Video blogs: Novērota Latvijai reta, nesen izskaidrota optiska parādība

Aizvadītajā naktī Latvijā novērota optiska parādība (angliski "STEVE" - Strong Thermal Emission Velocity Enhancement, latviski tai nosaukuma nav).

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Tā bija zināma jau sen, bet izskaidrota tikai 2016. gadā. Tas ir gaismas stars, kas rodas tālāk uz dienvidiem no ziemeļblāzmas loka. To veido ap 3000 grādu karsta plazmas strūkla un atšķirībā no ziemeļblāzmas stariem, kas kustās ātri un ir dinamiski, "STEVE" kustība ar aci tikpat kā nav manāma un tas ilgsti 20-30 minūtes, dažkārt pat stundu. Stars, visticamāk, bija redzams visā Latvijā, jo tas atrodas ap 450 kilometru augstumā. Tas nofotografēts arī Igaunijā, netālu no Tartu.

Interesanti, ka angliskais nosaukums "STEVE" radies nevis no pilnā nosaukuma saīsinājuma, bet gan otrādi - pilnā nosaukuma vārdi piemeklēti pēc burtiem "STEVE". Ziemeļblāzmu vērošanas un fotografēšanas entuziasti Kanādā šo parādību bija iesaukuši par Stīvu no kādas multfilmas, kurā šādā vārdā nosaukts kāds mistisks, nezināms tēls. Tas tādēļ, ka vēl līdz 2016. gadam nebija zināms, kāpēc un kādos apstākļos gaismas stars rodas. Kad zinātnieki to izpētīja, tika nolemts procesa pilno nosaukumu darināt no vārda "STEVE".

Vakarnakts staru nobildējis arī igaunis Tarmo Tanilsoo. Viņš fotogrāfiju uzņēmis Lagujā, kas ir netālu no Tartu. Ši fotogrāfija guvusi ievērību kosmosa entuziastu portālā spaceweather.com, kur tā publicēta pirmajā lapā.

Ziemeļblāzmu pētnieki "STEVE" raksturo kā ne pārāk retu parādību, taču tā kā tā novērojama lielākoties kopā ar ziemeļblāzmām, Latvijā tā drīzāk saucama par retu vai ļoti retu, jo mēs atrodamies tālu no Polārā loka, kur ziemeļblāzmas ir gandrīz ik nakti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Laika ziņas

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti