Sadaļas Sadaļas

Panorāma

IDB: Pujāta aizturēšanu saskaņoja prokuratūra

Panorāma

Agrīnu krūts vēža ārstēšanu cer atsākt tikai nākamgad

Latvijā slikta gaisa kvalitāte

Toms Bricis: Visticamāk, svētdien gaisa piesārņojums saglabāsies, cilvēkiem jābūt uzmanīgiem

Gaisa piesārņojums no mežu ugunsgrēkiem, kas plosās Krievijā un Ukrainā, Latvijā nemazinās, tādēļ nav ieteicams nodarboties ar fiziskām aktivitātēm vai darbiem ārā. Īpaši piesardzīgiem jābūt tiem cilvēkiem, kuriem ir elpceļu saslimšanas.

Lietuvā iedarbināta trauksmes sistēma, un ar īsziņām telefonā cilvēki apziņoti, ka no āra aktivitātēm jāizvairās vismaz līdz svētdienai, 4. oktobrim. 

Kā LTV raidījumā “Panorāma” pastāstīja LTV laika ziņu redaktors Toms Bricis, jaunākie rādītāji par gaisa piesārņojumu Latvijā liecina, ka PM10 jeb sīko cieto daļiņu, kas ir neveselīgas, kad tās ieelpo, piesārņojums gaisā palielinājies visā Latvijā.

Savukārt Rīgā un Rucavā šis daudzums pārsniedzis 100 mikrogramus uz kubikmetru, kas ir ļoti bīstami.

Taču būtiski, ka šie jaunākie dati ir par piektdienu, 2. oktobri, uzsvēra Bricis, jo par sestdienu, 3. oktobri, dati Latvijā nemaz nav pieejami.

“Bet, skatoties uz Lietuvu, kur informācija pienāk ik stundu, arī tur gaiss joprojām tīrāks nekļūst, un tur pat dažās vietās ir 150 mikrogrami uz kubikmetru, piemēram, Viļņā,” skaidroja Bricis.

Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs (LVĢMC) novēloti, tikai 3. oktobrī, aicināja cilvēkus būt uzmanīgiem, atzīmēja Bricis. Tikmēr Lietuvā jau 2. oktobrī iedzīvotājiem tika izsūtītas īsziņas.

Kā komentēja LVĢMC Monitoringa daļas vadītāja Iveta Indriksone, salīdzinot ar situāciju Lietuvā, piesārņojuma koncentrācija Latvijas gaisa telpā ir mazāka. “Pie Latvijas piezemē fiksētais piesārņojuma līmenis nav tādā augstā līmenī, lai mēs iedarbinātu tādu mehānismu kā iedzīvotāju informēšana,” norādīja Indriksone. Viņa arī skaidroja, ka šādi mehānismi Latvijā ir. Situācijās, kad piesārņojuma līmenis ir augsts, LVĢMC sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju, Veselības inspekciju, Valsts vides dienestu un Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu pieņem lēmumu par izziņošanu.

Tomēr, kā norādīja Toms Bricis, pēc LVĢMC izstrādātās skalas par centra rīcību pie dažādiem gaisa piesārņojuma līmeņiem, šobrīd zināmais piesārņojuma līmenis kvalificēts kā “ļoti slikts” un centram būtu jābrīdina par ārkārtas situāciju, jo ikviens iedzīvotājs var sajust ietekmi uz  veselību.

Bricis uzsvēra, ka par šādu “brīdinājumu” varētu tikt uzskatīta vienīgi 3. oktobrī LVĢMC izsūtītā preses relīze, kurā trūka informācijas par to, kā atbildīgajiem dienestiem un iedzīvotājiem tālāk rīkoties. Šajā ziņā Lietuvā apstākļi ir labāki, atzīmēja Bricis.

Viņš gan skaidroja, ka LVĢMC rīcību, iespējams, pamato fakts, ka “Latvijai ir novecojušas iekārtas, kas fiksē šīs PM10 daļiņas.

Līdz ar to Latvijā datus par to, kāda ir gaisa kvalitāte, mēs saņemam ar dienas novēlošanos.

Līdz ar to ceturtdien, kad gaisā bija tādi dūmu mutuļi, ka sauli nevarēja redzēt, arī es “Panorāmā” vakarā stāstīju un mierināju cilvēkus, ka gaisa piesārņojuma uz zemes nav, jo LVĢMC operatīvie dati neliecināja par piesārņojumu, centra speciālisti nebrīdināja par situāciju.”

Taču 2. oktobrī cilvēkiem jau bijušas pirmās sūdzības par pašsajūtu, un tikai 3. oktobra rītā – ziņojums par to, ka apstākļi var ietekmēt veselību.

Bricis norādīja – grūti prognozēt, cik ilgi turpinās ugunsgrēki Krievijā un Ukrainā un vai tie radīs jaunu dūmu mutuļus, kas atceļos uz Latviju.

Tomēr prognozes rāda, ka vēl 4. oktobrī valdošie vēji būs nemainīgi, līdz ar to, visticamāk, gaisa piesārņojums valstī saglabāsies arī svētdien, un tikai no pirmdienas situācija uzlabosies.

Bricis arī pauda cerību, ka nākamreiz, kad šāda situācija atgadīsies, atbildīgie speciālisti skatīsies arī satelītu attēlus un modelēšanas datus, lai laicīgi brīdinātu sabiedrību.

“Rīt vēl noteikti esam uzmanīgi, izvairāmies no atrašanās ārā, noteikti no fiziskām aktivitātēm ārā, un sekojam līdzi informācijai. Es domāju, ka pirmdien jau varēsim ziņot, ka gaisa kvalitāte ir uzlabojusies,” stāstīja Bricis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt