Filipīnas posta viena no spēcīgākajām viesuļvētrām novērojumu vēsturē

Filipīnās šodien plosās, iespējams, viens no visu laiku spēcīgākajiem reģistrētajiem taifūniem, kas sasniedzis sauszemi - „Haijans".

Vēja ātrums brāzmās sasniedz pat 100 metrus sekundē. Tas apdraud miljoniem cilvēku valstī, kuru jau pērn skāra togad spēcīgākā vētra. Armija ir gatava iesaistīties glābšanas darbos, kad tas būs iespējams, taču tos apgrūtinās gaidāmie plašie postījumi.

Valsti, kas sastāv no vairāk nekā 7000 salām, ik gadu vidēji skar aptuveni 20 taifūni vai tropiskās vētras, kurās dzīvību dažkārt zaudē tūkstošiem cilvēku. Vēl pagājušā gada decembrī taifūns „Bopha", kas gan bijis vājāks nekā šoreiz, nopostīja simtiem ciematu, desmitiem tūkstošu māju, bet bojā gāja vai bez vēsts pazuda gandrīz 2000 cilvēku.

Jaunākie dati liecina, ka taifūns „Haijans" Filipīnās prasījis trīs cilvēku dzīvības, taču tam turpinot plosīties, gaidāms, ka upuru skaits pieaugs. Varas iestādes brīdinājušas, ka dabas stihija apdraud vairāk nekā 12 miljonus iedzīvotāju. Viens no apdraudētākajiem reģioniem ir Boholas sala arhipelāga vidienē, kur spēcīga zemestrīce pagājušajā mēnesī prasīja vairāk nekā 200 cilvēku dzīvību, un postījumu dēļ vairāki tūkstoši cilvēku joprojām dzīvo teltīs.

Aptuveni miljons iedzīvotāju devušies uz patversmēm vairāk nekā 20 provincēs. Armija ir gatava iesaistīties glābšanas darbos ar desmitiem helikopteru un lidmašīnu. Taču tos apgrūtinās nogāzušies koki un stiprās lietavas, kā arī pārtrūkuši sakari. Filipīnu prezidents Benigno Akino brīdinājis visas vietējās varas iestādes būt gatavām nopietnām briesmām, norādot, ka gaidāmi spēcīgi plūdi un piekrastes rajonos iespējami līdz pat sešiem metriem augsti viļņi.

Šosezon šis ir jau 25. taifūns, kas skar Filipīnu teritoriju, taču Haijans ir spēcīgākais, kas skāris Filipīnas kopš tur veic meteoroloģiskos novērojumus.

Šis taifūns gan nebūs vislielākais un visspēcīgākais pasaules vēsturē, jo atklātā okeānā iepriekš bijuši spēcīgāki. Saskaroties ar sauszemi, cikloni strauji zaudē spēku – šis taifūns Filipīnas sasniedzis savā maksimuma fāzē, tādēļ uzskatāms par spēcīgāko taifūnu, kas sasniedzis sauszemi. Vidējais vēja ātrums tuvojas 90 metriem sekundē, bet brāzmas ir pat līdz 105 metriem sekundē. Brāzmas brīžiem var atgādināt pat sprādzienvilni.

Pastāv liela iespēja, ka var notikt reģionāla mēroga katastrofa, ja viesuļvētra saposta ķīmiskas rūpnīcas vai citus apkārtējai videi bīstamus infrastruktūras objektus.

Uz tropisko viesuļvētru potenciālo enerģiju norāda arī tas, cik zemu nokrīt atmosfēras spiediens taifūna centrā jeb acī. Jebkad zemākais spiediens fiksēts 1979. gadā, taifūnā ar nosaukumu – Tips, kad tas bija 652 milimetri dzīvsudraba stabiņa, Haijanā spiediens nokrities līdz 671 milimetram.

Šķērsojot Filipīnas taifūns sāks pavājināties un sestdien kā 4. kategorijas viesuļvētra sasniegs Vjetnamu, kur arī gaidāmi plaši postījumi.

Taču, saskaroties ar sauszemi tas strauji zaudēs spēku un kaimiņvalstis Laosu un Ķīnas dienvidus sasniegs jau vairs tikai kā tropiskā vētra bez kategorijām, kas izraisīs spēcīgas lietusgāzes, bet vēja brāzmas būs vairs tikai ap 20-30 metriem sekundē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Laika ziņas
Jaunākie
Interesanti