Sporta studija

Sporta studija

Sporta studija

Upenieks: "Biatlons ir populārāks par makšķerēšanu un lidmodelismu."

Airēšanas federācijas prezidente Līne: airēšanai draud nāves spriedums

Airēšanas federācijas prezidente: Prioritāšu kritēriji sporta veidam ir kā nāves spriedums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Nozarē izvirzītie prioritāšu kritēriji akadēmiskajai airēšanai praktiski ir gandrīz kā nāves spriedums, jo sporta veids valstī nav plaši izplatīts un maz ir iesaistīto sportistu, intervijā Latvijas Televīzijai teica Latvijas Airēšanas federācijas prezidente Renāte Līne.

Airēšana Latvijā ir ļoti maz pārstāvēta, jo sporta veidā aktivitātes izvērstas tikai divās pašvaldībās – Jelgavā un Daugavpilī, kā arī Murjāņu Sporta ģimnāzijas (MSĢ) divās filiālēs Jūrmalā.

Praktiski citur airēšana Latvijā kā sporta veids nepastāv, un tā arī nekad nebūs tika masveidīga kā orientēšanās, uzsvēra Līne. Viņa paskaidroja, ka airēšanas problēma ir vēlīnais progress, jo sporta veidā augstus panākumus negūst pamatskolas vai vidusskolas laikā. Pēc vidusskolas beigšanas airēšanā atbalsta praktiski nav nekāda, ja sportists nav bijis tik izcils, lai iekļūtu Latvijas Olimpiskajā vienībā.

Latvijā trūkst studentu sporta, kur airētāji varētu gūt atbalstu pēc vidusskolas, uzskata Līne. Palicis bez atbalsta, sportists aiziet mācīties vai sāk strādāt, bet federācijai nav iespēju atlētu kaut kā atbalstīt, lai viņš turpinātu airēt attiecīgā līmenī un sasniegtu nozīmīgus rezultātus.

Līne atzīst, ka airēšanai Murjāņos ir problēmas ar inventāru, turklāt airētāji MSĢ četrus gadus ļoti aktīvi trenējās un junioru līmenī arī diezgan labi startē, bet vēlāk pēc vidusskolas vienkārši aiziet prom no sporta.

Eiropas junioru čempionātā Latvijas meiteņu divnieks Laine Rumpe/Ance Veļičko septembrī uzvarēja B finālā un ieguva 7. vietu 13 ekipāžu konkurencē, bet Līne atturas prognozēt, kas notiks ar jaunajām sportistēm pēc viņām atlikušajiem pāris gadiem Murjāņos.

KONTEKSTS: 

Sporta finansēšanā no valsts budžeta priekšroku iecerēts dot prioritārajiem sporta veidiem, kas vēl nav noteikti. Par nozari atbildīgajā Izglītības un zinātnes ministrijā (IZM) līdz gala lēmuma pieņemšanai vēl uzklausīs pieaicinātu ekspertu viedokli, taču IZM izstrādātajā darba variantā sporta veidi jau ir sarindoti. 

Akadēmiskā airēšana IZM darba variantā izstrādātajā rangā ieņem vietu ārpus TOP 50. Gala versiju prioritāro sporta veidu noteikšanā plāno sagatavot līdz 2021.gada pavasarim.

Izglītības un zinātnes ministres Ilgas Šuplinskas (Jaunā konservatīvā partija) ieskatā Latvijā varētu būt līdz 30 prioritārajiem sporta veidiem. Citas amatpersonas nozarē gan sliecas uzskatīt, ka nebūs vairāk par 10–15 prioritārajiem sporta veidiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti