ASV un Kanādas rietumi piedzīvo ekstremālu karstumu

Amerikas Savienoto Valstu (ASV) ziemeļrietumu štatus un Kanādas rietumu provinces šajās dienās ir skāris nepieredzēts karstums. Atsevišķās vietās gaisa temperatūra ir pārsniegusi +40 grādus pēc Celsija, un sinoptiķi prognozē, ka tuvākajās dienās daudzviet varētu krist karstuma rekordi. Cilvēki izmisīgi meklē visdažādākos veidus, kā glābties no svelmes, bet varasiestādes aicinājušas iedzīvotājus ievērot piesardzības pasākumus, lai izvairītos no pārkaršanas. 

ASV Vašingtonas un Oregonas štatus un daļēji arī Vaiomingu, Aidaho un Kaliforniju kopš sestdienas ir skāris karstuma vilnis. Oregonas lielākajā pilsētā Portlendā termometra stabiņš sestdien uzkāpa līdz +42,2 grādiem pēc Celsija, informēja ASV Nacionālais meteoroloģijas dienests. Tas ir jauns rekords. Iepriekšējais karstuma rekords Portlendā bija +41,7 grādi pēc Celsija, kas tika sasniegts 1965. gada vasarā, bet atkārtots 1981. gadā.

Kaimiņos esošā Vašingtonas štata lielākajā pilsētā Sietlā gaiss sestdien uzkarsa līdz +38,3 grādiem pēc Celsija. Tā bija karstākā jūnija diena Sietlā kopš meteoroloģisko novērojumu sākuma un tikai ceturtā reize vēsturē, kad gaisa temperatūra pilsētā ir sasniegusi vismaz +37,7 grādus pēc Celsija.

Karstuma vilnis ir saistīts ar spēcīgu anticiklonu.

Vairums Vašingtonas un Oregonas iedzīvotāju nebija gatavi tik milzīgam karstumam, jo parasti šajā reģionā ir mērenas vasaras, tāpēc daudziem mājas nav aprīkotas ar gaisa kondicionieriem. Karstuma dēļ jau sestdien veikalos bija izpirkti pārnēsājamie gaisa kondicionieri un ventilatori.

Sietlas mērija pilsētas 725 tūkstošus iedzīvotāju aicināja uzņemt šķidrumu vairāk nekā parasti, mājās turēt aizvērtus aizkarus vai žalūzijas, izmantot ventilatorus un nepieciešamības gadījumā doties uz pašvaldības izveidotajiem ārkārtas atvēsināšanās centriem.

Sietlā un tās apkaimē vairumā viesnīcu šajā nedēļas nogalē bija rezervēti visi numuriņi, jo tur patvērās cilvēki, kuriem mājās nav gaisa kondicionētāji. Ekstrēmais karstums visvairāk apdraud gados vecus un vientuļus cilvēkus, kā arī bezpajumtniekus. Brīvprātīgo grupas dodas pie šiem cilvēkiem, lai izsniegtu viņiem dzeramo ūdeni un sniegtu citu palīdzību.

Karstuma vilnis ietekmēs vakcināciju pret Covid-19, jo vairākas slimnīcas reģionā pārtraukušas potēšanu ārpus telpām.

Vietējās sporta komandas pārcēla savas spēles, bet varasiestādes brīdinājušas par iespējamiem elektrības apgādes pārrāvumiem.

ASV Nacionālais meteoroloģijas dienests brīdinājis, ka šis būs viens no ekstrēmākajiem un ilgstošākajiem karstuma viļņiem valsts ziemeļrietumos. Sagaidāms, ka svētdien un pirmdien daudzviet atkal kritīs karstuma rekordi.

Sinoptiķi prognozē, ka tuvākajās dienās Sietla reģistrēs jaunu karstuma rekordu. Līdz šim pilsētā augstākā reģistrētā gaisa temperatūra bijusi +39,4 grādi pēc Celsija, ko fiksēja 2009. gadā.

Arī Kanādas rietumus ir skāris karstuma vilnis. Sestdien Britu Kolumbijas provincē vienā no meteoroloģisko novērojumu stacijām tika reģistrēts +43,3 grādu pēc Celsija karstums. Tas ir atkārtots gaisa temperatūras rekords jūnijā Kanādā.

Prognozes liecina, ka tuvākajās dienās varētu reģistrēt pat +45 grādu pēc Celsija augstu temperatūru, kas būtu Kanādas nacionālais karstuma rekords.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Laika ziņas

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti