vai precīzāk – tās trūkums. "Ķelti" šajā izslēgšanas turnīrā ir līderi gan izmestajos, gan realizētajos tālmetienos.
Kas notiks, ja tālmetieni pēkšņi nekritīs grozā?
Regulārās sezonas laikā "Celtics" sava uzbrukuma arsenālu dažādoja, izmantojot Porziņģa spēli ar muguru pret grozu jeb tā sauktajā "postā". Porziņģis šajā spēles elementā bija efektīvākais spēlētājs visā līgā.
"Celtics" šajā izslēgšanas spēļu turnīrā bez Porziņģa aizvadījusi 10 no 14 spēlēm. "Ķelti" spēli "postā" izmantojuši 7,6% uzbrukumu, kas ir piektais labākais rādītājs visā izslēgšanas spēļu turnīrā. Domājams, ka ar Porziņģa klātbūtni spēle "postā" Bostonai kļūs par vēl drošāku un efektīvāku opciju.
Porziņģim arī nebūs jāuztraucas par pretspēlētāju spēlēšanu "postā", jo Dalasa šo risinājumu izmantojusi vien 1,9% uzbrukumu. Šajā komandā tomēr uzbrukuma shēma ir skaidra – vispirms nāk Ērvinga vai Dončiča individuālā meistarība, kam seko "pick and roll" risinājums.
Lai šo publikāciju nepārvērstu par absolūtu statistikas "blāķi", pieskarsimies vēl tikai vienam aspektam. Un tas ir uzbrukums pretinieku grozam soda laukumā. "Mavericks" šajās izslēgšanas spēlēs var lepoties ar otru labāko rādītāju realizētajos metienos soda laukumā (8,9). Tāpat viņi ir piektie soda laukumā izpildītajos metienos (13,1), kā arī ceturtie soda laukumā realizēto metinu precizitātes rādītājā (65,8%).
Porziņģis aizvadītajā regulārajā sezonā bija viens no statistiski labākajiem aizsardzības spēlētājiem sava groza tuvumā. Viņa rādītāji aizsardzībā pret pretinieku izdarītajiem metieniem groza tuvumā ir tikai nedaudz sliktāki nekā Rūdijam Gobēram, kurš tika atzīts par aizvadītās sezonas labāko aizsardzības spēlētāju.
Līdz ar to var secināt, ka Porziņģis spētu uzlabot "Celtics" izredzes cīņā pret "Mavericks" jaudīgo uzbrukumu soda laukumā.
Vai Bostonai Porziņģi neizbēgami vajag? Droši vien, ka ne. Tajā pašā laikā grūti iedomāties scenāriju, kurā "Mavericks" izcīna čempionu titulu, ja "Celtics" spēlē pilnā sastāvā ar daudzmaz veselu Porziņģi ierindā.