Pusdiena

Pusdiena 11.12.2016

Pusdiena

Pusdiena 12.12.2016

Ko par modernā cietuma kompleksu domā liepājnieki un kādas pārmaiņas gaidāmas pilsētā?

Sāks būvēt Liepājas cietumu; kā ieguvumu nākotnē min 400 darbavietas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Šobrīd uzsākts aktīvs darbs pie pēdējos gados nozīmīgākā ieslodzījuma vietu objekta – Liepājas cietuma – būvniecības procesa īstenošanas.  Liepājas cietums ir pirmā ieslodzījuma vieta, kuru Latvija būvēs pēc valsts neatkarības atgūšanas, un pašvaldība kā galveno ieguvumu no projekta min 400 jaunas darbavietas.  

Līdz 2016. gada beigām plāno izsludināt būvniecības iepirkumu jaunajam cietuma kompleksam Liepājā. Plānots, ka būvniecību uzsāks līdz 2017. gada nogalei un to pabeigs trīs gadu laikā.

“Šis objekts būs lielākais un līdz šim nozīmīgākais nekustamo īpašumu projekts, ko īstenojusi Tiesu nama aģentūra. Tā ietvaros sadarbosimies gan ar igauņu kolēģiem, kuri īstenojuši līdzīgus ieslodzījuma vietu projektus, gan ar Ieslodzījuma vietu pārvaldi, gan ar valsts un nevalstiskajām organizācijām, kuras ir saistītas ar Latvijas ieslodzījuma vietu sistēmas uzturēšanu un resocializācijas īstenošanu ilgtermiņā,” norādīja aģentūras valdes locekle Santa Sausiņa. 

Cietuma komplekss nebūs gluži otrs “Metalurgs”, kas nodrošinās ar darbu vairāk nekā tūkstoti liepājnieku, bet projekta apjomīgums nozīmēs nopietnas pārmaiņas dažādās jomās. 

Kokiem un krūmiem aizaugusi un neizmantota teritorija netālu no Tosmares ezera – tā ir vieta pilsētas nomalē, kas atvēlēta modernā cietuma kompleksa būvniecībai Liepājā.

 “Ir svarīgi ne tikai sodīt, bet arī nodrošināt šo cilvēku sekmīgu un visiem drošu atgriešanos sabiedrībā. Arī finansiāli ilgtermiņā valsts iegūs, jo tiks slēgti trīs novecojuši cietumi, kuru uzturēšanai un drošības nodrošināšanai ik gadu tērējam milzīgus līdzekļus,” klāsta Tieslietu ministrijas valsts sekretārs Raivis Kronbergs.

Nepieciešamība būvēt jaunu ieslodzījuma vietu briedusi jau sen, jo apstākļi vecajos cietumos nav atbilstīgi ne drošības, ne higiēnas apstākļu ziņā. Ieslodzītie bieži iesniedz sūdzības Cilvēktiesību tiesā.

Plānojot jauno cietumu, tikuši analizēti negatīvie aspekti, kas ir vecajā cietuma sistēmā – gan aizliegto priekšmetu un vielu ienešana, gan savstarpējā vardarbība.

"Tie tikuši ņemti vērā, veidojot jaunu loģistiku – drošu cietumu, jo primārais uzdevums ir izskaust jebkādu iespēju, ka sabiedrība var būt nedroša apdraudējuma dēļ, ko var radīt nedrošs Latvijas cietums," norāda Ieslodzījuma vietu pārvaldes vadītāja Ilona Spure.

Liepājnieki un sastaptie iebraucēji jaunā cietuma būvniecību vērtē dažādi, gan atbalsta, gan baidās no tā; vieni pozitīvi vērtē jaunu darbavietu radīšanu, citi raizējas par atmosfēru šajā rajonā.  

Kā galveno ieguvumu, uzbūvējot Liepājā jauno cietumu, gan Tieslietu ministrija, gan pašvaldība min plānotās vairāk nekā 400 darba vietas, uz kurām varēs pretendēt atbilstošas izglītības un kvalifikācijas cilvēki. Tur būs vajadzīgi ne tikai apsargi, bet arī psiholoģi, mediķi un citi speciālisti.

Jaunajā cietumā būs jānodrošina ieslodzīto izglītība. Līdz ar to gan vispārējās, gan profesionālās izglītības iestādes varēs piedāvāt savus pakalpojumus. Vietējie uzņēmēji, piedaloties konkursā, varēs pretendēt uz ieslodzīto nodarbināšanu.

Zināms, ka jaunajā cietumā veidos ražotnes, kur ieslodzītie varēs strādāt.

Jaunajā cietuma kompleksā būs paredzētas vietas 1200 ieslodzītajiem, kam būs jānodrošina ēdināšana. Cietums tiks aizpildīts pakāpeniski, izvietojot cietumniekus no visas Latvijas, arī uz mūžu ieslodzītos. Būvniecības process kā tāds nodrošinās ar darbu šajā nozarē strādājošos. Jaunā cietuma būvniecība nozīmē arī infrastruktūras sakārtošanu Liepājas nomalē, tur izbūvēs ceļus un tiks nodrošināts sabiedriskais transports.

Jau tagad ir skaidrs, ka jaunais objekts kļūs par vienu no lielākajiem komunālo pakalpojumu lietotājiem pilsētā. Tas nozīmē, ka cietums izmantos gan „Liepājas ūdens”, gan siltumapgādes uzņēmuma „Liepājas enerģija” pakalpojumus. Ja ir liels objekts, jāizved arī atkritumi utt.

Pašvaldībai tie ir arī nodokļi - nekustamā īpašuma nodoklis un iedzīvotāja ienākuma nodoklis, kas nonāks pašvaldības budžetā.

Liepājas cietumā paredzētas vietas 1200 ieslodzītajiem. Visā kompleksā ietilpst 8 dažādas ēkas. Kopējā teritorijas platība ir 305 116  kvadrātmetri (m²), kopējais apbūves laukums – 64 053,7 m², kopējā telpu platība - 51 407,4 m². Komplekss atradīsies 5,6 km attālumā no Liepājas centra.

Cietumu kompleksā ietilps ieslodzīto dzīvojamie korpusi, plašs nodarbinātības centrs ar darba iespējām ieslodzītajiem, izglītības centrs ar telpām garīgām un sporta nodarbībām, daudzfunkcionāla ēka ieslodzīto pieņemšanai, medicīnas daļa, pastiprināta režīma aizturēšanas telpas, sanāksmju un personāla ēdnīca un citas palīgtelpas.

Jaunā cietuma kompleksa projektētājs ir SIA "Rem Pro", kas izstrādes procesā cieši sadarbojās ar Igaunijas Valsts nekustamo īpašumu aģentūru, pārņemot viņu pieredzi jaunu cietumu būvniecībā. Igaunija pēc neatkarības atgūšanas šobrīd būvē jau trešo jauno ieslodzījuma vietu. 

Jau ziņots, ka valdība vēl 2014.gadā atbalstīja  Tieslietu ministrijas iniciatīvu par jauna cietuma būvniecību Liepājā, un ministrija un Liepājas dome parakstīja nodomu protokolu par cietuma būvniecību. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti