NASA: Nākamgad Marsā var ietriekties komēta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Nākamā gadā oktobrī Marsā var ietriekties komēta, vēsta ASV Nacionālā Aeronautikas un kosmosa pārvalde NASA.

Pēc pašreizējiem aprēķiniem iespējamība, ka komēta 2013 A1 ietriecas sarkanajā planētā, vērtēta kā 1 pret 2000, ko NASA atzīst par pietiekami lielu, lai pievērstu uzmanību.

Komētas diametrs ir vienu līdz trīs kilometru, un tā pārvietojas ar ātrumu 56 kilometri sekundē. Ja sadursme notiks, uz Marsa notiks sprādziens, kas ekvivalents 35 miljoniem megatonnu trotila.

Kā salīdzinājumu NASA min, ka asteroīds, kas tiek uzskatīts par vainīgu dinozauru ēras izbeigšanai un Zemes, bija vismaz trīs reizes lielāks. Bet, ja salīdzina ar februārī Krievijas pilsētas Čeļabinskas apkārtnē nokritušo meteorītu, tad šī komēta, satriecoties ar Marsu, izdalītu 80 miljonus reižu lielāku enerģijas daudzumu.

Ja komēta ietrieksies Marsā, tas nenozīmē NASA Marsa izpētes programmas beigas, mierina eksperti, bet programma un tās mērķi noteikti mainītos, tāpat kā pats Marss.

Speciālisti pieļauj, ka tad Marsa izpētes programma lielā mērā kļūtu par klimata pētījumu, jo pēc sadursmes Marsa atmosfērā būtu daudz putekļu, mainītos gāzu sastāvs.

Ja komēta neietrieksies Marsā, tas vienalga būs liels notikums, jo tā palidos garām ļoti tuvu Marsam un pie sarkanās planētas debesīm būs redzama kā sevišķi spožs objekts. Jau tagad visi NASA satelīti, kas darbojas Marsa tuvumā, tiek vadīti tā, lai nākamgad pēc iespējas detalizētāk varētu fotografēt komētu.

Uz Marsa darbojas divas pašgājējas laboratorijas «Opportunity» un «Curiosity», arī tām tiks dots uzdevums naktī fotografēt komētu. Problēma ar «Opportunity» ir tā, ka tā darbojas no Saules enerģiju, un pa dienu uzkrātā enerģija var būt pārāk maza, lai darbotos naktī, bet «Curiasity» darbojas ar kodolenerģiju un šai laboratorijai ir lielākas cerības uzņemt komētas attēlus.

Zinātnieki arī cer, ka, ja nenotiks sadursme, no komētas astes nāks meteoru plūsma un Marsa atmosfērā būs daudz krītošo zvaigžņu, kas var atklāt jaunumus par sarkanās planētas atmosfēru.

Vēl nezinot par iespējamo komētas 2013 A1 un Marsa sadursmi, NASA jau iepriekš bija plānojusi, ka šī gada novembrī uz Marsu startēs atmosfēras izpētes laboratorija «MAVEN». Tagad plānotais laiks šķiet sevišķi veiksmīgs, - ja viss noritēs kā plānots, tad laboratorija Marsu sasniegs dažas nedēļas pirms komēta pietuvojas Marsam.

Astronomi visā pasaulē novēro komētu 2013 A1, un par to pienāk arvien jauni dati, kas palīdz arvien precīzāk aprēķināt tās trajektoriju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti