Trīs Zvaigžņu balvu par mūža ieguldījumu sportā saņems trenere Ukstiņa

Trīs Zvaigžņu balvu nominācijā par mūža ieguldījumu sportā saņems ilggadējā vieglatlētikas  un pielāgotā sporta trenere Maija Ukstiņa, trešdien informēja Latvijas Olimpiskā komiteja (LOK).

Treneres Ukstiņas darba pieredze sporta skolotājas un treneres amatā ilgst aptuveni pusgadsimtu. Treneres jeb fiziskās audzināšanas un sporta pasniedzējas darba gaitas sporta skolā viņa sāka 1973. gadā tūlīt pēc studijām Latvijas Valsts fiziskās kultūras institūtā. Pēc Latvijas neatkarības atjaunošanas, kad tika nodibināts Jelgavas rehabilitācijas un pielāgotā  sporta klubs "Cerība", Ukstiņa piekrita nodarboties ar parasportistu trenēšanu. Parasportistus Maija Ukstiņa sāka trenēt 1995. gadā.

Jelgavā 1941. gadā dzimušās Ukstiņas mūža lielākais ieguldījums ir ne tikai pieci dēli, bet vēl daudz vairāk "bērnu" – pulciņš jaunu cilvēku ar  kustību traucējumiem, kuriem treneres darbs sniedza iespēju un varēšanu paveikt neticamo. Trīs Zvaigžņu balvas žūrija uzteica Ukstiņas spējas atrast individuālu pieeju katram sportistam, lai atmodinātu katra prasmes un nostiprinātu sportiskos iekarojumus. Sirsnība, enerģiskums, gudrība, entuziasms, iedzimta inteliģence un milzīgas darba spējas palīdz un iedvesmo viņas audzēkņus.

Ar nenogurstošo enerģiju un zināšanām gan sportā, gan cilvēka fizioloģijā uz pasaules un Eiropas augstākajiem pjedestāliem viņa ir uzcēlusi augstu sasniegumu paravieglatlētus Edgaru Bergu, Ingrīdu Priedi, Maiju Emulovu-Kiricu, Aivaru Sidorovu, Ivitu Strodi un Dmitriju Silovu.

"Es saucu viņus par saviem bērniem. Kaut gan esmu augusi un mācījusies kopā ar saviem sportistiem," Ukstiņu citēja LOK. "Nebija viegli pārorientēties no sporta cilvēkiem uz parasportu – bira asaras man, bira asaras maniem audzēkņiem... bija ļoti smagi un grūti, jo es zināju, ko man vajag sportā, bet viņi zināja, ka tas ir nesasniedzami, jo veselības problēma neļauj tādā apjomā gūt panākumus. Te nāk galvenais jautājums – vai cilvēkam pietiek gribasspēka, lai pārvarētu savas problēmas un kļūtu par patiešām vērā ņemamu sportistu."

Vairāk nekā 20 gadu Ukstiņa ir trenere paraolimpietim Bergam, kurš no Rio paraolimpiskajām spēlēm Latvijai pārveda bronzas medaļu lodes grūšanā, bet no Pekinas un Atēnām – sudrabu.

Tokijas paraolimpiskajās spēlēs Bergs sasniedza 5. vietu, taču gadu gaitā ir guvis visa kaluma godalgas pasaules un Eiropas čempionātos.

Edgars par treneri Ukstiņu sirsnīgi saka: "Par savu trenerīti varu pateikt īsi un konkrēti: katram sportistam novēlu tādu treneri kā Maija."

Trenere Ukstiņa nevar iedomāties sevi bez atrašanās stadionā. "Varbūt tas skan dīvaini, jo man jau ir astoņdesmit gadi, taču es vēl joprojām spētu no rīta līdz vakaram būt treniņos un darītu to nevis tāpēc, ka vajag, bet tāpēc, ka mīlu to, ko daru," paskaidroja trenere.

Trīs Zvaigžņu balvas žūrijas priekšsēdētāja vietnieks un LOK prezidents Žoržs Tikmers raksturoja Ukstiņu kā izcilu piemēru sporta sabiedrībai un iedvesmojošu paraugu ikvienam.

"Treneres mērķtiecība, ieguldītais darbs, sirsnība un iejūtība, tajā pašā laikā neatlaidīgums un konsekventa pieeja  darbā rezultējās augstos sasniegumos. Parasportisti godam nes  Latvijas vārdu pasaulē," uzsvēra Tikmers.

Žūrijas komisija arī apstiprināja balsojuma rezultātus deviņās nominācijās, kur uzvarētājus nosaka tautas balsojuma, sportistu un sporta žurnālistu viedokļu summā. Balvas pasniegs 2023. gada 14. janvārī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti