Ultravioletais starojums Latvijā pieaudzis līdz vidējam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Ultravioletā starojuma līmenis ir vidēji augsts, un cilvēki ar tādēļ ārsti atgādina par nepiecie jutīgu ādu var iegūt ādas apdegumus, tādēļ ārsti atgādina, ka nepieciešamību ievērot piesardzību.

Rucavā, kur veic ultravioletā starojuma mērījumus, otrdien, 30.aprīlī, starpjuma indekss sasnieda 4,7, bet pagājušajā nedēļā pa 5,4. Turpmākajās dienās indekss turēsies ap 4-5.

Cilvēki ar jutīgu ādu šādos apstākļos apdegumus var gūt pat pusstundas laikā.

Jāatgādina arī, ka ultravioletajam starojumam nav ciešas saiknes ar siltumu, tādēļ ir aplami domāt, ka, ja diena nav silta, āda saulē neapdegs.

Lai izvairītos no apdegumiem, kas ir lielākais riska faktors ādas ļaundabīgo audzēju attīstībā, sākumā saulē drīkst atrasties tikai pavisam neilgu laiku, vēlāk sauļošanās ilgumu var palielināt, vēsta Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas mājaslapā publicētā informācija.

No saules stariem visvairāk jāuzmanās cilvēkiem ar gaišu ādu un blondiem vai rudiem matiem, kuriem uz ādas ir daudz vasaras raibumu. Ļoti uzmanīgiem jābūt arī citiem cilvēkiem, kuriem agrāk bijuši saules apdegumi, tāpat no saules īpaši jāsargā bērni.

Bērniem līdz trim gadu vecumam saulē vēlams atrasties minimāli. Daudz sauļoties nevajadzētu arī pusaudžiem vecumā no 10 līdz 15 gadiem, jo šajos gados organismā ir intensīvas hormonālās svārstības un ķermenis ir ļoti jutīgs pret sauli.

Vienlaikus jāatceras, ka saules starojums mērenās devās cilvēka organismam ir vajadzīgs. Tas aktivizē vielmaiņas procesus un stimulē imūno sistēmu. Ultravioleto staru ietekmē ādā veidojas cilvēkam nepieciešamais D vitamīns, kas uzlabo kaulu struktūru.

Pirms sauļošanās sezonas uzsākšanas vēlams konsultēties ar ārstu - dermatologu, onkologu vai ģimenes ārstu. Vislielāko risku veselībai rada sauļošanās solārijā vai dienvidu zemēs, kur ultravioletais starojums ir daudz spēcīgāks nekā Latvijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti