Dienas ziņas

Cēsu jaunieši labākie debatētāji Baltijā

Dienas ziņas

Svin Lietuvas 97. dzimšanas dienu

RS noliedz ūdens iepirkšanu mazgāšanas līdzekļa vietā

«Rīgas satiksmes» pārbaude neatklāj nelikumības «nanoūdens» lietā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

„Rīgas satiksmes” dienesta pārbaudes rezultāti par iespējamo krāpšanu tīrīšanas līdzekļu iepirkumā, par kuru informācija izskanēja medijos, neatklāja pārkāpumus un nelikumības, pirmdien žurnālistiem paziņoja uzņēmuma vadība. Domes opozīcijas pārstāvji tomēr uzskata, ka tomēr ir pāragri no tā secināt, ka pārkāpumu nav bijis.  

Uzņēmuma dienesta pārbaudē nav konstatēts interešu konflikts vai citas nelikumības.Tiesa, „Rīgas satiksmei” piegādātie tīrīšanas līdzekļi, par kuriem krita aizdomu ēna, ir pilnībā izlietoti, tāpēc  to sastāvu nav iespējams pārbaudīt. Tomēr pavadzīmes un darbinieku liecības liecinot, ka tās tiešām bija ķīmiskās vielas transportlīdzekļu tīrīšanai, tāpēc uzņēmumam nav pamata to apšaubīt.

Darbinieki savās liecībās norādīja, ka skandalozo slavu ieguvušie nanotehnoloģiskie mazgāšanas līdzekļi izdalījuši pietiekami pārliecinošu ķīmisku smaržu, lai nebūtu pamata uzskatīt, ka ķimikāliju vietā uzņēmumam iemānīts ūdens, secinājusi „Rīgas satiksmes” organizētā pārbaudes komisija.

Arī komisijas vadītāja Elīnas Epalte - Drulle darbinieku teikto neapšauba. Viņa norādīja, ka, pieprasot atbildīgajiem darbiniekiem paskaidrojumus, noskaidrots, ka prece piegādāta atbilstoši līgumam un izmantota paredzētam mērķim.

Tāpat „Rīgas satiksme” ticējusi darbinieku godīgumam arī pārbaudēs par tīrīšana līdzekļu iepirkuma procedūras organizēšanu. Epalte-Drulle uzsver, ka interešu konflikts iepirkumos nav konstatēts, darījumi noslēgti atbilstoši normatīvajiem aktiem. 

Bet kamēr „nanoūdens” lietu pārbauda Valsts ieņēmumu dienests un prokuratūra, uz pārbaudes laiku no amata pienākumu pildīšanas atstādināts „Rīgas satiksmes” Tehniskās kontroles daļas priekšnieka vietnieks Vjačeslavs Stunžāns.Tieši viņš bija atbildīgs par minētajiem iepirkumiem.

„Šodien pēc komisijas iesniegta dokumenta izskatīšanas es pieņēmu lēmumu uz šo pārbaužu laiku Stunžānu atstādināt no amata pienākumu pildīšanas,” medijiem pavēstīja uzņēmuma vadītajs Leons Bemhens. 

„Rīgas satiksmes”  dienesta pārbaudē gan nekas pretlikumīgs Stunžāna rīcībā neesot atklāts. Arī ūdens ķīmijas vietā neesot piegādāts, apgalvo „Rīgas satiksmē”, jo darbinieki, kas veic ikdienas uzkopšanu nekādas izmaiņas tīrīšanas līdzekļu sastāvā neesot manījuši.

 Raidījumā „Nekā personīga”, kas pievērsa šim gadījumam uzmanību, gan tika norādīts, ka ūdens nav lietots transporta tīrīšanai.  Ar to bija pildīti mazgāšanas līdzekļu iepakojumi, kuri uzņēmumā ievesti, tikai lai noformētu pavadzīmes.  Līdz ar to uzkopšanas darbinieki to varēja arī nemanīt. Taču uz Latvijas Televīzijas jautājumu, vai bez apkopēju aptaujas veiktas arī citas pārbaudes, „Rīgas satiksmē” norādīja, ka tādas iespējas bijušas ierobežotas.  

„Ņemot vērā, ka viss ir izlietots 2014. gada jūnijā, mēs varējām prasīt mūsu darbiniekiem, lai viņi raksturo preci, ko viņi ir lietojuši, un šīs ķīmiskās vielas, ko viņi ir lietojuši, mūsu darbinieki ir bijuši apmācīti, viņiem ir pietiekošas zināšanas, lai vielas varētu  noraksturot,” apgalvoja uzņēmuma Administratīvo resursu pārvaldības direktore  Elīna Epalte-Drulle. 

Savukārt Rīgas domes opozīcijas pārstāve, „Vienotības” deputāte Sarmīte Ēlerte norādīja, ka secinājumus par skandalozu lietu varēs izdarīt tikai tad, kad darbu beigs citas izmeklēšanas iestādes.

„Es domāju, ka svarīgi sagaidīt prokuratūras izmeklēšanu par to, kas noticis, jo vairāki jautājumi nav atbildēti. Mēs nezinām, vai tur bija smalkas nanotehnoloģijas vai vienkārši ūdens, nezinām, vai veids, kā iepirkti [mazgāšanas] līdzekļi, nerādīja mākslīgu sadārdzinājumu, ja jau varēja nozīmīgu procentu maksāt apdrošinātājiem. Un mēs nezinām, kas viņi [apdrošinātāji]  ir un kāpēc viņiem jāmaksā,” pauda Ēlerte.

Viņa arī atzina, ka nav pārsteigta par „Rīgas satiksmes” pārbaudes rezultātiem, un pieļāva iespēju, ka, pat ja tika atklātas nepilnības, uzņēmums nevēlas, lai informācija par tām izskanētu publiski. 

Jau ziņots, ka „Rīgas satiksme” 2013.gadā noslēdza  280 000 latu vērto līgumu ar celtniecības uzņēmumu "MJ partneri", ziņoja TV3 raidījums "Nekā personīga". Šī līguma summa ir maksimālā, par kādu var rīkot cenu aptauju, kas nav publiski jāsludina un formāli paredzēja nanotehnoloģiju piegādi Rīgas pilsētas pasažieru pārvadājuma uzņēmumam transportlīdzekļu mazgāšanai.

Celtniecības firmai esot apsolīts, ka visu izdarīs bijušā darbinieka radiniece Vita Baurovska, kura strādā firmā, kas tirgo pieprasītās nanotehnoloģijas. No „MJ partneriem” vajadzīgs tikai viņu godīgais vārds, reputācija un apgrozījums, par ko viņi saņemšot  3% no līguma summas.

„MJ partneri" noslēdza līgumus ar citiem uzņēmumiem par mazgāšanas līdzekļu piegādāšanu - sākumā ar SIA "Alchimica Latvia", tad ar SIA "Vialeks" un beidzot ar SIA "HRM". Firmas mainījās, bet darbojošās personas palika tās pašas.

Kopumā RS par modernajiem tīrīšanas līdzekļiem, ieskaitot PVN, samaksāja 339 917 latu. Bet ķīmijas preces "MJ partneri" birojā nekad neparādījās, to sagatavošana piegādei notika firmu birojā Zemitāna laukumā 11.  

Taču kad par piegādēm sāka interesēties Valsts ieņēmumu dienests (VID), izrādījās, ka Zemitāna laukuma uzņēmumi nebija deklarējušas PVN un VID radušās aizdomas par krāpšanos ar nodokļiem. Celtnieki saviem sadarbības partneriem pieprasīja preču pavadzīmes, taču pavadzīmju nebija. Celtniecības uzņēmumam tā bija liela problēma, jo tas nevarēja atgūt no valsts pārmaksāto PVN ap 100 000 latu. VID uzsāka auditu.

Izrādījās, ka pēc pasūtījuma saņemšanas uz RS aizveda ķīmijas preču iepakojumā sapakotu ūdeni, vēstīja „Nekā personīga”.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti