Ultravioletā starojuma līmenis sasniedz rekordu un saglabāsies augsts vēl vairākas dienas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Ultravioletā starojuma indekss trešdienas pēcpusdienā sasniedzis šā gada rekordu - septiņus punktus, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra informācija.

Iepriekšējais rekords tika reģistrēts 19.jūnijā, kad indekss sasniedza 6,9 punktus. Prognozes liecina, ka turpmākajās dienās UV starojums saglabāsies tikpat intensīvs un dažas dienas pat vēl spēcīgāks, jo ozona slānis virs Latvijas ir mazliet plānāks nekā parasti, liecina Starptautiskā Troposfēras izmešu monitoringa dieneasta dati.

Nav pamata satraukumam par ozona caurumu virs Latvijas. Ozona slānis virs mūsu reģiona parasti ir ap 330 Dobsona vienībām, bet šajās dienās tas sarucis līdz 300-310 Dobsona vienībām. Par ozona caurumu uzskata 220 Dobsona vienības plānu slāni.

Pagājušā gada vasarā augstākais ultravioletās radiācijas indekss Rucavā bija 7,6 punkti un to fiksēja 3.jūlijā.

Jāņem vērā, ka starojums ir vēl lielāks ūdeņu tuvumā, kur cilvēka ādu ietekmē gan tiešais starojums no saules, gan ūdens atstarotā radiācija. Daudzas virsmas, it īpaši ūdens un baltas smiltis, atstaro UV starus, tādējādi palielinot starojuma daudzumu, ko saņem āda. Šī iemesla dēļ ēna reizēm aizsargā tikai par 50 procentiem.

Cilvēki ar īpaši jutīgu ādu, ja netiek ievērota nekāda piesardzība, saulē var apdegt pat 15-20 minūšu laikā. Ieteicams lietot drošu aizsargkrēmu, kā arī vēlams nēsāt galvassegu, saulesbrilles un aizsargājošu gaišas krāsas apģērbu.

Ozona daudzumu stratosfērā mēra Dobsona vienībās. Ozona slāņa vidējais biezums virs Latvijas pēdējos gados ir aptuveni 330 Dobsona vienību. Ja slānis ir plānāks par 220 vienībām, tas uzskatāms par ozona caurumu. Jo ozona slānis biezāks, jo zemi sasniedz mazāk kaitīgā UV starojuma.

Saules UV starojuma intensitāti raksturo 11 līmeņos. Latvijā parasti vasarā UV starojums maksimāli sasniedz septīto līdz astoto līmeni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti