Panorāma

"Sistēmas bērni" – par situāciju Jelgavas bērnunamā

Panorāma

"Vienotība" iesniedz Rīgas sarakstu

"Rīgas namu pārvaldnieka" lieta prokuratūrā

«Rīgas namu pārvaldnieka» fiktīvo darbinieku lietā 12 apsūdzētie

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

 

Kriminālprocesu par 12 fiktīvu darbinieku nodarbināšanu Rīgas pašvaldībai piederošajā SIA "Rīgas namu pārvaldnieks" (RNP) Valsts policija nodevusi prokuratūrai, kura jau lēmusi par šo personu saukšanu pie kriminālatbildības. Tikmēr Rīgas mērs to sauc par politisku pasūtījumu un komentāru vietā aizcērt durvis

Valsts kontrole, pirms aptuveni diviem gadiem veicot revīziju RNP, konstatēja, ka uzņēmumā aptuveni gada garumā laika posmā no 2014.gada marta līdz 2015.gada aprīlim, iespējams, fiktīvi nodarbināti 12 darbinieki, kuri par faktiski neveiktiem darba pienākumiem saņēmuši darba algu, kurām kopumā tērēti teju 150 tūkstoši eiro.

Par aizdomām Valsts kontrole vērsās Finanšu un ekonomisko noziegumu izmeklēšanas prokuratūrā, kura par minēto faktu uzsāka kriminālprocesu un nodeva šo lietu izmeklēšanai VP Ekonomisko noziegumu apkarošanas pārvaldei.

VP pirmstiesas izmeklēšanas laikā ieguva pierādījumus, kas liecina par šo personu iespējamu darba pienākumu apzinātu nepildīšanu un tomēr par algas saņemšanu. Tādējādi par faktiski neveiktiem darba pienākumiem personas ar viltu izkrāpušas naudas līdzekļus no pašvaldības uzņēmuma teju 150 000 eiro apmērā.

Turpinot izmeklēšanu, par notikušo policijā sākts kriminālprocess par dokumenta, zīmoga vai spiedoga viltošanu, kā arī par viltota dokumenta, zīmoga vai spiedoga realizēšanu vai izmantošanu, ja tas darīts mantkārīgā nolūkā, vai, ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, vai, ja tas radījis būtisku kaitējumu valsts varai vai pārvaldības kārtībai.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Tāpat daļai aizdomās turēto kriminālprocess ierosināts par krāpšanu, ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās, un daļai aizdomās turēto kriminālprocess ierosināts pēc tā paša panta trešās daļas, proti, par krāpšanu, ja tā izdarīta lielā apmērā vai ja to izdarījusi organizēta grupa.

Izmeklēšanas laikā izmeklētāji guvuši pietiekamus pierādījumus, ka notikusi krāpšana, uzsver VP pārstāve Ilze Jurēvica: „Tiek uzskatīts, ka ir savākti pietiekami pierādījumi lietas tālākai virzībai, tādēļ uzskatām, ka lietu var nodot prokuratūrai. Ja uzraugošais prokurors izmeklēšanas laikā uzskatītu, ka pierādījumu nepietiek, mēs nevarētu lietu nodot prokuratūrai. Ja būs situācija, ka kāds no pierādījumiem vai pierādījumu kopums būs nepietiekams, prokurors šo lietu var nodot Valsts policijai atpakaļ papildu darbību veikšanai.”

«Rīgas namu pārvaldnieka» fiktīvo darbinieku lieta nonāk prokuratūrā
00:00 / 00:45
Lejuplādēt

Par minētajiem nodarījumiem personas var tikt sodītas ar brīvības atņemšanu uz laiku no diviem līdz desmit gadiem, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas un ar probācijas uzraudzību uz laiku līdz trim gadiem vai bez tās. 

Prokuratūrā jau 18.aprīlī nolemts saukt pie kriminālatbildības visus 12 aizdomās turētos.

„Šā gada 18.aprīlī Rīgas Tiesu apgabala prokurore, izvērtējot saņemtos materiālus, pieņēma divpadsmit lēmumus par personu saukšanu pie kriminālatbildības,” informēja Ģenerālprokuratūras pārstāve Kristīne Sutugina.

Tikmēr uzņēmuma kapitāldaļu turētāja – Rīgas domes – priekšsēdētājs Nils Ušakovs (“Saskaņa”) šo sauc par politisku pasūtījumu: “Lai tieši sešas nedēļas pirms vēlēšanām par to paziņotu, manuprāt, tā ir tikai un vienīgi politika, un man nav tur ko komentēt.”

Taču konkrēti jautājumi, piemēram, kāpēc uzreiz tika likvidēta attiecīgā nodaļa, viņu saniknoja un viņš interviju pārtrauca pats: “Man nav tādas informācijas, ka šeit būtu fiktīvu darbinieku, man grūti komentēt politiskus procesus.”

Jau ziņots, ka aizdomas par RNP fiktīvajiem darbiniekiem, proti, tādiem, kas algu saņēma, bet patiesībā iestādē neko nedarīja, sākotnēji radās Valsts kontrolei. Nodaļu, kurā šie cilvēki strādāja, likvidēja līdz ar Valsts kontroles interesi. Taču atlīdzībās jau bija  paspēts izmaksāt gandrīz 200 000 eiro.

Latvijas Televīzijas raidījums „de facto” savulaik ziņoja, ka daļa no darbiniekiem, uz kuriem krita aizdomas par algas saņemšanu par fiktīvu darbu, cieši saistīti ar „Saskaņu”. Viņu vidū bija Rīgas domes deputāte Svetlana Savicka, divu „Saskaņas” deputātu sievas, kā arī Rīgas mēra Nila Ušakova ("Saskaņa") bijušā preses sekretāra Sandra Toča dēls Mārtiņš Točs.

Pēc Valsts kontroles ziņojuma auditu „Rīgas namu pārvaldniekā” veica arī Rīgas domes Audita un revīzijas pārvalde, taču tā nekādus būtiskus pārkāpumus nespēja atrast. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti