Komēta ISON pārsteidz astronomus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Pēdējo dienu laikā komēta ISON jebšu C/2012 pārsteigusi astronomus ar neparedzētiem pavērsieniem. Komētai sasniedzot perihēliju, tā strauji kļuvusi blāvāka radot bažas, ka tā nebūs izdzīvojusi Saules intensīvo karstumu un starojumu. Taču, komētai attālinoties no Saules, tā atkal kļuvusi spožāka, liekot noprast, ka daļa no komētas kodola ir izdzīvojusi un trupina savu ceļu.

 Šo komētu atklāja 2012.gada 21.septembrī Vitālijs Ņevskis no Baltkrievijas un Artjoms Novičonoks no Krievijas. Komētas nosaukums „ISON" cēlis no pirmajiem burtiem angļu valodā izpētes stacijas, kura atrodas Krievijā.

Daudzi zinātnieki izteikuši prognozes, ka komēta ISON varētu kļūt par gadsimta lielāko astes zvaigzni pie debesīm. Citi astronomi pauduši citādākus scenārijus, piemēram, ka komēta tomēr nebūs nekas īpašs un visticamāk, nonākot perihēlijā, izšķīdīs un beigs savu „mūžu". Perihēlijs ir Kosmiska ķermeņa orbītas tuvākais attālums no apriņķojamā objekta.

28.novembrī 22.45 pēc Latvijas laika komēta ISON paskrēja garām Saulei ar aptuveni 200 kilometriem sekundē lielu ātrumu atrodoties tikai 1 165 000 kilometru attāluma no Saules virsmas (koronas). Vidējais attālums no Zemes līdz Mēnesim ir 384 000 kilometru, kas ir 3 reizes tuvāks attālums nekā ISON perihēlija attālums līdz Saulei. Saules diametrs ir 1 392 000 kilometru, kamēr Zemes diametrs ir 12 756 kilometri.

Notikumi 28.novembrī komētai bijai visai dramatiski. Vairākas stundas pirms perihēlija komētas spožums strauji pieauga, sasniedzot spožāko zvaigžņu spilgtumu, taču dažas stundas vēlāk komēta strauji kļuva blāvāka radot bažas, ka komētas kodols, kurš ir tikai pusotru kilometru liels ir sadalījies un izjucis pa daļām.

Taču 29.novembrī nāca jaunas ziņas, ka kādas komētas kodola paliekas ir izdzīvojušas, kuras, attālinoties no Saules, strauji kļuva spožākas. Aprakstītie notikumi labi vērojami video, kurā atainoti pēdējo trīs dienu notikumi. Video labi redzami Saules koronālas masas izvirdumi izsviežot kosmosā miljardiem miljardu protonu un elektronu.

Sākot ar 3.decembri, ISON komēta atkal būs vērojama īsi pirms saullēkta debess dienvidaustrumos zemu pie horizonta. Iespējams, komēta būs pietiekami spoža, lai būtu viegli saskatāma ar neapbruņotu aci. Komēta debesis izskatīsies kā blāvs, viegli izplūdis debess ķermenis, taču ir ļoti daudz nezināmu faktoru par šo komētu un iespējams komēta nebūs pietiekami spoža, lai to redzētu bez optiskajiem instrumentiem.

SOHO LASCO C3, http://spaceweather.com

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti