Dienas ziņas

Jūra atdod pazudušo sportistu

Dienas ziņas

Krāslavas novadā lauku skolās sarūk skolēnu skaits

Ogres upē bīstami svārstās ūdens līmenis

Situāciju Ogrē draudīgu dara strauji mainīgie laika apstākļi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Situāciju Ogrē var saukt par mierīgu, bet draudīgu, jo, ja ne tagad, tad vēlāk ziemas laikā vai pavasarī, iestājoties straujam atkusnim, šis ledus sablīvējums ūdens masām var būt nepārvarams un ūdens izies Ogres krastos augšpus tā.
 

Sals gada nogalē Ogres upē radīja ledus segu, bet pamatīgajā atkusnī 2015.gada pirmajās dienās Vidzemes augstienē strauji nokusa viss sniegs, ledus upē salūza, sākās strauja ūdens līmeņa celšanās un upes lejtecē izveidojās ledus sablīvējums.

Strauji uznākot aukstumam, upē veidojas jauni ledus gabali un vižņi, kas plūst lejup un iestrēgst ledus dambī, aizvien vairāk apgrūtinot upes tecējumu.

Ūdens līmenis 6.janvārī sasniedza 2,69 metrus virs stacijas nulles atzīmes, bet pēdējās stundās ir par 10-20 centimetriem zemāks, tomēr svārstības turpinās un nevar teikt, ka ūdens līmenim ir tendence stabili pazemināties.

Palienes sāk applūst, kad ūdens līmenis pārsniedz divu metru atzīmi virs novērojumu stacijas nulles punkta, kas ir hidrologu izraudzīts relatīvs augstums, taču šodien tas vidēji turas pusmetru virs applūšanas robežas, līdz ar to dažās vietās upe ir izgājusi no krastiem.

Salīdzinājumam ar 2013.gada plūdiem, kad postījumi bija milzīgi, šobrīd ūdens līmenis ir par 2,2 metriem zemāks. Augšup pa upi ūdens līmenis ir pavisam zems, bez plūdu draudiem, turklāt tas turpina strauji kristies, jo ir sals. Taču, tā kā nedēļas nogalē iestāsies atkusnis, situācija atkal var strauji mainīties. Viss ledus sastrēgums nākamajā diennaktī turpinās sasalt un sablīvēties, jo naktī uz trešdienu Ogrē sals sasniegs -15..-17 grādus un mazāks sals turpināsies līdz pat piektdienai.

Šī situācija ir līdzīga 2013.gadā piedzīvotajai. Arī toreiz janvārī upē sāka iet ledus, izveidojās ledus sastrēgums, kas sasala. Togad gan palus īpaši postošus darīja bargā un sniegiem bagātā ziema, kas ievilkās līdz aprīlim, kad viss sāka strauji kust, izņemot šo ledus dambi – ledus gabali bija sablīvējušies līdz pat upes gultnei, nelaižot cauri ūdens straumi.

Jācer, ka ziema šogad nebūs ne tik auksta un ilga, ne sniegiem bagāta, pretējā gadījumā pavasarī Ogre atkal piedzīvos milzu plūdus.

Šobrīd hidrologi turpina sekot procesiem upē, bet pašvaldība, kā jau iepriekš ziņots, 2015.gadā ķeršoties klāt problēmas risināšanai, jo skaidrs, ka lielā mērā plūdu un to radīto postījumu iemesls ir cilvēku darbība. Pirmkārt, upes dabiskajās palienēs, kas applūst regulāri, ir uzbūvētas mājas, otrkārt upe pagājušajā gadsimtā ir iztaisnota un tās lejtecē uzbūvēti tilti, kas neļauj ledum brīvi ieplūst Daugavā.

Hidrologi arī norāda, ka gan slūžas, gan HES, kas atrodas uz Ogres upes, gan ūdens līmeņa svārstības Daugavā, ko rada Rīgas HES, atstāj savu ietekmi, kas ir maz pētīta un gana neskaidra, apgrūtinot plūdu prognozēšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti
Laika ziņas

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti