Rīta Panorāma

Šī diena vēsturē - 24. februāris

Rīta Panorāma

Intervija ar «Saskaņas Centra» deputātu Ivaru Zariņu

Tuvākajos gados ziemeļblāzmu Latvijā var nebūt vispār

Tuvākajos gados ziemeļblāzmu Latvijā var nebūt vispār

Beidzoties Saules 11 gadu aktivitātes cikla kulminācijas fāzei, tuvākajos gados ziemeļblāzmas uz Zemes būs arvien retāka parādība, liecina ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes prognozes.

Pēdējā 11 gadu cikla kulminācija, kura iestājās pērn, drīz beigsies, tādēļ plankumu uz Saules kļūs mazāk, tādējādi retāk uz Zemes būs magnētiskās vētras, kuru laikā rodas ziemeļblāzmas. Turklāt, lai kāvi būtu redzami tik tālu uz dienvidiem no polārajiem apgabaliem, kā Latvijā, magnētiskajai vētrai jābūt visai spēcīgai.

Zema Saules aktivitāte gan nenozīmē, ka nepastāv spēcīgu uzliesmojumu un magnētisko vētru risks. Daži no spēcīgākajiem uzliesmojumiem uz Saules, tostarp stiprākais zināmais uzliesmojums 1859.gadā, notika, kad Saules vidējā aktivitāte bija zema. Toreiz spēcīgās magnētiskās vētras dēļ no ierindas izgāja elektriskie tīkli un telegrāfs, dažviet elektrovadi dzirdksteļoja, izraisot ugunsgrēkus. Mūsdienās tik spēcīga magnētiskā vētra atstātu milzu postu gan elektrotīkliem, gan sakaru līnijām, tostarp interneta mkomunikācijām un datortehnikai, tāpat GPS jeb globālās pozicionēšanas sistēmai.

Vēl ap 2008. gadu NASA prognozēja, ka šis Saules 11 gadu aktivitātes cikla maksimums būs spēcīgāks par ieprekšējiem, brīdinot, ka pastāv augsts risks, ka magnētiskās vētras var nest postījumus elektro un sakaru infrastruktūrai.

Prognozi vairākkārt mainot, NASA atzinusi, ka šis ir neparasti vājš maksimums. Citkārt pat 11 gadu cikla minimuma laikā Saule bijusi aktīvāka, nekā šoreiz kulminācijas laikā.

Jau vēstīts, ka naktī uz pirmdienu, 24. februāri daudzviet Latvijā varēja vērot ziemeļblāzmu. Tā nebija sevišķi spilgta, tomēr arī pēdējās dienās uz Saules ir notikuši spēcīgi uzliesmojumi, kas dod cerību, ka šogad kāvus vēl būs iespējams redzēt. Pēdējie elektronu mākoņu izvirdumi no Saules nebija vērsti Zemes virzienā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Laika ziņas

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti